Audi predstavilo druhú generáciu kompaktného modelu A1 Sportback. So svojimi asistenčnými systémami a infotainmentom na úrovni vyššej triedy je Audi A1 Sportback dokonale prepojené s digitálnym svetom. Nové línie vybavenia vytvárajú veľký priestor na individualizáciu.

Audi A1 Sportback oproti predchádzajúcej generácii narástlo do dĺžky o 56 mm a po novom meria 4,03 metra. Šírka 1,74 m zostala takmer nezmenená. Výška A1 novej generácie je iba 1,41 m – s anténou 1,43 metra. So širokým rozchodom a krátkymi prevismi karosérie má športovo energický vzhľad. Široká, nízko posadená maska chladiča Singleframe a naznačené bočné otvory na vstup vzduchu v nárazníku dominujú na markantnej prednej časti karosérie.

Objem batožinového priestoru vzrástol o 65 litrov: v normálnom stave má 335 l, pri sklopenom operadle zadných sedadiel dokonca až 1090 litrov. Nakladacia hrana leží v relatívne malej výške 67 cm.

Pri verzii vybavenia S line športový charakter zvýrazňujú ďalšie prvky na karosérii. Patria k nim napríklad väčšie otvory na vstup vzduchu v nárazníku s deliacimi lamelami, lišty na prahoch karosérie a väčšie zadné krídlo. Najvýkonnejšia motorizácia sa navyše dá rozoznať podľa markantnej dvojitej koncovky výfuku. Grafika príplatkových denných svetiel z LED má dynamický profil, inšpirovaný vodnými krídlami rýchlostných plachetníc. Okrajové šípové prvky vizuálne rozširujú prednú časť karosérie, lichobežníkové segmenty pod hornou hranou vytvárajú sklopený, koncentrovaný „pohľad“ reflektorov.

Paleta lakov karosérie pre nové Audi A1 Sportback poskytuje na výber 10 farebných odtieňov. Na želanie môže byť strecha kabíny vrátane predných stĺpikov a spojlera na zadnej hrane nalakovaná v kontrastnej farbe. Aj kryty vonkajších spätných zrkadiel a lišty na prahoch karosérie môžu byť nalakované v kontrastnej farbe.

Zvlášť individuálny je model Edition na báze línie výbavy S line, ktorý bude k dispozícii hneď od začiatku predaja. Výrazové prostriedky dizajnu A1 inscenuje veľmi pôsobivo s množstvom kontrastov. Veľké 18-palcové kolesá – nalakované podľa farby karosérie v bronzovej, čiernej alebo bielej farbe – vytvárajú výrazné akcenty. Rovnakú farbu ako disky kolies má aj fólia s kruhmi loga Audi spodnej časti zadných dverí. Reflektory z LED a zadné skupinové svetlá z LED sú stmavené ako pripomienka legendárneho modelu Audi Sport quattro. Kruhy loga Audi na jednodielnej maske chladiča a na dverách batožinového priestoru sú čierne.

Novinku v modelovom rade A1 predstavuje modulárna štruktúra línií vybavenia. Umožňuje mimoriadnu flexibilitu – po prvý raz si zákazník môže navzájom kombinovať prvky exteriéru a interiéru úplne voľne.

Podľa línie vybavenia – basic, advanced alebo S line – majú diely namontované na karosérii rozličné vyhotovenie. Dizajnový komplet Optikpaket schwarz umožňuje vytvoriť ďalšie akcenty. S líniami „Interior advanced“, „Interior design selection“ a „Interior S line“ Audi poskytuje ďalšie možnosti kombinácií farieb a materiálov.

Nový široko individualizovateľný interiér je orientovaný predovšetkým na vodiča. Pozornosť pútajú najmä mriežky ventilácie a už v základe plne digitálny združený prístroj s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca) s vysokým rozlíšením. Voliteľný Audi virtual cockpit s rozšírenou funkčnosťou zobrazuje komplexné informácie ako napríklad animované navigačné mapy a grafiky niektorých asistenčných systémov.

Koncepcia infotainmentu nového Audi A1 Sportback je prevzatá z vyššej triedy. Sériovým prvkom vybavenia je MMI rádio, ktoré sa ovláda tlačidlami na multifunkčnom volante a jeho funkcie sa dajú zobraziť aj v digitálnom združenom prístroji. Najvyšší stupeň predstavuje systém MMI navigácia plus, vybavený dotykovým displejom MMI s uhlopriečkou 25,7 cm (10,1 palca), ktorý je plynulo integrovaný v čiernom sklenenom paneli.

Najlepšie prepojenie smartfónu s A1 Sportback zabezpečuje Audi smartphone interface. Integruje smartfóny s operačným systémom iOS a Android pomocou Apple CarPlay a Android Auto. Audi phone box, ďalší voliteľný prvok vybavenia, zlepšuje kvalitu príjmu s podporou LTE a bezdrôtovo nabíja smartfóny podľa štandardu Qi.

Fanúšikovia hudby sa môžu tešiť z tunera digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ a ozvučovacieho kompletu Audi Sound System. K dispozícii je aj Bang & Olufsen Premium Sound System, vybavený multikanálovým zosilňovačom s celkovým výkonom 560 W, napájajúcim sústavu 11 reproduktorov. Tento inovatívny systém priestorového ozvučenia využíva čelné sklo ako reflexnú plochu na vytvorenie trojrozmerného (3D) efektu zvuku.

Aj asistenčné systémy nového Audi A1 Sportback pochádzajú z vyššej triedy. Sériový asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu podporuje vodiča pri rýchlosti od 65 km/h. Takisto sériový  obmedzovač rýchlosti spoľahlivo zabraňuje aby vozidlo prekročilo nastavenú maximálnu rýchlosť.

Ďalším asistenčným systémom je radarový senzor, ktorý rozozná kritické situácie s inými vozidlami, chodcami prechádzajúcimi cez cestu alebo cyklistami pred – a to aj pri nepriaznivej viditeľnosti ako napríklad v hmle.

Radarový senzor využíva aj adaptívny tempomat. Udržiava Audi A1 Sportback v želanom odstupe od vozidla idúceho vpredu. Pri prevodovke S tronic systém pokrýva rýchlostné pásmo od 0 do 200 km/h, pri manuálnej prevodovke začína fungovať od 30 km/h. V premávke Stop & Go zabrzdí A1 Sportback s prevodovkou S tronic až do úplného zastavenia a za určitých podmienok sa automaticky opäť rozbehne.

Pod kapotou budú k dispozícii benzínové agregáty TFSI vo výkonovom rozpätí od 70 kW /95 k do 147 kW/200 k. Spočiatku budú na výber tri agregáty: 30 TFSI, trojvalec s objemom 1,0 litra a výkonom 85 kW/116 k, štvorvalec 35 TFSI s objemom 1,5 litra a výkonom 110 kW/150 k, vybavený systémom vypínania valcov pri čiastočnom zaťažení cylinder on demand (COD) a štvorvalec 40 TFSI s objemom 2,0 litra, výkonom 147 kW /200 k a maximálnym krútiacim momentom 320 Nm. O niekoľko mesiacov neskôr príde na trh aj základný trojvalec 25 TFSI s výkonom 70 kW/95 k.

Audi pri všetkých motoroch ponúka za príplatok ako alternatívu k 6-stupňovej manuálnej prevodovke 7-stupňovú dvojspojkovú prevodovku S tronic. Výnimku predstavuje predbežná špičková verzia 40 TFSI, ktorá má sériovo 6-stupňovú dvojspojkovú prevodovku S tronic.

Nové Audi A1 Sportback sa bude dať objednať od leta 2018 a na európskom trhu sa začne predávať v lete 2018. Ceny s DPH v Nemecku budú začínať pod hranicou 20 000 €.

Reklama