Bol koniec augusta a my sme sa nechceli zmieriť s tým, že leto odchádza preč a najbližšie mesiace nás čaká len zima.

Preto sme začali hľadať destinácie, kde bude ešte v septembri teplo. Voľba padla na španielsku Malorku. Spiatočné letenky z Viedne v termíne 17.-23.9 so spoločnosťou Fly Niki vyšli 130€ na osobu, letenky sme si rezervovali cez momondo necelé 3 týždne pred odletom.

Na Malorke sme si vybrali mesto Magaluf, ktoré je vzdialené len 24 kilometrov od hlavného mesta Palma de Malorka. Mesto je celkovo rušné a ideálne pre mladých ľudí. Za poslednú dobu tam hrali aj najznámejší DJ-i sveta ako David Guetta, Tiësto či Calvin Harris. Okrem rôznych reštaurácii, barov a diskoték, v meste nechýbal ani aquapark či veľké zábavné centrum.  Nato že bol september to tam fakt žilo.

Čo sa týka hotela, tak sme preferovali all-inclusive. Ak budete hľadať apartmány, jednoznačne odporúčame airbnb – po kliknutí na tento odkaz, dostanete 35€ na prvý pobyt (platí len pre nových užívateľov). My sme sa po pár dňoch hľadania cez Booking rozhodli pre Hotel Samos a spravili sme veľmi dobre. Fantastická strava, čistota, ochotný personál, veľký bazén, izba s balkónom a výhľadom na more – proste super. Cena za 5 nocí pre 2 osoby činila 730 €. Aj keď sa v okolí nachádzalo veľa dobrých reštaurácii, all-inclusive sa v tomto prípade určite oplatil, pretože ceny za jednochodové menu pre jednu osobu sa pohybovali v priemere okolo 15-20€. Hotel bol situovaný takmer v centre mesta a veľkým plusom bolo, že rovno pred ním bola autobusová zástavka s priamym spojom na letisko (spoj A11 – cena 5,50€ na osobu).

Zhruba 5 minút pešo od hotela sa nachádzala piesočnatá pláž s kryštálovo čistým morom, ktoré malo teplotu príjemných 25 °C. Ranný beh po pláži pri východe slnka a následné schladenie v mori nemalo chybu. Počas celého pobytu bolo jasno a vonkajšia teplota sa cez deň pohybovala v rozmedzí 27-30 °C, v noci okolo 18 °C. Predstavte si, že sa opaľujete pri bazéne s mojitom v ruke a zrazu vám blikne správa na mobile s textom – doma je 7°C a už druhý deň prší bez prestávky. Jednoducho moment na nezaplatenie ?

Po dvoch dňoch leňošenia pri bazéne a pláži, bol najvyšší čas, aby sme sa rozhýbali a trochu preskúmali okolie. Voľba padla na požičanie bicyklov (požičovňa PEPE – cena za horský bicykel na deň 10€ + 20€ depozit). Síce sa na internete píše, že Malorka má vybudovanú kvalitnú sieť cyklotrás, bohužiaľ v tejto časti ostrova sme sa presvedčili o opaku. Neraz sme tak museli bicyklovať po klasickej ceste.

Rozhodli sme sa navštíviť zhruba 6 km vzdialené pláže v okolí Portals Vells. Nebyť iných dovolenkárov prichádzajúcich v poobedňajších hodinách, cítili by sme sa ako na stratenom kúzelnom ostrove. Biely piesok a tak priezračné a čisté more, ako keby sme boli niekde v Karibiku.

Odporúčame zájsť s bicyklami až na pláž Platja de Mago (nudistická) a bicykle odstaviť za reštauráciou s názvom Calvia. Potom pokračovať pešo cez útesy na ďalšie pláže (Cala cerca de Toro, Caleta de Portals Vells). Je len na vás ktorú si vyberiete a strávite čas napríklad šnorchlovaním.

Počas pobytu sme sa rozhodli, že si požičiame auto, aby sme videli aj iné časti ostrova. Ceny sme si najskôr pozreli predbežne na webe rentalcar.com aby nás na pobočke neoklamali. Autá boli v ponuke od cca 25€ za deň (VW Polo, Ford Focus, Renault Clio, Fiat Panda…) až po luxusné kabriolety za vyše 200€ na deň. Avšak háčik bol v tom, že takmer každá autopožičovňa vám chcela stiahnuť sumu na kreditnej/debetnej karte vo výške od 300-1300€ v závislosti od modelu auta. Pri vrátení vozidla bez poškodenia by vám celú sumu vrátili, avšak to môže trvať až 2 týždne. Jediná autopožičovňa, ktorá bola ochotná požičať auto bez takejto zálohy bola spoločnosť OK Rent a car. Zašli sme tak do neďalekej pobočky a dohodli sme si auto na nasledujúci deň.

Rozhodli sme sa pre SEAT Ateca s dieselovou 1,6 a full výbavou za 105€ na deň (požičanie auta 36€, poistenie komplet 40€, poplatok za mladého vodiča 29€). Pred podpisom zmluvy si pre istotu dôkladne prečítajte všetky podmienky a hlavne skontrolujte stav vozidla (prípadné poškodenie si odfote ako dôkaz). Nám sa stalo to, že sme auto dostali s nie úplne dotankovanou nádržou. Čo by bol problém ak by sme si to nevšimli, pretože sa auto odovzdávalo s plnou nádržou. Aj takýmto neférovým spôsobom chcú autopožičovne zarábať.

Keď sme mali konečne kľúčik od auta, nevedeli sme veľmi čo očakávať a hlavne, ktoré miesto ísť pozrieť ako prvé, lebo na výber toho bolo mnoho. Po ceste sme sa rozhodli, že pozrieme Santanyi a pláž Calo des Moro.

Auto sme zaparkovali najbližšie ako sa dalo a to v mestečku Cala Llombards. Odtiaľ je to celkom ďaleko, zhruba 25 minút svižným krokom. Možno aj preto tam nebolo toľko turistov. Čakali sme len pláž, lebo nikde nebolo písane aké nádherne útesy sa nachádzajú okolo a sú plne prístupné. Úžasná scenéria ktorá sa nám naskytla sa dá len ťažko opísať slovami. Rozhodne to miesto treba pri návšteve Malorky  navštíviť. Pláž bola už len čerešničkou na torte.

Pokračovali sme k mestečku Sant de Jordi, ktorého pláž Platja D’es Molí De S’estany nás ohúrila opäť priezračnou vodou a bielym pieskom (viď satelitná mapa). Pláž bola naozaj nádherná. Oplatí sa počkať na západ slnka priamo nad morom. Mesto samo o sebe bolo veľmi kľudné. Poväčšine tam boli starší ľudia alebo rodiny s malými deťmi. Po Magalufe to bol obrovský šok. Rozhodli sme sa, že tam cez noc prespíme v aute. Veď predsa trochu dobrodružstva nikomu neuškodí. Zaparkovali sme na parkovisku blízko mora, sklopili zadné sedačky , nafúkli nafukovačky a išli sme spať. Po tejto noci môžeme povedať, že v SEAT Ateca sa dá aj vyspať ?

Ráno sme sa zobudili, na počudovanie, vyspatý. Na bookingu sme našli hotel s čo najlepším hodnotením, kde sme sa mohli naraňajkovať, aj keď sme neboli hosťami hotela. Po raňajkách sme namiesto diaľnice (ktorá je mimochodom zadarmo) zvolili cestu popri mori. Videli sme ďalšie krásne zakutia a nádherne panorámy. Po vrátení auta v Magalufe sme mali pred sebou poslednú zastávku pred odletom. Hlavné mesto ostrova, Palma de Mallorca.

Autobusom číslo 104 z Magalufu sme sa odviezli až na koncovú zastávku Placa d Espanya, kde sme si hneď odložili batožinu v Lock & Go priamo v stanici (otvorené od 9-20, cena od 3,95€ za batožinu).

Odtiaľ sme blúdili miestnymi uličkami centra mesta až ku Katedrále de Mallorca. Videli sme rušné ulice aj zašité zákutia. Katedrála vyzerala nádherne a je veľká škoda, že v sobotu bola otvorená od 10 do 14:15, tak sme sa žiaľ nedostali dnu. Preto treba dávať pozor a naplánovať si jej prehliadku na iný deň alebo čas ako my – otváracie hodiny tu.

Následne sme sa odviezli zo zástavky Catedral autobusom (102,104,107) a vystúpili sme na Gabriel Roca 30. Pri výstupe na hrad Bellver sa pripravte na poriadnu stúpačku (asi „milión“ schodov). Keď si to ale konečne vyšliapete, otvorí sa vám prekrásny výhľad na hlavné mesto, more aj okolie. Hrad sám o sebe je malý ale kúzelný (pokladňa je na úplne opačnej strane ako vstup do hradu – vstupné: 4€).

Naspäť sme sa odviezli letiskovým autobusom číslo 1, pretože sme vôbec nevedeli nájsť zastávku autobusov idúcich na opačný smer (je tam vôbec?). Vystúpili sme znova na Plaza d Espanya, vyzdvihli si batožinu a pokračovali znova autobusom 1 až priamo na letisko. Ak mate batožinu so sebou, odveziete na priamo spod hradu Bellver až na letisko. Preto si nemyslime, že kupovať si lístky na turisticky autobus hop-on hop-off nie je nutné. Mesto nie je také veľké a väčšina miest je pokope. Určite by sa dali navštíviť aj iné miesta v Palme ale v rámci denného výletu si myslíme, že to bolo tak akurát.

INVENTÁR NA 6 NOCÍ / 7 DNÍ PRE DVE OSOBY

[ultimate_pricing design_style=”design06″ color_scheme=”custom” color_bg_main=”#333333″ color_txt_main=”#ffffff” color_bg_highlight=”#dd0f0f” color_txt_highlight=”#ffffff” package_price=”1237 €”]Letenky z Viedne (dĺžka letu 2h 20min), Fly Niki – 260 €
Cestovné poistenie Standart, poisťovňa Groupama – 13 €
Hotel Samos ***, all-inclusive, 5 nocí, izba Premium – 730 €
Strava (posledné dva dni dovolenky) – 60 €
Auto, SEAT Ateca 1.6 TDi, požičovňa OK Rent a car – 105 € + 15€ PHM
Letiskový autobus L11 – cena na jednosmernú jazdu (5,50€/osoba) – 22 €
Ostatné autobusy – MHD po Palma de Malorka – 8 €
Horský bicykel, požičovňa PEPE – 20 €
Vstupné, Hrad Bellver –  4 €[/ultimate_pricing]

  

Booking: po zoskenovaní a zaregistrovaní sa cez odkaz získate 
naspäť 10% z ceny hotela.
Airbnb: dostanete 35€ na prvý pobyt (platí len pre nových 
užívateľov).