Mercedes sa stal prvou značkou schválenou pre úroveň 4 autonómneho riadenia v Nemecku (zatiaľ však iba na jednom parkovisku).

Majitelia Mercedesu triedy S a jeho plne elektrického náprotivku EQS budú môcť čoskoro vystúpiť zo svojho auta pri vchode do parkovacej garáže P6 na letisku v Stuttgarte a nechať svoje auto zaparkovať samo.

Mercedes dnes oznámil, že sa stal prvou automobilkou na svete, ktorej funkcia automatického parkovania úrovne 4 bola oficiálne schválená na verejné používanie nemeckým Federálnym úradom pre motorovú dopravu (KBA). Teraz plánuje začať túto službu zaradiť do viacerých parkovacích garáži po celej krajine.

Služba je k dispozícii na vozidlách Triedy S a EQS vyrobených po júli 2022, ktoré sú vybavené systémom Intelligent Park Pilot2. Jediné, čo musí vodič urobiť, je vybrať si pomocou smartfónu miesto v garáži, počkať na potvrdenie aplikácie a nechať auto odísť. Keď chcú svoje auto späť, môžu ho prizvať pomocou rovnakej aplikácie a stretnúť sa s ním na vopred určenom mieste.

Systém závisí nielen od technológie zabudovanej vo vozidle, ale aj od inteligentnej infraštruktúry inštalovanej v garáži od spoločnosti Bosch. Kým auto sleduje svoje bezprostredné okolie, infraštruktúra zaisťuje, že vo zvyšku garáže je cesta bezpečná.

Dlhoroční čitatelia si možno pamätajú, že Mercedes ( okrem iného ) mal už v roku 2019 automatizované parkovanie s obsluhou na letisku v Stuttgarte. Táto prevádzka však bola obmedzenejšia a toto nové povolenie od KBA umožňuje komerčnú prevádzku interagovať s vozidlami v súkromnom vlastníctve.

Mercedes uviedol, že plánuje v najbližších rokoch zaviesť tento systém parkovania na stovky parkovísk po celom svete.

                   Zdroj: Mercedes-Benz                                  Michal Pospíšil

Reklama