Spoločnosť Volkswagen uverejnila nové fotografie a videá modelovej rady Golf GTI 8. generácie.

Na rozdiel od statických štúdiových fotografií ide v tomto prípade o dynamické  fotky  a videa nasnímane počas jazdy. Myslime, že to bude pre vás zaujímavé nakoľko predsa len VW Golf stále patrí ku kľúčovým modelom značky VW, napriek nástupu elektromobilov.

Volkswagen síce vsádza veľké peniaze na svoju elektrickú budúcnosť, ale pravda je, že mnoho rokov uplynie, kým elektrické modely  s označením ID nahradia modely so spaľovacím motorom ako hlavný zdroj príjmov výrobcu.

Volkswagen môže verejne hovoriť, že predstavenie ID.3  je hlavnou udalosťou, ale v skutočnosti bolo najdôležitejšou udalosťou predstavenie a uvedenie do predaja  úplne nového VW Golf  8.generácie. Pričom rodinu Golfov rozšírilo pred pár dňami pri online predstavení aj verzia Golf GTI zobrazená na dynamických fotkách, a taktiež  VW Golf GTD a VW Golf GTE.

Nový VW Golf GTI

Ako vidíte, VW Golf GTI je nasnímaný v rovnakej farbe Kings Red Metallic, ako pri statických záberoch uverejnených pri predstavení.  Pravdepodobne preto, že sa najlepšie hodí pre tento „hot hatch“.

VW Golf GTI vyzerá tak, ako má tento model vozidla vyzerať. V porovnaní s ostatnými konkurentmi má konzervatívnejšie poňatý dizajn, čo je však pre zákazníkov tohto modelu v poriadku. Aj keď extravagantnejší tvar predných svetlometov nemusí byť tejto klientele práve po chuti

Zatiaľ dostupné informácie ohľadom modelov VW Golf GTI, VW Golf GTD a VW Golf GTE:

Golf GTI

Už 44 rokov je Golf GTI ikonou medzi športovými kompaktnými automobilmi a táto tradícia pokračuje aj v nedávno predstavenej ôsmej generácii bestsellera. Aktuálny Golf GTI sa dizajnom prednej časti karosérie na prvý pohľad odlišuje od bežných verzií. Typickým prvkom je úzka lišta pod hranou kapoty, ktorá sa tiahne po celej šírke prednej časti karosérie nad sériovými LED svetlometmi. Bez ohľadu na farbu karosérie má tradičnú červenú farbu a ďalej ju zvýrazňuje svietiaci pás z LED, prerušený predným logom, ktorý svieti pri zapnutých denných svetlách.

Druhým charakteristickým prvkom je veľká mriežka so šesťuholníkovým vzorom po celej šírke predného nárazníka, na bokoch lemovaná čiernymi lištami v profile písmena C. Do mriežky sú integrované netradičné svetlomety do hmly v podobe piatich šesťuholníkov (na želanie). Golf GTI poháňa benzínový štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 180 kW (245 k).

Krútiaci moment motora, kulminujúci hodnotou 370 Nm, sa prenáša na predné kolesá cez 6-stuipňovú manuálnu prevodovku, na želanie výrobca montuje 7-stupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG. Rovnako ako v prípade predchádzajúcich generácie GTI je výška podvozku nižšia (-15 mm) v porovnaní so štandardným golfom. Taktiež má k dispozícii tuhší charakter adaptívneho podvozku, ktorý  by mal poskytovať lepšiu ovládateľnosť a stabilitu  v zákrutách.

Golf GTE

Rovnako ako v predchádzajúcej generácii má Golf GTE pohon plug-in hybrid. Tvorí ho benzínový štvorvalec 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a elektromotor s výkonom 85 kW (115 k) prstencového tvaru, uložený v skrini 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG. Hybridný pohon vyvíja maximálny systémový výkon 180 kW (245 k) a maximálny systémový krútiaci moment 400 Nm. Zdrojom elektrickej energie je lítiovo-iónová akumulátorová batéria, ktorá má oproti predchodcovi o 50 percent väčšiu kapacitu 13 kWh. Vďaka tomu, ako aj vďaka lepšej aerodynamike má nový Golf GTE teraz dojazd s čisto elektrickým pohonom približne 60 km. Maximálna rýchlosť s elektrickým pohonom je 130 km/h. Navonok sa od svojho benzínového brata Golf GTE na prvý pohľad líši modrou lištou pod hranou kapoty a klapkou nabíjacej zásuvky v ľavom prednom blatníku.

Golf GTD

Športový model, ktorý je pre svoj efektívny turbodiesel zvlášť vhodný na dlhé trasy, teraz poháňa nový štvorvalec 2.0 TDI s výkonom 147 kW (200 PS). Veľký krútiaci moment, dosahujúci maximum 400 Nm, sa prenáša na predné kolesá výlučne prostredníctvom 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG. Rovnako ako všetky naftové motory v modelovom rade Golf ôsmej generácie má aj GTD vo výfukovej sústave dva za sebou usporiadané katalyzátory SCR (SCR = Selective Catalytic Reduction). Vďaka tomuto novému systému úpravy výfukových plynov Twindosing s dvojnásobným vstrekovaním AdBlue sú emisie oxidov dusíka NOx vo výfukových plynoch výrazne znížené. Vonkajším rozlišovacím znakom modelu Golf GTD je strieborná lišta po celej šírke predného čela pod hranou kapoty.

VIDEO