Fiat Panda novej generácie sa má podľa slov srbského prezidenta vyrábať v Srbsku. Očakáva sa, že absolvuje debut 11. júla 2024, t.j. na plánovanom 125. výročí spoločnosti Fiat. Nová Panda sa bude predávať výhradne ako vozidlo s plne elektrickým pohonom.

Srbský prezident Aleksandar Vučič pri rozhovore s novinármi z Auto News povedal, že Stellantis by mal vyrábať novú Pandu v továrni v Kragujevaci, uvádza Auto News. Vučičovo vyhlásenie prišlo krátko po stretnutí s talianskym premiérom Giorgiom Melonim. Zatiaľ však nešpecifikoval dátum, kedy sa začne výroba elektrického modelu FiatPanda.

Ešte si budeme musieť chvíľu počkať, kým uvidíme oficiálne predstavený nový Fiat Panda. Napriek tomu máme celkom dobrú predstavu o tom, čo môžeme od nového modelu očakávať. Z vizuálneho hľadiska sa očakáva, že sa bude vo veľkej miere inšpirovať konceptom Centoventi z roku 2019. Veľkosťou by mal byť podobný Citroën e-C3 a údajne si osvojí filozofiu „menej je viac“, ktorá bola príznačná pre  prvú generáciu Pandy (debutovala v roku 1980). Základom elektrickej Pandy bude platforma Stellantis Smart Car, ktorú využíva aj elektrický Citroën e-C3.

Toto auto je poháňa jeden elektromotor s výkonom 111 k, čo mu umožňuje dosiahnuť zrýchlenie z 0- 100 km/h za 11 sekúnd a maximálnu rýchlosť 135 km/h. Malý elektrický Citroën používa akumulátor s kapacitou 44 kWh. Domnievame sa, že Panda ponúkne podobný výkon a môže mať rovnakú batériu, čo pomôže udržať nízke náklady a zároveň jej poskytne dojazd približne 320 km, čo je viac než dosť pre potencionálnu klientelu využívajúca toto auto  hlavne v meste.

Cena?

Cena zostáva zatiaľ nepotvrdená, ale očakáva sa, že sa bude pohybovať niekde medzi 20 000€ a 25 000€ čo bude o niečo drahšie ako e-C3. To je takmer dvakrát viac ako stála Panda so spaľovacím  motorom.

Zdroj: Carscoops

Lukáš Vajda

Reklama