Koncept Vision AMG poskytuje náhľad na plne elektrickú budúcnosť značky Mercedes-AMG.

Veľkolepé proporcie charakterizované dlhým rázvorom a zvýraznenými krátkymi prevismi karosérie, výraznými ramenami, veľkými kolesami, výraznou odtrhovou hranou vzadu a svetelnou signatúrou hlavných svetlometov v tvare hviezdy: dizajnová štúdia Vision AMG je emotívnym vyjadrením z každej perspektívy. Mercedes-AMG týmto koncepčným vozidlom umožňuje náhľad do plne elektrickej budúcnosti jazdných výkonov AMG. Pod strhujúco štylizovanou karosériou štvordverového kupé sa skrýva mimoriadna platforma AMG.EA, ktorá sa v súčasnosti vyvíja v Affalterbachu pre plne elektrické vysokovýkonné modely.

Monolitická skulptúra a radikálne proporcie

Koncepčné vozidlo sa vyznačuje plynulými a plnými plochami. Medzery boli zredukované na minimum a zadné a bočné okná sú lakované vo farbe karosérie strieborná alubeam. To umocňuje celkový dojem monolitickej skulptúry.

Koncept Vision AMG -5

Športové proporcie sú zjavné najmä pri pohľade zboku a sú definované technickým rozvrhnutím: dlhý rázvor, výrazne v popredí umiestnený a značne naklonený stĺpik A, krátka predná časť a o niečo dlhší, aerodynamicky optimalizovaný zadný previs. Reč tvarov zmyselnej čistoty je jasne vyjadrená a zvýraznená spôsobom typickým pre športové vozidlá. Dizajnéri tento efekt dosiahli pomocou doširoka rozšírených blatníkov vpredu a výrazne širokých ramien vzadu.

Filigránska kabína je integrovaná do splývavého základného tvaru a plynule prechádza do plochej siluety. Elegantne dozadu sa znižujúca a do strán sa zužujúca línia strechy prechádza priamo do zadného spojlera. Celkovo tak vzniká vizuálne vzrušujúci a aerodynamicky efektívny tvar slzy, ktorého základné vlastnosti možno nájsť aj vo VISION EQXX. Zmyselná povrchová úprava a výrazne vypracovaná skulptúra predstavujú reč tvarov typickú pre Mercedes. Rovnako typická pre značku je aj ambícia po výnimočnosti, ktorá sa realizuje prostredníctvom radikálnych proporcií a ostro rezanej prednej časti s tvarom „Shark Nose“. Vision AMG tak pôsobivým spôsobom podčiarkuje formálnu bipolárnosť značky s hviezdou charakterizovanú krásou a výnimočnosťou.

Koncept Vision AMG -4

Ostro zošikmená odtrhová hrana vzadu s aktívnym spojlerom opticky rozširuje bočný pohľad a zároveň zlepšuje aj aerodynamiku. Hrana je ohraničená ostro rezaným svetelným pásom, ktorý umožňuje rôzne svetelné inštalácie. Efektne kontrastuje s veľkým čiernym logom AMG na zadnej časti.

„Vision AMG veľkolepým spôsobom ukazuje, ako by mohla vyzerať elektrifikácia v značke Mercedes-AMG. Zostávame pritom stále verní estetike značky: extrémne proporcie štúdie vytvárajú fascináciu a vášeň pre výkonnosť – to symbolizuje AMG. Vision AMG pôsobivo stelesňuje bipolárnosť značky – súhru krásy a výnimočnosti. Prvky z budúcnosti, ako sú svetelné signatúry s osvetlenou, špičkovou digitálnou maskou chladiča, taktiež zvýrazňujú progresívny vývoj našej reči tvarov zmyselnej čistoty,“ hovorí Gorden Wagener, šéfdizajnér Mercedes-Benz Group AG. „Kontrastnou modernou grafikou a radikálnymi proporciami vozidlo naznačuje ďalší krok v oblasti dizajnu, ktorý je založený na VISION EQXX a rozširuje sa smerom k luxusu zameranom na výkonnosť. Plynulé, plné plochy a monolitická skulptúra dotvárajú výraznú estetiku Vision AMG. Výsledkom je elektrické superauto, štýlová ikona, ktorá vzbudzuje túžbu – a o tom je luxusné športové vozidlo.“

               Zdroj: Mercedes-Benz                                           Michal Pospíšil

 

Reklama