V aktuálnej situácii je momentálne najbezpečnejšie pri vycestovaní mimo Slovenska, uvažovať o zahraničnej dovolenke, z ktorej sa je možné dostať naspäť autom. Preto sme sa tento rok po druhýkrát rozhodli pre Chorvátsko – po ostrove Pag padla voľba na Makarskú riviéru, konkrétne veľmi oblúbenú turistickú destináciu – mestečko Tučepi. Počasie vyšlo na jednotku. Počas pobytu od 11.-16.8. bolo po celý čas okrem jednej hodinky jasno s teplotou od 30-34 stupňov. Teplota mora bola 26 stupňov.

Do Tučepi sme sa dopravili na priestrannej a pohodlnej novej Škoda Octavia 2.0 TDI 84 kW / 110k vo výbave Ambition s mimoriadne úspornou kombinovanou spotrebou 3,9 litra pri ceste tam a 4,2 litra na 100 km cestou naspäť. Na trase Viedeň – Tučepi – Viedeň (dokopy 1600 km) pri zapnutej klimatizácii na 22,5 stupňa a priemernej rýchlosti 107 km/h sme podľa palubného počítača spotrebovali za celý čas jazdy v priemere len 4 litre na 100 km. Po príchode do Tučepi nám zostalo niečo cez štvrť nádrže a dojazd 400 km. Takéto hodnoty sú v dnešnej dobe takmer nevídané. Klobúk dole!

Jazda

Keďže sme mali v pláne dovolenku len na 5 nocí vybrali sme si pohodlnejšiu trasu Rakúsko-Slovinsko-Chorvátsko. Za 10 dňovú rakúsku diaľničnú známku sme zaplatili 9,20 € resp. 15 € za 7-dňovú slovinskú diaľničnú známku. Pri pobyte nad 7 dní odporúčame zvoliť trasu cez Maďarsko (mesačná diaľničná známka Maďarsko 14,40 €, Slovinsko 30 €). Na prehnane vysoké poplatky v Chorvátsku sme si za tie roky zvykli – za obojsmernú cestu sme zaplatili za mýto presne 71 €. Pre tých čo cestujú do Chorvátska pravidelne sú v ponuke tkz. ETC zariadenia, ktoré si dobijete kreditom a okrem vlastného pruhu na ,,Cestarine‘‘ možno ušetriť na mýtnych poplatkoch niečo cez 20 % oproti bežnej výške diaľničných poplatkov. Výhoda ENC je, že je možné ho využívať pre viacero vozidiel rovnakej kategórie. Pre viac info ohľadom diaľničných poplatkov odporúčame túto stránku.

Čerpacie stanice
Z našej skúsenosti vieme povedať, že najlacnejšie palivo bolo v Rakúsku (Benzín 1,04 €, Diesel 0,97 €), po ňom nasledovalo Slovinsko (Benzín 1,10 €, Diesel 1,06 €) a najdrahšie Chorvátsko (Benzín 9,16 HRK/1,22 €, Diesel 8,66 HRK/1,15 €) Pozor! Netankujte na čerpacích staniciach na diaľniciach. Tie sú zhruba od 20 do 40% drahšie, najmä tie v Rakúsku.

Radary
Na tejto mape nájdete všetky stacionárne radary. Odporúčame počas jazdy používať navigáciu Waze, ktorá Vás pred každým stacionárnym radarom, kolónou, nehodou alebo zmenou počasia upozorní. My sme počas jazdy používali súbežne aj Google Maps, ktorá detailnejšie naviguje a v reálnom čase lepšie prepočíta prípadnú kratšiu trasu napr. ak sa na ceste stane nehoda. V novej Octavii, vďaka konektivite Smart link+, ktorá je už v základnej výbave, sme mohli pohodlne používať rozhranie Apple CarPlay a mať tak na veľkom 8,25 palcovom displeji spomínané služby navigácie ako Waze, Google Maps či hudobnú stramovaciu aplikáciu Spotify. Paráda.

Kontroly a situácia na hraniciach (21.08.2020)

Aktuálne informácie nájdete na stránkach MZV alebo korona.gov

Maďarsko
Pri tranzite a vstupe do Maďarska netreba predložiť negatívny test na COVID-19 a nevyžaduje sa ani domáca karanténa.

Rakúsko
Pri tranzite a vstupe do Rakúska zo Slovenska netreba predložiť negatívny test na COVID-19 a nevyžaduje sa ani domáca karanténa. Od 17. augusta však vstúpilo do platnosti zo strany Rakúska varovanie pred cestovaním do Chorvátska. Všetci, ktorí sa budú vracať späť do Rakúska, sa musia preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín alebo nastúpiť do domácej karantény a zotrvať v nej dovtedy, kým nebudú mať negatívny test. Kvôli týmto opatreniam sa tvoria niekoľkohodinové kolóny na hraničnom prechode  Spielfeld (Slovinsko-Rakúsko). Tranzit cez Rakúsko je pre občanov SR však naďalej povolený bez nutnosti preukázania sa negatívnym testom.

Slovinsko
Vzhľadom na zhoršovanie epidemiologickej situácie v Slovinsku, krajina sprísňuje pravidlá cestovania a v rámci toho vyradila Chorvátsko zo zoznamu bezpečných krajín. Pri vstupe do Slovinska z Chorvátska je pre občanov SR povolený tranzit v priebehu 12 hod. Pokiaľ ste plánovali v Slovinsku stráviť napríklad časť dovolenky cestou naspäť z Chorvátska, v tomto prípade sa na Vás viaže povinnosť absolvovať 14 dňovú karanténu. Pokiaľ cestujete do Slovinska zo Slovenska povinnú karanténu nemusíte absolvovať.

Chorvátsko
Pred príchodom na Chorvátske hranice vyplňte vstupný formulár. Bez neho Vás do Chorvátska nevpustia a jeho vypĺňanie až na hranici Vás bude stáť niekoľko hodín času. Na hraniciach netreba predložiť negatívny test na COVID-19.

Výhľad z hotelovej izby Bluesun Alga v Tučepi na okolité ostrovy Hvar a Brač
Výhľad z hotelovej izby Bluesun Alga v Tučepi na okolité ostrovy Hvar a Brač

Ubytovanie

Pri hľadaní ubytovania sme stavili na overenú klasiku – Booking. Hlavne kvôli bezplatnému stornu 24 hodín pred príchodom ale aj najlepšej cene. Rozhodli sme sa pre all-inclusive hotel Bluesun Alga. Za 5 nocí sme za izbu pre 2 osoby s výhľadom na more zaplatili 860 €. Relatívne dosť, no za normálnych okolností nebyť Corony, by nás to stálo takmer o 500 € viac. Ak sa však rozhodnete pre apartmány odporúčame taktiež booking, s ktorým máte istotu. Ďalšia možnosť je nájsť si ubytovanie priamo na mieste – neraz sa nám stalo, že sme v uličkách videli cedulky – Free Apartment. Ceny sa pohybovali od 60 € na noc pre 2 osoby ďalej od mora resp. od 100 € za apartmán blízko mora s výhľadom.

Tipy na aktivity v okolí

Skywalk Biokovo – od 1.júla 2020 je sprístupnená na vrchole hory Ravna Vlaška v národnom parku Biokovo, jedinečná turistická atrakcia v Chorvátsku, tkz. Skywalk – presklenená výhliadka v tvare podkovy vyčnievajúca 12 metrov smerom k pobrežiu. Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 1228 metrov. Zo Skywalk si tak užijete neopísateľný pohľad zo vtáčej perspektívy  na okolité mestačká Tučepi, Podgora, Makarska, či ostrovy ako Hvar, Brač, Vis, Korčula alebo Pelješac. Pri peknom počasí možno zazrieť aj vrchol talianskej hory Cape Monte Gargano.

Na Skywalk sa dostanete rôznymi spôsobmi dopravy. Či už autom, autobusom, skútrom, štvorkolkou alebo elektrickým bicyklom. Poslednú možnosť odporúčame všetkými desiatimi. S elektrickým bicyklom sme vyšli bez väčšej námahy zhruba za 2 hodiny z hotela Bluesun Alga odkiaľ sme si e-bike požičali. Ak sa rozhodnete pre ubytovanie v hoteloch Bluesun tak každú stredu a sobotu ponúka hotel bezplatnú túru (e-bike si je za poplatok potrebné požičať). Pri ceste autom počas sezóny (júl-august-september), určite odporúčame si privstať (pred 6 hodinou ráno) aby  vás vôbec pustili cez vstupnú závoru do národného parku. Max. počet áut, ktoré púšťali bol 30 za hodinu. Rátať môžete s 2-4 hodinovým čakaním. Trasa vedie cez úzke cestičky národného parku Biokovo. Keďže je cesta obojsmerná, často sa tvorili zápchy, najmä keď prechádzal autobus. Nás sa to však netýkalo a s úsmevom na perách sme pokračovali ďalej – presne na takéto situácie je e-bike ako stvorený 😊

Skywalk Biokovo
Skywalk Biokovo

Sv. Jure – Ďalšou turisticky vyhľadávanou atrakciou v národnom parku Biokovo je jeho najvyšší vrch Sv. Jure v nadmorskej výške 1762 metrov. Na vrchol sa dostanete rovnakým spôsobom ako na Skywalk. Za nás odporúčame jednoznačne e-bike.

Cena
E-Bike na celý deň – 180 HRK (25€)
Vstup do národného parku Biokovo (v cene aj Skywalk) – 25 HRK (3,30€)

Trasa: Tučepi – Skywalk – Tučepi (37 km), Tučepi – Skywalk – Sv. Jure (57 km)

Celodenný výlet loďou 

Jedným z najzaujímavejších výletov, ktorý možno absolvovať je výlet loďou na ostrovy Hvar & Brač.

Cena: 150 HRK / 20 € (obed a nealkoholické nápoje v cene)

 

Reklama