Automobilka Škoda predstavila najvýkonnejšiu Octaviu všetkých čias s označením RS 245 na práve prebiehajúcom autosalóne v Ženeve.

Nová predná časť so širokou maskou chladiča a širokými otvormi pre vstup vzduchu pôsobí dynamicky. Predné svetlomety sú sériovo vybavené Full-LED technológiou a funkciou adaptívnych svetlometov AFS. Kryty vonkajších spätných zrkadiel a lichobežníkové koncovky výfuku sú čierne. Na maske chladiča a na piatych dverách je umiestnené logo RS s lesklým čiernym písmenom “V” (“Víťaz”). Detaily ako spojler na zadnej časti, resp. na hrane strechy u verzie kombi zvýrazňujú športový duch. 

Vďaka športovému podvozku je svetlá výška Octavie RS 450 oproti bežným modelom o 14 milimetrov nižšie a rozchod kolies zadnej nápravy o 38 milimetrov širšia ako u predchádzajúcej verzie. V základe je Octavia RS 450 obutá do pneumatík s 19” diskami z ľahkých zliatin v čiernom dizajne. Súčasťou sériovej výbavy je aj stabilizačný program ESC so športovým režimom a elektro-hydraulicky ovládaný samosvorný predný diferenciál VAQ. Táto funkcia diferenciálu umožňuje dynamickú akceleráciu pri výjazde zo zákruty. Obmedzuje preklz na jednom z predných kolies a optimalizuje prenos hnacieho momentu na vozovku. Elektrohydraulická uzávierka diferenciálu VAQ sa ponúka výhradne pre vrcholný model RS 245. Voľba jazdného profilu Performance Mode Select a Performance Sound Generator umožňujú individuálne nastavenie funkcií pohonu, riadenia, športového zvuku a komfortných funkcií podľa priania vodiča. Dynamický charakter ešte viac zvýrazňuje aj progresívne riadenie a voliteľne dodávaná adaptívna regulácia podvozku Dynamic Chassis Control (DCC).

Pod kapotou má Octavia RS 245 štvorvalcový dvojlitrový benzínový motor TSI s výkonom 180 kW/245 k – to je o 11 kW/15 k viac ako u doteraz najsilnejší varianty tohto modelu. Maximálny krútiaci moment 370 Nm je k dispozícii v rozsahu od 1.600 do 4.300 min-¹. Zákazník môže voliť medzi šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovým automatom. Takto ladená Octavia RS 245 zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,6 s, kombi za 6,7 ​​s. 

 

 

 

Reklama