Automobilka Mercedes-Benz predstavila v Amsterdame štvrtú generáciu triedy A, ktorá definuje moderný luxus v triede kompaktných vozidiel a spôsobuje tak revolúciu v dizajne interiéru. Verejnosti sa ukáže prvýkrát na marcovom autosalóne v Ženeve. Do predaja sa potom dostane niekedy na jeseň tohto roku.

Nová Trieda A je pri rozmeroch oproti predchodcovi priestrannejšia: dĺžka – 4419 mm, šírka – 1796 mm, výška – 1440 mm, rázvor: 2729 mm.  Vďaka o 10 percent nižšiemu prekrytiu stĺpikov poskytuje výrazne lepší výhľad, okrem iného má objem batožinového priestoru za zadnými sedadlami zväčšený o 29 na 370 litrov a otvor na nakladanie širší o 20 cm.

Trieda A bude v ponuke s benzínovými a dieselovými agregátmi, spriahnuté s dvojspojkovou automatickou prevodovkou 7G-DCT (okrem verzii A 200), na želanie aj s pohonom všetkých kolies 4MATIC. Základný benzínový motor A 200 s objemom 1,4-litra (120 kW/163 k; 250 Nm) 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, s povrchovou úpravou NANOSLIDE, využívajúc odpájanie valcov, ktorých hlava má deltový tvar. Výkonnejšia varianta A 250 s dvojlitrovým benzínovým agregátom (165 kW/224 k; 350 Nm), s technológiou CONICSHAPE (trúbkové lapovanie plôch valca). Ponuku motorov uzatvára A 180d – 1,5 litrový dieselový motor (85 kW/116 k; 260 Nm) s technológiou AdBlue a s turbodúchadlom s optimalizovanou odozvou a chladením plniaceho vzduchu vodou.

Vôbec ako prvý dostane úplne nový mutlimediálny systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience) schopný učiť sa vďaka umelej inteligencii, poskytujúci komplexnú koncepciu dotykového ovládania, inteligentné ovládanie hlasom aktivované slovami „Hey, Mercedes“, zobrazovanie navigácie s technológiou rozšírenej reality. Súčasne ponúka viaceré funkcie doteraz vyhradené len triede luxusných vozidiel (napríklad čiastočne automatizovaná jazda, svetlomety MULTIBEAM LED či balík viackrivkových sedadiel, prípadne systém PRE-SAFE PLUS chrániaci aj posádku stojaceho vozidla pred nárazom zozadu jeho zabrzdením).

Reklama