Sicília okrem nádherných piesočnatých pláží, najvyššej aktívnej sopke v Európe Etna, je aj plná historických pamiatok, ktoré tu zanechali Féničania, Kartagánci, Elymiáni, Rimania či Gréci. Ideálne miesto na dovolenku pre všetkých, nielen v letných mesiacoch.

My sme cestovali na Sicíliu s cieľom najmä si oddýchnuť a posledný deň pozrieť nejaké historické pamiatky. Leteli sme na predĺžený víkend z Viedne do Catanie v termíne od 8.-11. júna s leteckou spoločnosťou Wizzair. Nakoľko máme u nich členstvo, tak nás letenky týždeň pred odletom vyšli len 65€ na osobu. Ubytovanie sme hľadali cez Booking. Našim cieľom bolo nájsť all-inclusive hotel pri pláži s dobrým hodnotením za rozumnú cenu. Na naše prekvapenie ich na Sicílii veľa nie je. Nakoniec sme sa rozhodli pre hotel Sikania Resort & Spa za 465€ pre 2 osoby na 3 noci. Po prílete sme si boli na letisku vyzdvihnúť auto, ktoré sme si online rezervovali cez spoločnosť Centauro. Požičovňu sme si vyberali podľa recenzií na Rentalcars a oplatilo sa. Dostali sme zadarmo upgrade a namiesto Lancie Ypsilon sme za neuveriteľných 20€ na 4 dni dostali dieselový Nissan Qashqai v plnej výbave. Paráda. Dovolenka mohla začať.

Hotel bol vzdialený hodinku a pol jazdy autom od letiska. Zámerne sme si vybrali namiesto diaľnice trasu po okreskách, aby sme videli čo najviac z okolia Sicílie. Po prvej križovatke sme pochopili, že tu na Sicílii pravidlá cestnej premávky veľmi neplatia. Aspoň nie tak ako sme na ne zvyknutý. Zo začiatku sme sa divili, no netrvalo dlho a autá predbiehajúce cez plnú čiaru bez smerovky sme si prestali všímať, so slovami – tak asi to tu je normálne. Pár kilometrov od Catanie sa nám z cesty naskytol dokonalý výhľad na obrovskú Etnu, z ktorej sa neustále dymilo. Ďalej od mesta sa po okolí väčšinou tiahli rozľahlé polia so skleníkmi a hroznovými sadmi. Čo nás však nepríjemne prekvapilo boli časté skládky odpadu popri cestách. Taký paradox vidieť v pozadí veternú elektráreň či solárne panely no popri ceste sa povaľovala kopa plastu, rôzne spotrebiče či pneumatiky. Celé okolie pôsobilo dosť prázdno, no napriek tomu nás pohlcovalo veľmi zaujímavou atmosférou. Veľké množstvo opustených domov či schátraný obrovský aquapark s niekoľkými toboganmi tej atmosfére len pridávali. Nad ním sme si hneď všimli niekoľko vojenských bunkrov. Na internete sme sa neskôr dočítali, že to boli zachované bunkre z 2. svetovej vojny. V tejto časti sa totiž vylodili v roku 1943 američania a oslobodili tak Sicíliu.

Nissan Qashqai na Sicilii
Nissan Qashqai na Sicilii

Po príchode do hotela nás recepčná prekvapila obálkou ako darček pre Booking hostí, v ktorej boli kupóny na jednu večeru v à la carte reštaurácii a zadarmo VIP Wellness. Maličkosť, ktorá nás však príjemne prekvapila. Hotel bol inak veľmi dobre vybavený s vlastnou plážou. Veľký bazén, tenisové kurty, ihriská či minigolf boli samozrejmosťou bez dodatočného platenia. V all-inclusive nás jedine zamrzela absencia miešaných drinkov či tvrdého alkoholu. Personál bol taktiež milý no takmer nikto nevedel ani ceknúť po anglicky. V niektorých prípadoch sme sa museli doslova dorozumievať rukami, nohami. Toho dôsledkom boli mnohé nedorozumenia v komunikácii. Taktiež všetky animačné programi boli po taliansky, čo niekomu môže prekážať. Ak sa rozhodnete cestovať na Sicíliu, tak Vám tento hotel odporúčame, lebo za takú cenu len ťažko nájdete niečo lepšie.

Počasie nám vyšlo výborne. Každý deň bolo úplne jasno a teplota cez deň sa pohybovala medzi 34-36 stupňami. Tri dni leňošenia pri bazéne a mori nám tak prešli strašne rýchlo a nás čakal už len posledný deň. Leteli sme až večer 20:30. Mali sme teda celý deň pozrieť nejaké pamiatky na okolí. Ako prvé sme si vybrali Údolie Chrámov (Valley of the Temples), ktoré postavili Gréci 581 pred n. l. ako ukážka svojho geniálneho umenia a architektúry. Nás najviac nadchli chrámy ako Temple of Juno, Temple of Concordia či Temple of Hercules. Cena vstupného bola 10€/osoba resp. 5€/osoba do 26 rokov.

Zhruba 15 minút od chrámov sme mali ďalšiu zastávku a to pri Schodoch Turkov (Stairs of Turkish), ktoré dostali toto pomenovanie pre početné nájazdy turkov v tejto oblasti. Jedinečné sú však okrem tvaru najmä bielym sfarbením. Ak by ste sa chceli dostať k plážam s krištálovo čistou vodou, musíte zísť po týchto schodoch – inak sa k nim nedostanete. Ďalšiu zastávku sme mali mesto v meste Catania, na ktoré sme si vyčlenili zhruba 3 hodiny. Zaparkovali sme na platenom parkovisku v centre mesta (2€/hodina). V meste odporúčame navštíviť námestie s Katedrálou Sant’Agata. Zhruba 500 metrov hore ulicou sa nachádza zachované Rímske Divadlo (Roman Theatre of Catania), ktoré je dokonalým príkladom starovekej rímskej architektúry v Catanii. Pochádza z roku 300 pred n. l. a bolo postavené najmä z čiernych lávových kameňov. Čas bol pre nás neúprosný a naše putovanie po Sicílii sa blížilo ku koncu.

Temple of Concordia Sicilia
Temple of Concordia

Ak sa rozhodnete stráviť na Sicílii viac času odporúčame Vám navštíviť hlavné mesto Sicílie – Palermo, neďaleko ktorého sa nachádza obľúbená pláž a to konkrétne v meste Mondello. Podľa väčšiny turistov je však najkrajšia pláž ostrova 100 km vzdialená San Vito lo Capo. Čo sa týka sopky Etna – na tú Vám odporúčame vyhradiť komplet celý deň. Ak Vás zaujíma história odporúčame nevynechať návštevu zachovanej rímskej vily Romana de Casale, gréckeho divadla Teatro Antico di Taormina postaveného v 3. storočí pred n. l. a dodnes sa používa či mesta Syracuse, ktoré bolo v minulosti väčšie ako Atény.

DOPRAVA

TrasaTypSpoločnosťDĺžkaCena / osoba
Viedeň - CataniaLietadloWizzair02:1065 €

AUTO

ModelNissan Qashqai dCi 115
PožičovňaCentauro
PalivoDiesel
Výkon85 kW/115 k
Pohon2WD
Spotreba priemer (l/100 km)4,8
Cena za liter nafty1,50 €
Cena za palivo (nafta)28,8 € (400 km)
Cena auta bez extra poistenia20€
Depozit1050 €
Plné poistenie bez nutnosti depozitu (voliteľné)75 €
Spolu za 4 dni (Prenájom + PHM) 48,80 €

UBYTOVANIE

HotelStravaCena noc / 2 osoby
Sikania Resort & SpaAll-inclusive155 €

Text+foto: Michal Pospíšil

Reklama