Škoda oficiálne predstavila Octaviu novej generácie v športovej verzii RS iV, ktorá  mala byť pôvodne  predstavená na zrušenom autosalóne v  Ženeve.

Je to už 19 rokov, čo spoločnosť Škoda predstavila svoju prvú Octaviu vo verzii RS (alebo vRS), ktorá bolo v tom čase poháňaná preplňovaným 1,8-litrovým benzínovým motorom s výkonom 180 k a krútiacim momentom 235 Nm.

Táto najnovšia verzia RS je však úplne niekde inde a na pohon používa plug-in hybridnú hnaciu sústavu. Nová Octavia RS iV  je poháňaná benzínovým motorom 1,4 TSI a elektromotorom s celkovým výkonom 180kW/245 k a krútiacim momentom 400 Nm. Takto disponovaný  dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 7,3 sekundy a ísť max. rýchlostnou 225 km/h.

Výkon je prenášaný na predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky DSG. Dojazd podľa cyklu WLTP na čisto elektrický pohon by mal byť 60 kilometrov na jedno nabitie. Emisie CO2 sú približne 30 g/km v cykle WLTP*, vozidlo už dnes spĺňa novú, prísnejšiu emisnú normu EU6d, ktorá bude od 1. januára 2021 záväzná pre všetky novo prihlásené automobily v EÚ.

Vysokonapäťová lítiovo-iónová batéria obidvoch modelov iV s kapacitou 13 kWh sa dá pohodlne nabíjať z bežnej zásuvky v domácnosti alebo z nástennej nabíjacej stanice Wallbox.

V batožinovom priestore je uložená normálna olovená batéria 12 V. Benzínová nádrž má objem 40 litrov, čo je o 5 litrov menej ako pri modeloch Octavia so spaľovacím motorom.

Inak umiestnenie batérie zmenší kufor: kombi verzie na 490 litrov a liftbacku na 450 litrov. Viac tech. informácii vám prinesieme priebežne.

Športové čierne akcenty ako vizuálne rozpoznávacie znaky

Škoda Octavia RS iV má sériovo špecifické LED svetlomety do hmly a čierne 18-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, strmene bŕzd sú lakované v typickej červenej farbe RS. Na želanie výrobca montuje 19-palcové kolesá. Maska ŠKODA, vzduchové zásterky, difúzor na špecifickom prednom nárazníku RS, aeroflaps, difúzor v zadnom nárazníku a rámy okien sú v športovej čiernej farbe. Limuzína má čierny zadný spojler RS, COMBI má strešný spojler lakovaný vo farbe karosérie.

V porovnaní s  bežnými modelmi Octavie je ďalej vidieť na fotkách, že má nová Octavia RS iV vzduchové zásterky, difúzor na špecifickom prednom nárazníku RS, aeroflaps, difúzor v zadnom nárazníku a rámy okien sú v športovej čiernej farbe. Limuzína má čierny zadný spojler RS, COMBI má strešný spojler lakovaný vo farbe karosérie.

Dynamický interiér v štýle RS

Pri pohľade do kabíny modelu OCTAVIA RS iV upúta interiér prevažne čiernej farby. Trojramenný kožený multifunkčný športový volant nesie logo vRS a páčky na ovládanie DSG.  Predné športové sedadlá sú potiahnuté čiernou látkou, voliteľné ergonomické sedadlá majú poťah z alcantary a kože, ako aj nastavovanie dĺžky sedáka.

Na sedadlách je logo RS a farebné dekoračné stehy červenej alebo striebrosivej farby, ktoré možno nájsť aj na koženom poťahu volantu, lakťových opierkach a prístrojovom paneli potiahnutom alcantarou. Športový interiér dopĺňajú dekoračné lišty RS a pedále v hliníkovom vyhotovení.

Viac tech. informácii vám prinesieme priebežne.