Nové mestské SUV Škoda Kamiq absolvuje svetovú premiéru v marci 2019 na autosalóne v Ženeve. Aktuálne uvoľnila automobilka Škoda  oficiálne informácie ohľadom tejto novinky.

Nový crossover s názvom Kamiq bude po Kodiaqu a Karoqu tretím SUV určený pre európsky trh a predstavuje tak ďalší ofenzívny krok v segmente SUV pre automobilku Škoda. Slovo Kamiq pochádza z jazyka Inuitov, ktorí žijú na severe Kanady a v Grónsku. Opisuje stav, keď niečo prirodzene padne „ako uliate“ za každých okolností. Výber tohto názvu súčasne zapadá aj do názvoslovia modelov kategórie SUV. Mená všetkých aktuálnych SUV značky Škoda totiž začínajú písmenom K a končia písmenom Q.

SUV s rovnakým názvom sa už etablovalo v Číne. Obe vozidla majú však spoločný len názov. Kamiq pre Európu je postavený na modulárnej platforme MQB (Škoda Scala, SEAT Arona), zato Kamiq pre čínsky trh na starej platforme PQ34 (VW Golf VI). Dĺžka nového automobilu Škoda Kamiq je 4 241 mm, šírka 1 793 mm, výška 1 531 mm. Rázvor meria 2 651 mm, čo je výhodné najmä pre cestujúcich na zadných sedadlách. Priestor pred kolenami cestujúcich na zadných sedadlách je 73 mm.

Rázvor kolies 2651 mm poskytne vozidlu ešte väčší priestor ako VW T-Roc (rázvor kolies 2590mm), koncernový model, ktorý konkuruje v uvedenom segmente. Základný objem batožinového priestoru je 400 litrov, po sklopení zadných operadiel 1395 litrov. Na želanie je k dispozícii aj sklopné operadlo sedadla spolujazdca, vďaka tomu možno prevážať aj predmety dlhé až 2447 mm.

Vzhľad automobilu Škoda Kamiq, pokračujúci v dizajnovom jazyku vozidiel SUV Kodiaq a Karoq, charakterizujú nové dvojdielne predné svetlomety so svetlami pre denné svietenie umiestnenými hore. Prednú časť charakterizuje široká maska chladiča s dvojitými lamelami, typický tvar kapoty motora a robustný predný spojler. Pri pohľade zboku dodávajú vozidlu dynamický charakter kolesá s veľkosťou 16“ až 18″. Tento dojem posilňuje línia strechy. Zadné skupinové svetlá s odrazkami predstavujú novú interpretáciu koncových svetiel, ktoré majú typický pre značku Škoda tvar písmena C. Zadný difúzor zdôrazňuje veľkorysú svetlú výšku a mohutný vzhľad.

Škoda Kamiq zadobokAko prvý model značky Škoda má toto nové SUV dvojdielne LED predné svetlomety. Vo full LED variante je svetlo na denné svietenie, tvorené štyrmi LED prvkami, umiestnené nad hlavným svetlometom. Vzhľad vozidla posilňujú trojrozmerné, kryštalické prvky a LED diódy, ktoré pôsobia ako svietiace drahokamy. Full LED variant svetiel ponúka aj hmlové svetlomety s prisvecovaním pri odbočovaní. Ako prvý model značky Škoda je Kamiq vybavený prednými a zadnými dynamickými smerovými svetlami. Po aktivácii smerového svetla sa jednotlivé diódy rozsvecujú po sebe smerom od vnútorných po vonkajšie. Vozidlo Škoda Kamiq je ponúkané výhradne s pohonom predných kolies.

Kamiq je druhý model značky Škoda s novým konceptom poňatia interiéru. Dominuje mu samostatný displej s uhlopriečkou 9,2″, umiestnený v zornom poli vodiča, ktorý je jedným z najväčších v triede. Na želanie dodávaný virtuálny kokpit s 10,25″ displejom patrí tiež k najväčším vo svojej triede.

Vozidlo Škoda Kamiq ponúka na želanie okrem vyhrievaných predných sedadiel aj vyhrievanie zadných sedadiel či čelného skla.

Škoda Kamiq ponúka 5 motorov:  dva benzínové trojvalce 1.0 TSI 70 kW (95 k), 1.0 TSI 85 kW (115 k), jeden benzínový štvorvalec 1,5 TSI 110 kW (150 k), jeden dieslový štvorvalec  1.6 TDI 85 kW (115 k) a na zemný plyn trojvalec 1.0 G-TEC 66 kW (90 k). V ponuke je aj na želanie dostupný nastaviteľný podvozok.

Všetky motory, sú vybavené turbodúchadlom, rekuperáciou brzdnej energie, Start-Stop systémom a spĺňajú emisnú normu Euro 6d-TEMP. Motor 1.5 TSI v prípade malej záťaže automaticky vypína oba prostredné valce a znižuje tak spotrebu. Základný trojvalcový motor 1,0 TSI je spriahnutý s 5.st manuálnu prevodovku, trojvalec 1.0 G-TEC 66 kW (90 k) so 6.st manálom. Ostatné agregáty 1.0 TSI 6.st., 1.5 TSI a 1.6 TDI 65kW so 6.st. manuálom, na želanie 7-st. automatom DSG.

Škoda Kamiq interiérV ponuke je aj na želanie dostupný nastaviteľný podvozok, inak o 37 mm vyšší ako u nového kompaktného vozidla Škoda Scala. Voľba jazdného režimu (DRIVING MODE SELECT) umožňuje prepínanie štyroch režimov: Normal, Sport (o 10mm nižší, tuhšie nastavenie tlmičov), Eco a Individual. Na jazdu v teréne ponúka vozidlo ŠKODA KAMIQ na želanie ochranu podvozku.

Reklama