Grado – tip na predĺžený víkend či dovolenku

Pre tých, ktorí hľadajú nielen pláže či športové vyžitie, ale aj pohlaď do histórie, je talianske Grado a cela okolitá oblasť skvelá voľba pre výlet či dovolenku.

Na severe Talianska leží klenot Jadranského mora, nie nemyslíme tým Benátky, ale históriou snáď ešte bohatšie, stále pre mnohých Slovákov neznáme letovisko Grado. Inak sme si pripadali chvíľami aj ako v Benátkach, samotné mestečko či centrum je totiž postavené na viacerých ostrovoch popretkávané kanálmi. Tento ostrov, presnejšie súostrovie s 15 kilometrami pieskových pláži, resp. historické mestečko rovnakého názvu je spojené s pevninou, vozovkou postavenou na cca 5 kilometrov dlhom násype smerom na Aquileiu ( patrila medzi najväčšie mestá v ríši a mohla sa rovnať Rímu, Antiochii či Alexandrii).

Na opačnej strane ostrova spája Grado s pevninou ďalší most, podstatne kratší, len 190 metrov. Na obidvoch najvzdialenejších koncoch ostrova (východný a západný) sa nachádzajú prístavy, kde si môžete prenajať jachtu.

Najbližšie kúpanie v Taliansku- Jadranskom mori či túlanie po historických pamiatkach až z čias Rímskej ríše je vzdialené ani nie 5 hodín jazdy z Bratislavy (cca 580 km, Viedeň, Graz, Villach, Udine, Grado). Takmer celú trasu tvoria kvalitné diaľnice, ktoré dopravu zjednodušujú a urýchľujú. Problém môže byť s čakaním na mýtniciach (diaľnice sú v Taliansku spoplatnené, my sme platili spolu 19€ tam aj späť+ desaťdňovú rakúsku diaľničnú známku 8,80€ ). Tu vám nepomôže ani výkonne auto, resp. ako nám najvýkonnejší Superb. Dohnať časovú stratu je ťažké, diaľnice sú limitované max. rýchlosťou 130km/h a navyše popretkávané častými úsekmi s obmedzením na max. rýchlosť 110km/h.

Pokiaľ sa teda chcete vyhnúť čakaniu a časovej straty (my sme už v tomto mimosezónnom období stáli na mýtnici pri návrate z Talianska 22. mája v poobedňajších hodinách cca 40 minút), je dobré si vybaviť Telepass (musíte mať však účet v talianskej banke, alebo si Telepass zapožičať cez sprostredkovateľskú firmu za poplatok). Ten vám umožni prejazd mýtnou bránou bez zastavovania, vo voľnom jazdnom pruhu na to určenom. Reálne však s tým nemáme skúsenosť.

Grado sa môže pochváliť bohatou históriou, či už ako morský pristav rímskeho mesta Aquileia, od 6.st sídlo kresťanského patriarchu a od 19.st imidžom významného a prestížneho oddychového rezortu pre aristokraciu z celej Európy. V tom čase patrilo Grado pod Rakúsko –Uhorsko a v monarchii bol považovaný za resort číslo 1. Za vlády Františka Josefa došlo k výstavbe termálnych kúpeľov a Grado bolo vyhlásené za „oficiálne kúpele Rakúsko-Uhorska“.

Aj v aktuálnej dobe požíva Grado imidž jedinečného letoviska. Pre nás, preferujúcich skôr chorvátske more, bola návšteva talianskeho Grada, napriek tomu prijemným prekvapením. Kde môžete užívať toľko lákadiel na tak malom priestore, ako v Grade či už pohľadu návštevy historických pamiatok, športovísk ( vodné športy, tenis, golf…), cyklistických trás, kaviarni, reštaurácii a samotných pláži a termálnych kúpeľov ? Kde sa môžete kúpať v mori a zároveň obdivovať scenériu zasnežených Álp, tak ako v tomto období? Asi len v Grade 🙂

Za minulý rok dostal ocenenie „Najlepšie pláže v Taliansku za rok 2015“ a pravidelne dostáva „Modrú vlajku EU“ za kvalitu morskej vody. A podľa našich skúsenosti úplne zaslúžene.

Kontaktné linky: telepas.it | mtx.cz

 

 

Reklama