Nový Citroën C3 prichádza v 4. generácii. Prvýkrát bude dostupný aj ako elektromobil – a bude stáť od 23 300 eur.

Nový Citroën C3 postavený na platforme Smart Car od spoločnosti Stellantis prichádza s úplne novým vzhľadom v porovnaní so svojím predchodcom. To, čo bolo predtým tradičným malým hatchbackom, je teraz skôr crossover. S vyššie postavenou líniou strechy ponúka výrazne priestrannejšiu kabínu.

Rozmery:

  • Dĺžka: 4,01 metra
  • Šírka: 1,76 metra
  • Výška (bez strešných líšt): 1,57 metra
  • Objem kufra: 310 až 948 litrov

Vizuálne trochu pripomína futuristickú štúdiu Oli. Najvýraznejšou vizuálnou zmenou v porovnaní s odchádzajúcim modelom je predná maska, kde ë-C3 na ftografiách obsahuje nové logo Citroën lemované dvojicou svetiel v tvare C. Vzadu zasahujú zadné svetlá do zadných panelov a nad zadným oknom je v štandardnej výbave malý statický spojler.

Najdôležitejšiu zmenu však nájdete pod kapotou. Spaľovacie motory doplní aj čisto elektrický pohon. Prvýkrát bude dostupný nový Citroën C3 aj ako elektromobil. Táto elektrická verzia príde ako prvá, neskôr prídu verzie aj so spaľovacími motormi.

Elektrickú verziu Citroën ë-C3 poháňa 113-koňový elektromotor namontovaný na prednej náprave, ktorý udelí vozidlu zrýchlenie  z 0-100 km/h za približne 11 sekúnd.

Citroen-e-C3-2024 K dispozácii má 44-kilowatthodinovú lítiovú ferofosfátovú (LFP) batériu a dojazd až 320 km na jedno nabitie (podľa WLTP). Nabitie batérie z 20 na 80 percent na 7-kilowattovej nabíjačke trvá približne štyri hodiny. Na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom a portom CCS s výkonom 100 kW by sa mal tento čas skrátiť na menej ako 30 minút.

Citroën e-C3 sa bude predávať v dvoch stupňoch výbavy – You a Max – so základným modelom s LED svetlometmi, systémom núdzového brzdenia, head-up displejom, elektricky ovládanými bočnými zrkadlami, zadnými parkovacími senzormi a tempomatom. S vyšším stupňom  výbavy  Max získate navyše 17-palcové zliatinové disky, dvojfarebný vonkajší lak, automatické stierače, elektricky sklopné a vyhrievané bočné zrkadlá, automatickú klimatizáciu, bezdrôtové nabíjanie telefónu a iné.

Ako už bolo spomenuté vyššie, predaj začne s počiatočnou cenou 23 300 eur. A to na jar roku 2024.  V roku 2025 uvedie Citroën na trh aj model ë-C3 s menšou batériou s dojazdom 200 km na jedno nabitie a cenou okolo 19 990 eur (vo Francúzsku). Ak by táto cena platila aj na Slovensku tak by ë-C3 bol najlacnejší elektromobil dostupný na slovenskom automobilovom  trhu. Aktuálne je na Slovensku dostupný najlacnejší elektromobil Dacia Spring s cenou 21 500€.

Zdroj: Citroën

Michal Pospíšil

Reklama