Elektrická verzia GLA prichádza na trh pod názvom EQA s dojazdom až 500 kilometrov. Na Slovensku bude model EQA dostupný už od 51 396 € s DPH.

Mercedes EQA prichádza na trh vo verzii 250 s elektromotorom s výkonom 140kW. Takto disponovaný model EQA (pohotovostná hmotnosť 2040 kg) zrýchli z 0-100km/h  za 9 s, max. rýchlosť je obmedzená na 160km/h. Vďaka  66,5 kWh lítium-iónovej batérii (záruka 8 rokov a 160 000km) má podľa WLTP dojazd 426 kilometrov. Nabitie batérie na 80 percent trvá na rýchlo-nabíjačke 30 minút. Neskor prídu aj výkonnejšie verzie s vačším dojazdom. Mercedes oznámil, že v ponuke bude špičkový model EQA s výkonom viac ako 200 kW (272 k), verzia s pohonom všetkých kolies s prídavným elektrickým pohonom a variant optimalizovaný s dorazom na dojazd s dojazdom cez 500 kilometrov podľa WLTP.

EQA je členom rodiny kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. Ako blízky príbuzný modelu GLA preberá všetky jeho vlastnosti a kombinuje ich s elektrickým pohonom. Nový model EQA sa bude vyrábať v Rastatte (Nemecko) a Pekingu (Čína). Systém akumulátorov pre EQA dodáva dcérska firma spoločnosti Mercedes-Benz, Accumotive so sídlom v meste Kamenz. Dokonca aj závod na výrobu akumulátorov v poľskom meste Jawor sa pripravuje na výrobu systémov akumulátorov pre kompaktné modely značky Mercedes-EQ.

Elektrické SUV bude k dispozícii u európskych obchodníkov na jar roka 2021. Na Slovensku bude model EQA 250 dostupný už od 51 396,00 eur s DPH.

Dizajn, rozmery a výbava

Model EQA nepotrebuje chladenie pohonnej jednotky vzduchom, preto má gril „zatvorený“ čiernym lesklým panelom s dominante umiestenou hviezdou, ktoré je typické pre Mercedes-EQ. Ďalším charakteristickým dizajnovým prvkom plnoelektrického sveta vozidiel značky Mercedes-EQ je svetelný pás vpredu i vzadu. Horizontálny svetlovodný prvok spája obe svietidlá denného osvetlenia svetlometov, ktoré využívajú výlučne technológiu svetelných diód, a stará sa o rozpoznateľnosť či už počas dňa alebo noci. Evidenčné číslo vozidla je okrem toho presunuté do nárazníka. Exkluzívne sú k dispozícii až 20-palcové disky z ľahkej zliatiny v dvoj alebo trojfarebnom vyhotovení s dekoračnými prvkami v čiastočne ružovozlatej alebo modrej farbe.

Mercedes-Benz EQA (7)

Rozmery EQA, t.j rázvor (2,73 m) a šírka (1,84 m) sú zhodné s GLA, len s malými a rozdielnymi taktiež dĺžkam a výška. Vnútorný priestor neutrpel  pri umiestení batérie do podlahy. Pokiaľ ide o kufor, však musia potencionálni záujemcovia robiť kompromisy nakoľko EQA má menší kufor 340 litrov ako GLA GLA 425 litrov (nafta) a 435 litrov (benzín).

Inak interiér neponúka žiadne prekvapenie. Na pracovisku vodiča nájdete známy volant, panoramatickú obrazovku a infotainment MBUX.

Do sériovej výbavy modelu EQA patria napríklad vysokovýkonné svetlomety s LED s adaptívnym asistentom diaľkového svetla, zadné výklopné dvere EASY-PACK s elektrickým ovládaním otvárania a zatvárania, 18-palcové disky z ľahkej zliatiny, náladové osvetlenie so 64 farbami, držiak na dva poháre, komfortné sedadlá s bedrovou opierkou nastaviteľnou v štyroch smeroch, cúvacia kamera pre lepší prehľad a komfort pri manévrovaní či kožený multifunkčný športový volant. Sériovo sa na palube nachádza aj spomínaný infotainment MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz)  či navigácia s Elektrickou inteligenciou. Novinku možno individualizovať pomocou dvoch línií výbav Electric Art a AMG Line či balíkom Night.

V závislosti od línie výbavy odkazuje na elektrický charakter v interiéri modelu EQA nový druh podsvieteného ozdobného prvku a ružovozlaté dekoračné prvky na ventilačných dýzach, sedadlách a kľúčoch od vozidla. Exkluzívna verzia Edition 1 okrem toho disponuje perforovanými koženými sedadlami, cez ktoré presvitá modrá látka. Združený prístroj s ukazovateľmi špecifickými pre elektrické vozidlá si taktiež osvojil farebnú koncepciu s ružovozlatými a modrými prvkami.

Miesto na sedenie je typicky pre vozidlá SUV vysoké a vzpriamené – nielenže je pohodlné na nastupovanie a vystupovanie, ale je z neho aj dobrý výhľad dookola. Vo všeobecnosti bola úžitková hodnota hlavným bodom vývoja. Sériovo možno zadné operadlo rozdeliť v pomere 40 : 20 : 40 a každú jeho časť možno sklopiť samostatne.

Mercedes-Benz EQA interiér

S hodnotou cw od 0,28 dosahuje EQA veľmi dobré výsledky. Čelná plocha A predstavuje 2,47 m2. Medzi najdôležitejšie aerodynamické opatrenia patrí kompletne uzatvorená regulácia chladiaceho vzduchu v hornej časti, aerodynamicky optimalizovaný predný i zadný nárazník, hladký, takmer kompletne uzatvorený spodok vozidla, špeciálne optimalizované aerodynamické kolesá a k nim prispôsobený spojler kolesa vpredu a vzadu.

Sériovo dodávané tepelné čerpadlo je súčasťou sofistikovaného teplotného manažmentu. Vďaka mnohým inovatívnym prvkom, ako je využívanie odpadového tepla z elektrického pohonu, je systém navrhnutý na vysokú efektívnosť a tým pádom na vysoký dojazd. Pred štartom modelu EQA možno okrem toho predklimatizovať jeho interiér. Táto funkcia sa ovláda priamo prostredníctvom infotainmentu MBUX alebo aplikácie Mercedes me.

Sériovo dodávaná navigácia prispieva k jednoduchej manipulácii s modelom EQA počas každodenného jazdenia. Vypočítava najrýchlejšiu cestu do cieľa. Na základe neustálych simulácií dojazdu sa pri výpočte berú do úvahy potrebné zastávky na nabíjanie a mnohé ďalšie faktory, ako napríklad topografia či počasie. Systém dokáže dynamicky zareagovať napríklad aj na zmeny dopravnej situácie a spôsob jazdenia vodiča.

Prostredníctvom služby Mercedes me Charge môžu zákazníci využívať momentálne najväčšiu sieť nabíjacích staníc na svete: v súčasnosti disponuje 450 000 nabíjacími miestami s možnosťami nabíjania striedavým a jednosmerným prúdom v 31 krajinách. Služba Mercedes me Charge poskytuje zákazníkom značky Mercedes-EQ pohodlný prístup k nabíjacím stojanom od rozličných poskytovateľov, pričom títo zákazníci môžu využívať výhody integrovanej platobnej funkcie s jednoduchým vyúčtovaním.

Mercedes-Benz zaručuje kvalitnými osvedčeniami o pôvode, že energiu, ktorá prejde službou Mercedes me Charge, vykompenzuje tak, že do siete vloží rovnaké množstvo energie z obnoviteľných zdrojov. Prostredníctvom služby Mercedes me Charge môžu zákazníci nabíjať naprieč celou Európou na viac ako 175 000 verejných nabíjacích miestach, Mercedes-Benz sa stará o dodatočnú kompenzáciu zelenou elektrinou.

Technické údaje:

    EQA 250
Náhon Predný
Elektromotor na prednej náprave Typ Asynchrónny motor
Menovitý výkon kW 140
Menovitý krútiaci moment Nm 375
Zrýchlenie 0 – 100 km/h s 8,9
Maximálna rýchlosť km/h 160
Kapacita energie akumulátora, použiteľná (NEDC) kWh 66,5
Kombinovaná spotreba (NEDC) kWh/100 km 15,7
Dojazd NEDC [2] km 486
Čas nabíjania  z nabíjacej skrinky alebo z verejnej nabíjacej stanice (nabíjanie striedavým prúdom) h 5:45
Čas nabíjania z rýchlonabíjacej stanice (jednosmerný prúd) min 30

 

Zdroj: Mercedes-Benz