Napriek slávnej histórii legendárneho modelu 2CV sa Citroën stavia negatívne k nasledovaniu retro trendu, ktorý je populárny medzi elektromobilmi (viď vozidlá od iných značiek typu VW ID. Buzz , Fiat 500 a Honda e). To však Autotestu nebraní v uverejnení reinkarnácie ikonického Citroënu 2CV, ktorý by sa mohol vrátiť ako elektrický crossover s minimalistickým dizajnom.

Na jeho zobrazenie sa podujal dizajnér Dejanov Hristovov, ktorý pracuje nezávisle na Citroëne. Namiesto toho, aby sa dizajnér snažil znovu vynájsť koleso, zachoval ikonickú siluetu pôvodného 2CV (1948 – 1990), vrátane zaobleného tvaru línie strechy, výrazných blatníkov a charakteristickej kapoty. Musíme uznať, že osobitý dizajn originálu v kombinácii s modernými štýlovými prvkami vyzerá skvele. Tmavo tónované LED svetlomety, minimalistická mriežka chladiča (el. verzia EV), kamery namiesto spätných zrkadiel a zadné svetlá natiahnuté na celú šírku vozidla na vzhľade zaujímavý šmrnc.

Citroen-2CV-EV (3)

Hristov hovorí, že 2CV inšpirovalo mnohých mladých dizajnérov, no väčšina z nich sa podľa neho vyhýbala zobrazeniu celého modelu podľa originálu. To isté platí pre vlastné dizajnérske štúdio značky Citroën, ktoré síce použilo prvky z 2CV v prvej generácii C3, C3 Pluriel, koncepte REVOLTe z roku 2009 a štvorkolke Ami, no nikdy nepristúpilo k oživeniu samotného nástupcu legendárneho modelu. Pritom 2CV EV s osobitým dizajnom originálu v kombinácii s modernými štýlovými prvkami by mal potenciál zaujať rovnako ako jeho spomínaní konkurenti v elektrických retro-verziách (Fiat 500 a Honda e).

             Zdroj: Dejanov Hristovov                                 Michal Pospíšil

Reklama