Na prvý pohľad je jasne, že po dizajnovej stránke (karoséria s jednoduchými líniami a vysokou prednou častou) sa SpaceTourer inšpiroval nemeckou konkurenciou (VW Multivan).

Citroën SpaceTourer prichádza s troma druhmi karosérie a variabilným usporiadaním interiéru ( 5-7-9 sedadiel). Postavený  je na novej verzii modulárnej podvozkovej platformy EMP2 využívanej v modeloch C4 Picasso a Grand C4 Picasso. Pochádza z nej celá predná časť. Z toho vyplýva najmä možnosť zabudovať mechanické časti ako motor či prevodovka ale aj elektronika v podobe batérie, svetiel a ďalších komponentov. Zvyšok podvozkovej platformy vznikol špeciálne pre SpaceTourer. Vďaka nim vozidlo odvezie až 1 400 kg nákladu. Variabilita umožňuje dve dĺžky rázvoru (2,92 m a 3,27m), aj zadných previsov (0, 80 m a 1,15 m). Ich kombinácia sa premieta do ponuky až 3 dĺžok: XS so 4,60 m (nemá v segmente konkurenciu) a krátkym rázvorom, M so 4,95 m a XL s 5,30 m, ktoré využívajú dlhý rázvor.

tabulka_citroen_

Nová platforma prináša:

– variabilitu pre až 9 pasažierov;
– vďaka širokým posuvným bočným dverám (podľa karosérie s dĺžkou až do 0,93 m) jednoduchší prístup do interiéru, najmä do tretieho radu;
– veľký batožinový priestor (až do 2 932 litrov vo verzii XL s piatimi miestami).

16S17

SpaceTourer sa dodáva v 4 verziách:

SpaceTourer Feel a SpaceTourer Shine, s 3 dĺžkami a 5, 7 alebo 8 miestami. Tieto verzie sú primárne určené na cestovanie pre partie kamarátov či viacčlenné rodiny. Vnútorný priestor sa dá ľahko upravovať v prospech miesta na nohy alebo na zväčšenie batožinového priestoru, k čomu napomáhajú posuvné sedadlá upevnené v koľajniciach. Operadlá sedadiel (predného spolujazdca a v druhom aj treťom rade) sa dajú jednoducho sklopiť jednou rukou, čím vytvoria stolčeky a umožnia prepravu rozmerných predmetov.

SpaceTourer Business, s 3 dĺžkami a 5 až 9 miestami. Táto štýlová verzia sa zameriava predovšetkým na podnikateľov v doprave osôb (kyvadlová preprava v hoteloch, taxíky, …). Podľa potrieb sa dá upraviť počet sedadiel a výbava, čím vznikne vozidlo presne na mieru.

SpaceTourer Business Lounge, s 2 dĺžkami M a XL a  6 alebo 7 miestami. V závislosti od využitia sa môže premeniť na pojazdnú kanceláriu so štyrmi samostatnými sedadlami otočenými proti sebe a posuvným sklopným stolíkom či tmavými sklami pre väčší pocit súkromia. Vozidlo je určené najmä na podnikateľské využitie, napríklad na prevoz VIP osobností.

16S20

K dispozícii bude široká paleta prvkov výbavy

Napríklad nebude chýbať  má okrem bežných vymožeností ako bezkľúčové odomykanie a štartovanie či automatické otváranie bočných posuvných dverí na palube aj viacero technológií na uľahčenie ovládania a obsluhy:

nová 7-palcová dotyková obrazovka, ktorá sa vo vozidlách značky Citroen objavuje po prvý raz práve v modeli SpaceTourer. Cez ňu sa ovládajú médiá, telefón aj navigácia. Kapacitnej obrazovky sa stačí dotýkať špičkou prsta.

funkcia Mirror Screen umožňuje bezpečné ovládanie aplikácií na mobilnom telefóne cez 7-palcovú dotykovú obrazovku. Funkcia využíva technológie Apple CarPlayTM a MirrorLink®.

automatické prepínanie diaľkových svetiel. Systém je aktívny v rýchlosti nad 25 km/h a automaticky sa vypína v rýchlosti pod 15 km/h. V prípade, že sa pred vozidlom objaví ďalší automobil, samostatne stlmí diaľkové svetlá a prepne ich na stretávacie.

Top Rear Vision. Tento systém premieta zábery zo zadnej kamery na 7-palcovú dotykovú obrazovku v uhle  180°, pričom ide o pohľad z nadhľadu. Pri priblížení sa k prekážke sa kamera zameria na jej zvýraznenie a detailnejšie ukáže vzdialenosť medzi vozidlom a prekážkou.

head-up displej a online navigácia 3D CITROËN Connect Nav, ako aj technológie na zvýšenie bezpečnosti. Medzi nimi sú napríklad: Coffee Break Alert, ktorá vyzýva na prestávku po dvoch hodinách nepretržitej jazdy. Ďalej  asistent pozornosti vodiča, ktorý umožňuje odhaliť znížené sústredenie vodiča, výstraha pred neúmyselným opustením jazdného pruhu (AFIL),  sledovanie mŕtveho uhla na základe ultrazvukových snímačov ( systém je aktívny v rozpätí od 12 do 140 km/h), adaptívny tempomat a predkolízny systém. Ide o súbor technológií a prvkov, vďaka ktorým SpaceTourer získal v nárazových testoch EuroNCAP hodnotenie 5 hviezdičiek.

16S2

SpaceTourer ponúka taktiež:

– samostatne posuvné bočné dvere: v tomto segmente ide o jedinečný prvok, kedy na otvorenie dverí stačí prejsť nohou pod zadným nárazníkom a bočné dvere sa automaticky otvoria. Ideálna pomoc pri nakladaní dieťaťa do detskej sedačky či vykladaní batožiny;

– bočné posuvné dvere môžu ovládať aj elektromotory. Toto má svoje opodstatnenie najmä vo verziách na prepravu osôb, kedy ich vodič verzií SpaceTourer Business alebo Lounge môže ovládať zo svojho miesta bez toho, aby nimi museli manipulovať cestujúci;

– množstvo otvorených aj uzavretých odkladacích priestorov rozmiestnených po celom vozidle (dovedna až 74 litrov), ktorým dominuje vpredu skrinka pred vodičom vybavená zásuvkou na 12V, USB vstupom či klimatizovanou a osvetlenou vrchnou časťou. Na palubnej doske nechýbajú držiaky na poháre, stredový odkladací priestor či držiaky v predných dverách na 1,5-litrovú fľašu. Zadní cestujúci majú k dispozícii navyše aj sklopné stolíky, slnečné clony a zásuvky na 12 V a 220 V.

Citroën SpaceTourer má v ponuke 9 farieb: čiernu Onyx, modrú Impérial, hnedú Rich Oak, sivú Platinium a sivú Aluminium až po žiarivé oranžovú Tourmaline, modrú Lagoon, pieskovú a bielu Banquise. Na vylepšenie vzhľadu poslúžia aj 17-palcové kolesá z ľahkých zliatin Curve.

16S10

V ponuke budú tieto prepĺňané vznetové agregáty:

– motor BlueHDi 95 BVM5: 5,5l/100 km a 144 g CO2/km
– motor BlueHDi 95 S&S ETG6: 5,2l/100 km a 135 g CO2*/km
– motor BlueHDi 115 S&S BVM6: 5,1l/100 km a 133 g CO2/km
– motor BlueHDi 150 S&S BVM6: 5,3l/100 km a 139g CO2/km
– motor BlueHDi 180 S&S EAT6: 5,8l/100 km a 151 g CO2*/km

VIDEO

Reklama