Volkswagen Polo 1,2 TDI Blue-Motion so spotrebou v teste  4,4 l/100 km predstavuje najúspornejšie vozidlo (so spaľovacím motorom) z viac ako 270 nami testovaných áut (tabuľka na konci článku alebo po kliknutí tu).

SPOTREBA

Nami označená spotreba v teste je priemerná spotreba pri zaťažení jednou osobou – vodičom a bez batožiny, ktorú uvedené vozidlá vykázali počas testovania – cca tretinový podiel mesto, mimo mesta do 90 km/h, diaľnica 130 km/h. Jej hodnoty sa v mnohých prípadoch výraznejšie odlišujú od udávanej spotreby. Tento fakt by mali zobrať potencionálni zákazníci do úvahy pri kúpe vozidla. Porovnávať a vyberať vozidlá podľa udávaných spotrieb môže byť zavádzajúce, dokonca sa dá povedať, že udávané hodnoty nemajú v mnohých prípadoch takmer žiadnu informačnú hodnotu. Naháňanie výrobcov za nízkymi emisiami a nízkou spotrebou možno zodpovedá „laboratórnym podmienkam“, ale v praxi sa ukazuje, že „papierové“ údaje veľakrát nezodpovedajú skutočnej spotrebe. Toto konštatovanie platí hlavne pre spotrebu meranú podľa cyklu NEDC (uvádzané v tabuľke), reálnejšie údaje spotrieb vykazuje novší cyklus merania WLTP. Pri dnešných vysokých cenách PHM ( aj keď aktuálne vírus korona tieto ceny znížil) ide pritom o faktor, ktorý môže mať hlavný vplyv na výber vozidla. Uvedená tabuľka „reálnych spotrieb“, t.j spotreby vykázané počas testovania, vám môže pomôcť zorientovať sa, ako sú na tom uvedené vozidlá z pohľadu reálnejších údajov spotreby, ako spomínaných udávaných. Samozrejme, nejde o absolútne hodnoty – na spotrebu má vplyv počasie, štýl jazdy, obutie, zaťaženie …, ale hodnoty poskytujúce vypovedateľnejšie údaje o reálnej spotrebne ako fabrické údaje. Pokiaľ máte záujem o podrobnejšie informácie ohľadom nákladov na prevádzku uvedených vozidiel, stačí poslať na autotest@autotest.sk požiadavky na vypracovanie prevádzkových, resp. celkových nákladov pre jednotlivé vozidlá, ktoré zohľadňujú nielen spotrebu, ale aj servisné náklady, poistenie, registračný poplatok, predpokladanú stratu hodnoty vozidla, … Naša „Poradňa pri kúpe vozidla“ vám môže autom vybraným na mieru ušetriť nemalé finančné prostriedky, resp. pomôcť vybrať vhodný typ auta a predísť sklamaniu pri jeho samotnom užívaní, resp. rozčarovaniu nad nákladmi spojenými so spotrebou, servisnými nákladmi a pri opätovnom predaji nízkou predajnou cenou.

Poznámka: Kolonka “Ceny” – ide o ceny pre dané motorizacie (pre motorizacie, ktoré nie su v predaji – viď model VW Polo 1,2 TDI, platia ceny v čase uverejnenia testu, inak pre motorizácie, ktoré sú v predaji, platia ceny aktuálne).

Stiahnuť (PDF, 473KB)

 

Reklama