Výrobca vozidiel Mercedes-Benz v aktuálnom zmenovom roku 2024 dáva modelu EQS zaujímavý balík aktualizácií. Elektrická vlajková loď prichádza s dojazdom väčším až o 81 kilometrov, s novým obložením chladiča s pochrómovými aplikáciami a stojatou hviezdou Mercedes na prednej kapote, ako aj s ešte väčším komfortom v oblasti zadných sedadiel.

Model EQS sedan už predtým patril medzi elektromobily s najdlhším dojazdom a teraz prichádza s dalším predĺženim dojazdu. Vďaka zvýšeniu kapacity akumulátora zo 108,4 na 118 kWh sa maximálny dojazd vozidla, napríklad modelu EQS 450 4MATIC (kombinovaná spotreba energie: 20,9 – 17,0 kWh/100 km) predĺži zo 710 na 791 kilometrov. To znamená predĺženie dojazdu o viac ako 11 %. Model EQS 450+ (kombinovaná spotreba energie: 19,9 – 16,3 kWh/100 km) s dojazdom 683 – 814 km dokonca prekračuje hranicu 800 km.

Zaťaženie prívesu pre sedany EQS a EQE so systémom 4MATIC sa zvýšilo z hodnoty 750 na 1 700 kg. Tým sa dostala na podobnú úroveň ako u derivátov vozidiel SUV. Zákazníci teraz môžu ťahať napríklad aj príves na prepravu koní.

Ďalšie technické opatrenie: vďaka vysokému podielu rekuperácie pri každodennej prevádzke sa brzdové kotúče používajú menej často ako pri spaľovacích modeloch. V budúcnosti bude preto brzdovú sústavu udržiavať špeciálna funkcia, ktorá z času na čas automaticky priloží obloženia k brzdovým kotúčom.

Nový model EQS sedan si možno objednať od 25. apríla 2024. Základné ceny zostávajú napriek rozšírenej sériovej výbave nezmenené. Dňa 25. apríla 2024 sa začne aj predaj mimoriadnej edície sedanu EQS s názvom MANUFAKTUR Selection, ktorá sa vyznačuje vysokohodnotnou výbavou s veľkým dôrazom na detaily (pozri poslednú stranu).

Avantgardný vzhľad modelu EQ v kombinácii s ikonickou hviezdou Mercedes: nové obloženie chladiča

Identifikačným znakom elektrických vozidiel značky Mercedes-Benz je sýtočierna maska chladiča (čierny panel), ktorá sa plynulo spája so svetlometmi. Dizajnéri teraz zušlachtili túto svojráznu tvár modelu EQS: elektrická vlajková loď s líniou výbavy Electric Art je sériovo vybavená novým obložením chladiča s pochrómovanými aplikáciami. Pochrómované a zapustené lamely vytvárajú elegantný kontrast k sýtočiernemu okoliu. Táto maska chladiča je kombinovaná so stojatou hviezdou na prednej kapote a spája avantgardný vzhľad modelu EQ s ikonickým, statusovým symbolom Mercedes-Benz.

Zmysel pre vysokohodnotné detaily sa prejavuje aj v interiéri: ventilačné dýzy na stĺpikoch B majú teraz galvanicky pochrómované rámy. Dodatočný vankúš v oblasti zadných sedadiel je skrášlený obrubou z kože napa.

Mercedes-Benz EQS, Modelljahr 2024 (1)

Zvyšovanie komfortu v zadnej časti

Vozidlá EQS, ktoré sú vybavené voliteľným balíkom komfortu vzadu plus s riaditeľskými sedadlami, majú teraz na pravej strane vzadu špeciálnu zošikmenú opierku chodidiel. Je umiestnená medzi koľajničkami predného sedadla a výrazne zvyšuje komfort cestujúcich na zadných sedadlách.

Tento najnovší detail je ďalšou, ale zďaleka nie jedinou výhodou balíka komfortu vzadu plus: sedadlo spolujazdca možno sklopiť dopredu a pre zadné operadlo možno nastaviť sklon až 38 stupňov. Takto sa získa viac miesta. Mimoriadna výbava zahŕňa aj vyhrievanie sedadiel plus a vyhrievanie zátylku a pliec vzadu, ako aj pneumatické nastavovanie hĺbky sedadla. Do zadnej časti predných sedadiel je integrovaný osvetlený ozdobný prvok.

Výrobca vozidiel Mercedes-Benz ďalej zvyšoval komfort v oblasti zadných sedadiel modelu EQS, takže balík zadných sedadiel je už nejaký čas súčasťou sériovej výbavy. Sklon operadla možno stlačením tlačidla nastaviť od 27 do 36 stupňov. Viacvrstvové vizuálne stvárnenie poťahov sedadiel zdôrazňuje charakter samostatných sedadiel. Hrubšie čalúnenie operadla a poťah, ktorý je oddelený od bočníc, zabezpečujú ešte vyšší komfort sedenia.

Edícia Inspire: elektromobily s cenovým zvýhodnením  

Okrem vylepšených produktových vlastností môžu odteraz zákazníci na Slovensku profitovať aj z výhod v rámci novej edície Inspire. Tá je k dispozícii pre elektromobily značky Mercedes-Benz vyššej a luxusnej triedy: EQE sedan, EQE SUV, EQS sedan a EQS SUV. Edícia prináša pre zákazníkov atraktívne zvýhodnenie.

Mercedes-Benz EQS, Modelljahr 2024 (3)

Vysokohodnotná mimoriadna edícia: čierny lak a biela koža napa

Mimoriadna edícia MANUFAKTUR Selection pre sedan EQS sa vyznačuje obzvlášť excelentnými prvkami. Táto exkluzívna verzia je nalakovaná lakom obsidiánová čierna metalíza. Alternatívne sú k dispozícii aj farby exteriéru opalitová biela MANUFAKTUR bright a nočná čierna MANUFAKTUR magno. Sériovo dodávaný exteriér Electric Art zahŕňa styling AMG[3] a nové obloženie chladiča s pochrómovanými aplikáciami a stojatou hviezdou na kapote. Na vozidle sú namontované 53,3-centimetrové (21-palcové) disky AMG z ľahkej zliatiny s mnoholúčovým dizajnom.

Sériová výbava ďalej zahŕňa balík komfortu vzadu plus s riaditeľskými sedadlami, balík zadných sedadiel plus s klimatizovaním zadných sedadiel, ako aj interiérový balík MANUFAKTUR, ktorý obsahuje špeciálne čalúnenie MANUFAKTUR v koži napa Exklusiv v sýtobielej/čiernej farbe. K prvkom špecifickým pre túto edíciu patria dodatočné vankúše s kontrastným ozdobným švom, striebrosivou obrubou  a ružovozlatou výšivkou, vankúše opierok hlavy s vyšitou hviezdou Mercedes v ružovozlatej farbe, ako aj nástupné lišty. Tie majú čierny naparený povlak, osvetlený nápis Mercedes-Benz a vzor Mercedes-Benz. Podlahové rohože majú vyšitú hviezdu Mercedes a lemovanie v sýtobielej farbe s ružovozlatou výšivkou.

Ozdobné prvky sú vyhotovené z lipového dreva v antracitovej farbe s prúžkovanou štruktúrou a otvorenými pórmi, na stredovej konzole sa nachádza exkluzívna plaketa edície MANUFAKTUR Selection. Na čalúnenie stropu bolo zvolené čierne mikrovlákno MICROCUT. Model MANUFAKTUR Selection možno kombinovať so všetkými motorizáciami.

Vedeli ste, že …

… hyperobrazovka MBUX je teraz súčasťou sériovej výbavy modelu EQS? Tri displeje takmer plynule prechádzajú jeden do druhého a vytvárajú pruh obrazoviek so šírkou viac ako 141 cm.

… tepelné čerpadlo, ktoré je teraz súčasťou sériovej výbavy, zvyšuje teplotný komfort a efektívnosť? Odpadové teplo elektrického pohonu (menič a elektromotor) a vysokovoltového akumulátora sa môže využívať na vyhrievanie interiéru. Pri kúrení to výrazne zníži požiadavku na odber prúdu z akumulátora, vďaka čomu sa predlžuje dojazd.

… tzv. vysokovoltové odpojovacie zariadenie (DCU) v modeloch so systémom 4MATIC v závislosti od   jazdnej situácie a potrebného výkonu, automaticky odpája elektrický stroj na prednej náprave? Vysokovoltové odpojovacie zariadenie pri nízkom zaťažení iniciuje prepnutie do jazdného režimu 4×2. V takom prípade sú elektromotor aj prevodovka na prednej náprave odstavené. Vďaka tomu sa predlžuje dojazd.

Mercedes-Benz EQS, Modelljahr 2024 (8)

 

… na modeli EQS došlo k zvýšeniu miery rekuperácie? Väčšie spomalenie (až do 3 m/s2) znamená viac rekuperovanej energie, a teda aj dlhší dojazd. Mercedes-Benz medzitým optimalizoval aj brzdovú sústavu: vďaka upravenému brzdovému valcu ponúka lepší pocit pri ovládaní brzdového pedála.

… mnohé aktualizácie modelu EQS sa vykonávajú vzduchom ? Patrí sem napríklad funkcia DolbyÒ Atmos, internetová aplikácia YouTube a digitálny cestovný sprievodca.

…elektromobily značky Mercedes-Benz na slovenskom trhu sériovo obsahujú predĺženú záruku? Zákazníci sú tak chránení pred prídanými neočakávanými výdavkami, a to po dobu 6 rokov alebo 90 000 km (podľa toho čo nastane skôr).

… údržbový servis Mercedes-Benz Integrated ServiceCare je súčasťou sériovej výbavy všetkých modelov s architektúrou EVA 2 (EQS, EQE, EQS SUV, EQE SUV)? Sem patria všetky potrebné údržbové práce maximálne počas šiestich rokov alebo do najazdenia 90 000 km (podľa toho, čo nastane skôr).

… komfortný balík KEYLESS-GO s predprípravou pre digitálny kľúč od vozidla(sériová výbava) umožňuje jednoduché naštartovanie a zamknutie vozidla EQS; podmienkou je, aby mal vodič pri sebe kompatibilné koncové zariadenie? Okrem toho je možné aj zdieľanie kľúča: členov rodiny alebo priateľov možno digitálnou formou pozvať na používanie vozidla.

… na nabíjacích staniciach IONITY môžu vodiči vozidiel EQS sedan a EQS SUV jeden celý rok nabíjať zadarmo? To platí od aktivácie produktu IONITY: Bez obmedzenia prostredníctvom služby Mercedes me Charge. Služba Mercedes me Charge združuje celosvetovo viac ako 1,5 milióna nabíjacích bodov od viac ako 1 300 poskytovateľov nabíjania, čím sa v súčasnosti radí medzi najväčšie verejné nabíjacie siete na svete.

… mnohé z vylepšení uvedených v tejto tlačovej správe budú využívať aj ďalšie modely s plnoelektrickou architektúrou luxusnej a vyššej triedy (EVA 2: EQE, EQS, EQS SUV, EQE SUV)? Začiatok predaja je tiež stanovený na 25. apríla 2024.

               Zdroj: Mercedes-Benz (TS)                           Michal Pospíšil

Reklama