Na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite automobilka Audi predstavila oficiálne plug-in hybrid Q8 v konceptovom prevedení.

Audi navnadilo svojich fanúšikov na koncept Q8 už koncom minulého roka prvými skicami svojho pripravovaného najluxusnejšieho SUV-čka. Dnes sa konala na detroitskom autosalóne svetová premiéra a tak sa po skončení tlačovej konferencie dostali na verejnosť prvé živé fotografie a oficiálne informácie.

Na prvý pohľad zaujme predovšetkým dizajn. Audi Q8 koncept s dĺžkou 5020 milimetrov, šírkou 2040 milimetrov, výškou 1700 milimetrov a rázvorom, ktorý činí 3000 milimetrov kombinuje vysokú stavbu karosérie a takmer kupé líniu strechy. Predná časť konceptu s osemuholníkovou jednodielnou maskou chladiča je výrazne širšia ako pri aktuálnych sériových modeloch Audi. Predné svetlomety disponujú technológiou Digital Matrix Laser. Zadná časť vyniká svietidlami tiahnuc sa po celej šírke čo je na dnešnú dobu neobvyklé. Kufor disponuje objemom 630 litrov.

Revolúcie sa dočkal aj interiér, kde je všetko po novom riešené pomocou dvoch dotykových displejov na stredovej konzole a ďalšieho pred vodičom. Vozidlo ponúka štyri samostatné sedadlá a stredom celého interiéru sa tiahne nízky stredový tunel. Pasažieri cestujúci vzadu môžu ovládať klimatizáciu s pomocou digitálneho panelu.

Koncept Audi Q8 je plug-in hybrid s trojlitrovým benzínovým šesťvalcom TFSI dosahujúci výkon 245 kW a krútiaci moment 500 Nm, ktorý dopĺňa elektromotor s výkonom 100 kW integrovaný do osemstupňovej automatickej prevodovky Tiptronic. Výsledný výkon tak činí 330 kW/442 k, akceleráciu z 0-100 km/h za 5,4 sekundy a maximálnu rýchlosť 250 km/h. Čo sa týka spotreby tak automobilka uvádza kombinovanú hodnotu 2,3 litra na sto kilometrov podľa cyklu NEDC, a to vďaka lítium-iónovému akumulátoru s kapacitou 17,9 kWh, na ktorý prejde bez pomoci cca 60 kilometrov. Celkový dojazd je až 1000 kilometrov bez jediného zastavenia.

VIDEO

Reklama