Maurícius, jedinečný tropický ostrov ležiaci v Indickom oceáne východne od Madagaskaru, láka predovšetkým kryštálovo čistou vodou, nádhernými plážami a neporušenou prírodou. Nie nadarmo povedal Mark Twain známu vetu – “Mauritius was made first, and then heaven; and heaven was copied after Mauritius.” Teda že Maurícius bol stvorený prvý a až potom nebo; a nebo bolo skopírované po Mauríciuse.

Najvhodnejším obdobím pre návštevu ostrova je od septembra do konca decembra, kedy je tu najstabilnejšie a najpríjemnejšie počasie. Určite sem neodporúčame ísť od januára do marca kedy je cyklónová sezóna s odlivom. My sme sa rozhodli navštíviť Maurícius počas Vianoc a to konkrétne od 15.12. do 26.12.

DOPRAVA

Najpohodlnejšie sa dostanete na Maurícius letecky z Viedni. Letecká spoločnosť Austrian lieta 3krát týždenne priamo bez prestupu. Za obojsmernú letenku však zaplatíte aj najviac a to od 800-1100€. Letenky s 1 prestupom sú o niečo lacnejšie a vyjdú od 650-750€ (Air Mauritius, Emirates). My sme si však vybrali úplne inú variantu. Zhruba 3 mesiace pred odletom sme natrafili na promo akciu leteckej spoločnosti Alitalia, ktorá ponúkala obojsmerné letenky Benátky-Maurícius s hodinovým prestupom v Ríme za 330€! Keďže bývame vo Viedni, doprava do Benátok sa nám hľadala jednoduchšie. Letenky do Benátok boli príliš drahé, tak sme sa rozhodli, že tam pôjdeme ranným vlakom a späť nočným autobusom. Cena za dopravu nás vyšla spolu 400€. Síce menej pohodlné, no cesta vlakom cez zasnežené Alpy bola nádherná. Minimálne sme tým ušetrili 250€ na osobu, čo určite nie je málo.

POŽIČANIE AUTA

Ak sa chystáte po prvýkrát na Maurícius, určite odporúčame požičať si auto. My sme sa rozhodli pre autopožičovňu GO Hire 1 Car Rental, ktorú odporúčame všetkými desiatimi. Milý personál, rýchli pick-up priamo na letisku. Za 10 dní sme zaplatili s plným poistením 300€ priamo na mieste v hotovosti. Nebolo potrebné predložiť kreditnú kartu ani medzinárodný vodičský preukaz, stačil len pas a vodičák. Pre prípadnú komunikáciu bol pracovník autopožičovne kedykoľvek dostupný cez Whatsapp. Okrem bezkonkurenčnej ceny sme dostali úplne novú Kia Picanto, ktorá bola ako stvorená na úzke maurícijské cesty. Priemernú spotrebu sme mali počas celého prenájmu okolo 5,5/100 km, na kopcovitý terén super hodnota. Benzín vyšiel na 44 MUR/1,08€ a diesel o niečo menej 35MUR/0,85€. Za 10 dní sme najazdili na aute presne 1000 km, čo predstavovalo 60€ na PHM. Celková cena za prenájom bola teda 360€.

Kia Picanto mauricius cetopis
Kia Picanto – Pláž La Morne

MOBILNÝ INTERNET

Najvýhodnejšia ponuka mobilného internetu bola u operátora EMTEL. V balíčku s názvom Tourist Pac bol 100GB internet na 15 dní za cenu 400MUR/10€. Ešte pred vycestovaním odporúčame zistiť či je váš telefón odblokovaný pre všetky mobilné siete. My sme žiaľ také šťastie nemali a naše telefóny nepodporovali simkarty na Mauríciuse. Vyriešili sme to kúpením prenosného USB-modemu priamo na pobočke za 990MUR/25€ do ktorého sme vložili zakúpenú simkartu. Prenosný modem nám bez problémov fungoval v aute cez USB ale aj na powerbanke.

UBYTOVANIE

Po zvážení všetkých pre a proti sme sa rozhodli rezervovať apartmán na prvých 7 nocí cez Airbnb v mestečku Flic en Flac. Domáci boli veľmi milý a ochotný. Apartmán sa nachádzal 5 minút pešo od pláže a asi 10 minút od hlavnej ulice, kde sa nachádzala väčšina reštaurácii. Za týždeň sme zaplatili 326€. Na posledné 3 noci, keďže boli Vianoce, sme sa rozhodli, že nebudeme šetriť a rezervovali sme si hotel cez Booking priamo na pláži s polopenziou za 650€. Vianočná večera priamo na pláži pri západe slnka a v pozadí najznámejšia sopečná skala La Morne, proste nádhera.

Hotel La Mariposa
Hotel La Mariposa – výhľad z izby

ČO VIDIEŤ NA MAURÍCIUSE

1, La Morne Brabant (viac info)

Polostrov Le Morne Brabant obklopený nádhernou lagúnou sa nachádza na juhozápadnej časti ostrova a dominuje mu vyše 550 metrov vysoká sopečná skala s názvom La Morne, ktorá sa nachádza na zozname UNESCO pamiatok. Táto sopečná hora vyniká najmä tropickou vegetáciou a množstvom jaskýň. Od svojho zápisu na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 2008 bol Le Morne Brabant pre verejnosť uzavretý, ale po väčšom zvážení bol v roku 2016 znovu otvorený pre verejnosť. Výstup na úplný vrchol vyžaduje dobrú obuv, vyššie fyzické zdatnosti a veľa vody, najmä pri vyšších teplotách. Preto pri výstupe až na samý vrchol, odporúčame začať najneskôr o 8 ráno. Vo väčšine prípadov sa však na úplný vrchol dostanete len so sprievodcom. Cena so sprievodcom sa pohybuje od 40€ na osobu. Zhruba do polovice sa však dostanete bez problémov aj samy a naskytne sa vám neraz pohľad, na ktorý len tak nezabudnete.

Ako zaujímavosť môžeme spomenúť to, že hora La Morne bola koncom 18 storočia útočiskom pre utečencov a otrokov, ktorý si na vrchole vytvorili malé jaskyne a boli tak chránený zalesnenými a takmer neprístupnými útesmi hory.

Pod horou sa nachádza jedna z najkrajších pláží na ostrove na ktorej často fúka silný vietor. Preto si ju oblúbili najmä surferi a milovníci kitingu, pre ktorých je táto pláž raj na zemi.

2, Chamarel Falls, Seven Coloured Earth (viac info)

V juhozápadnej časti ostrova sa nachádza aj prírodná rezervácia Black River Gorges s pôvodnou neporušenou prírodou. Neďaleko rezervácie leží oblasť Chamarel. Za cenu 250MUR/6€ dostanete vstup k najvyššiemu vodopádu na ostrove Chamarel Falls, z ktorého steká voda z výšky až 100 metrov. V cene je aj vstup  k prírodnému unikátu zvanom Seven ColorEarth – viacfarebné piesočné duny. Od vzniku ostrova pôsobí na pôdu oxid železitý, ktorý zafarbil piesok odtieňmi od červenej po hnedú, zatiaľ čo oxid hlinitý vytvoril odtiene od modrej po fialovo-modrú. Oddelenie rôznych pásov farebného piesku zapríčinilo to, že častice železa a hliníka majú na seba prirodzený odpudzujúci účinok. Duny tak miestami dosiahnujú až 15 metrov  a nesú v sebe stopy dávnej starovekej geoklimatickej činnosti.Hneď pod Seven Color Earth sa nachádza aj korytnačia farma.

3, Plávanie s delfínmi & Crystal Rock

Cez Airbnb sme si rezervovali celodenný výlet za 50€ na osobu v ktorom boli zahrnuté ľahké raňajky, plávanie s delfínmi, šnorchlovanie v koralovej bariére, zastávka pri Crystal Rock a na záver BBQ obed priamo na pláži ostrova Ile aux Benitiers. Po celý čas boli k dispozícii alko- aj nealkoholické nápoje. Celý výlet trval od 8 – 14:30.

Čo sa týka plávania s delfínmi, tak počas hlavnej sezóny (október-december) sa môže stať, že sa vôbec neukážu. My sme ich našťastie videli a neraz boli od nás takmer na dotyk (viď video). Pre tých, čo ešte niečo podobné neskúšali to bude chcieť zozačiatku kus odvahy prekonať strach z neznáma, čo bol aj náš prípad. Predsa len sme boli ďaleko za korálovou bariérou a pod nami v oceáne mohlo byť všeličo. Akonáhle sme však uvideli delfíny, adrenalín stúpol a na strach sme zabudli.

 
 

Reklama