V letných mesiacoch sme posledné roky plánovali dovolenku len pri mori, no v polovici augusta sa počasie náhle ochladilo. Vonku bolo však stále príjemných 20 stupňov a my sme sa rozhodli pre aktívnu dovolenku. Voľba padla na hlavné mesto Nemecka, Berlín. Už dlhšiu dobu sme ho chceli navštíviť a teraz nastal ten správny čas.

Obojsmerné letenky sme kúpili týždeň pred odletom za 82€, čo nie je málo, no vzhľadom na okolnosti to nebola prehnaná cena. Po pristáti na letisku Tegel sme si kúpili Berlin WelcomeCard so 72 hodinovým lístkom na verejnú dopravu (zahŕňal aj zónu s letiskom) a ako bonus sme k tomu dostali zľavové kupóny na reštaurácie a atrakcie, čo sa v našom prípade riadne oplatilo. Toto všetko za super cenu 29€. Keď zoberieme do úvahy, že vo veľa mestách sme toľko dali len za transfer z letiska a naspäť.

Bolo 9 hodín ráno a my sme sa potrebovali dostať do hotela. Z letiska nám išiel autobus X9 k zoologickej záhrade, odkiaľ sme to mali do hotela 15 minút pešo alebo 2 zástavky metrom. Ubytovanie sme si rezervovali ako zvyčajne podľa recenzií cez booking. Po príchode do hotela bola na naše prekvapenie izba už hotová, čo sa nám po Singapure stalo druhýkrát, že bez dodatočného platenia, sme sa mohli ubytovať tak skoro. Izba na 13. poschodí s výhľadom na Berlín bola čerešnička na torte. Paradox bol ten, že za tento hotel sme zaplatili len o 15€ na noc viac, oproti tomu najlacnejšiemu čo bol na okraji Berlína. Po rýchlom vybalení nám už nič nebránilo v spoznávaní mesta.

Ako prvé sme sa rozhodli pozrieť Schloss Charlottenburg s rozsiahlymi záhradami postavený v roku 1705. Počas 2 svetovej vojny bol však takmer celý zničený a následne v 50 rokoch na komplet zrekonštruovaný. Ideálne miesto na oddychovú prechádzku. Odtiaľ sme si zobrali spontánne prvý autobus, smer bližšie k centru mesta.

Vystúpili sme neďaleko kostola Kaiser Wilhelm Memorial, ktorý pri náletoch v roku 1943 kostol poškodil natoľko, že sa zlomil vrchol hlavnej veže a strecha sa zrútila. Na konci vojny ju Spojenci nechceli prestavať, pretože to považovali za symbol národnej hrdosti. Zrúcanina stála ako trvalá pripomienka Berlíňanom aké hrôzy prináša vojna. Smutný paradox je ten, že priamo pred kostolom sa udial počas vianočných trhov v roku 2016 teroristický útok.

Po asi 20 minútovej prechádzke po ulici Kurfürstendamm sme sa zastavili na rýchli obed v Subway. Odtiaľ sme sa odviezli dvojposchodovým autobusom číslo 100 na Alexanderplatz, teda do úplného srdca Berlína. Túto líniu autobusu určite odporúčame, lebo ide celým centrom mesta okolo viacerých hlavných pamiatok. Z druhého poschodia autobusu sa Vám navyše naskytne úplne iný pohľad a počas celej jazdy je sa stále načo pozerať. Super alternatíva ak si nekúpite lístky na Hop-On Hop-Off alebo Sightseeing bus.

Alexanderplatz nás však vôbec nenadchol. Nebyť 368 metrov vysokej Fernsehrturm, asi jedno z najnezaujímavejších hlavných námestí v Európe čo sme videli. Síce to všade naokolo žilo, ľudia sedeli v okolitých kaviarňach, no tie „komunistické“ stavby z 50-60 rokov pôsobili strašne chladným a prázdnym dojmom. Aj po takmer 30 rokoch po páde železnej opony je poznať, kto mal vplyv v tejto časti mesta. S pôvodným námestím spred 2 svetovej vojny sa to nedá ani náhodou porovnať.

  • Before-Reichstag - Berlin
    After-Reichstag - Berlin
    1945 Reichstag - Berlin Súčasnosť

Pár minút chôdzou sme prišli ku kanálu rieky Spréva, kde sme nastúpili na vyhliadkovú loď. Celá plavba trvala niečo cez hodinku, počas ktorej sme videli napr. historický Berliner Schloss & Dom, Bode-Museum, Bundestag (sídlo spolkového parlamentu), Schloss Bellevue (sídlo prezidenta) ale aj moderné stavby ako Bundeskanzleramt (sídlo kancelárky), rôzne ministerstvá či noblesnú hlavnú stanicu. Určite odporúčame.

Po plavbe loďou sme sa presunuli na hotel trošku si oddýchnuť. Večeru sme si rezervovali v reštaurácii Berliner Republik, kde sme mali vďaka WelcomeCard 20% zľavu na hlavné jedlo. Reštaurácia sa nachádzala hneď pri rieke Spréva s priamym výhľadom na stanicu Friedrichstrasse, ktorá bola počas železnej opony jediná stanica, kde bolo umožnené občanom zo západu s platnými dokladmi vstúpiť na územie Nemeckej demokratickej republiky. Po večery sme sa prešli po promenáde popri rieke, sadli si na drink, a vychutnali prvú noc v Berlíne

2. deň

Na naše šťastie akurát v tento víkend bol deň otvorených dverí viacerých politických inštitúcii. Náš plán sme tak spontánne doplnili o návštevu sídla nemeckej kancelárky Merkelovej -Bundeskanzleramtu. Bolo to niečo jedinečné byť v rokovacej miestnosti, kde sa za iných okolností dostanú len zástupcovia krajín Európskej únie.

Naše kroky ďalej smerovali k neďalekej Budove Ríšskeho snemu. Po nástupe Hitlera k moci došlo začiatkom roku 1933 k požiaru a budova vyhorela. Budova bola viackrát poškodená aj v priebehu druhej svetovej vojny. Po vojne hrozilo, že bude zbúraná. Dnes slúži aj ako vyhliadka, vďaka kupole zo skla s 360‑stupňovým výhľadom na mesto.

Neďaleko sa nachádza jeden z najznámejších symbolov Berlína – Brandenburská brána. S touto pamiatkou je spojených mnoho historických udalostí mesta. Či už počas 2 svetovej vojny alebo za existencie berlínskeho múru, kedy sa brána nachádzala v hraničnom pásme a nebola prístupná.

Ďalej sme pokračovali k Pomníku zavraždených Židov Európy. Bol postavený na pamiatku 6 miliónom zavraždených židov počas 2 svetovej vojny a len v prvom roku od otvorenia v roku 2005 tento pomník navštívilo viac ako 3,5 milióna návštevníkov. Oplatí sa navštíviť aj múzeum nachádzajúce sa pod pamätníkom, ktoré je sprístupnene zadarmo. Každý pondelok je múzeum pre verejnosť zavretý. V múzeu nájdete rôzne informácie o miestach koncentračných táborov ale aj o podrobných príbehoch konkrétnych ľudí či celých rodín. V múzeu sme našli príbeh  jednej rodiny z Nitry.

  • Before-Brandenburská brána - Berlín
    After-Brandenburská brána - Berlín
    1945 Brandenburská brána - Berlín Súčasnosť

Ako ďalšie miesto sme navštívili nádherný Gendarmenmarkt. Ide o námestie na ktorom sa týči francúzsky a nemecký dom. Prekrásne historické budovy, ktoré podobne ako ostatné časti mesta boli počas vojny ťažko poškodené a následne obnovené. Pár minút odtiaľto sa nachádza známi Babelplatz, na ktorom si vychutnáte pohlaď na uchvatnú katedrálu sv. Hedvigy, Národnú Operu alebo majestátnu Humboltovu univerzitu.

Popri známom Berliner Schloss & Dom sme pokračovali až k známej Fernsehturm nachádzajúcej sa priamo na Alexanderplatzi. Ak ste lístky nezakúpili predom na určitú hodinu, počítajte s tým, že lístky dostanete najskôr o 2 hodiny od zakúpenia. My sme mali šťastie a lístky sme dostali o hodinu a pol. Za ten čas sme si pozreli podrobnejšie Alexanderplatz a známe Weltuhr. Stihli sme sa ešte v neďalekom nákupnom centre najesť a ani sme nevedeli ako a už sme boli na rade. Fernsehturm alebo po slovensky televízna veža bola dokončená v roku 1969 vo vtedajšej Nemeckej demokratickej republike. Týči sa do výšky až 368 m a je štvrtá najvyššia voľne stojaca stavba v Európe. Predovšetkým pre turistov slúži ako pozorovateľňa na mesto s otáčajúcou sa reštauráciou. Pozorovateľňa je vo výške 204 metrov a viditeľnosť je až 42 km počas jasného dňa.

Poslednou zástavkou bolo Múzeum NDR (Nemecká demokratická republika). Múzeum Vám naskytne pohľad na bežný život v bývalej NDR, koľko ľudia zarábali či kde pracovali. Okrem typických predmetov tej doby, tu nájdete aj kompletne zariadený byt, auto alebo odpočúvaciu miestnosť a väznicu.

Po celom dni sme si dopriali neďaleko hotela večeru v Jim Bock Burger bare, ktorý bol cenovo prijateľný a burger chutil výborne.

Siegessäule Tiergarten park
Siegessäule – Tiergarten park

3. deň

Našim hlavným cieľom na posledný deň bolo pozrieť časť Berlínskeho múru, ktorá sa zachovala. Vystúpili sme na stanici Treptower Park a po chvíli sa nám naskytol pohľad na vodnú sochu Molecule Man či bazén piamo na rieke Spréva. Asi 25 minút pešo sa odtiaľto nachádzali najdlhšie zvyšky Berlínskeho múru (East Side Gallery), dlhé niečo cez 1 kilometer. Berlínky múr rozdeľoval Berlín od 1961 na západnú (NSR) a východnú časť (NDR). Až do novembra 1889 meral 155 kilometrov, pretínal 193 ulíc, 8 liniek mestskej železnice a 4 linky metra. Za necelých 30 rokov si múr vyžiadal asi 140 obetí, z celkového počtu niečo cez 5000, ktorým sa podarilo utiecť za slobodou.

Druhou najznámejšou pamiatkou z čias železnej opony po Berlínskom múre je nepochybne Checkpoint Charlie na Friedrichstrasse. Bol to jeden z troch hraničných priechodov medzi americkým sektorom a územím NDR. Tieto priechody volali Američania podľa abecedy A (Alpha), B (Bravo) a C (Charlie). Strážne body A a B sa nezachovali.

Za necelé 3 dni v Berlíne sme prešli pešo zhruba 55 kilometrov. Pri otázke na záver, či sa Berlín oplatí navštíviť? Ak sa zaujímate o dejiny nedávnej histórie, rozhodne áno.

 

Letenky

Trasa Spoločnosť Dĺžka letu Cena na osobu
Viedeň – Berlín Austrian 1:15 82€

 

Atrakcie/Pamiatky

Názov Cena na osobu
Schloss Charlottenburg zadarmo
Pomník zavraždeným Židom Európy zadarmo
NDR Múzeum 9,80€ (7,35€*)
Fernsehturm 15,50€ (11,60€*)
Zoo Berlin 15,50€ (11,60€*)
Plavba loďou po Berlíne 15€ (11,25€*)

(*) – zľavnená cena s Berlin WelcomeCard

Ubytovanie

Ubytovanie Raňajky Hodnotenie Cena (2 osoby)/noc
Riu Plaza **** 8,7 72 €


Reklama