„Koronavirus přichází hlavně ze Slovenska. Na horách je to horší než u moře“, povedal český premiér Babiš. Tak ešteže sme sa rozhodli ísť k Jadranskému moru 😊 

Korona v Európe ustúpila práve v čase keď prichádza dovolenková sezóna. Čo je dobrá správa pre tých, ktorý si nevedia predstaviť leto bez dovolenky v zahraničí pri mori.

Do istej mieri však tento optimizmus kreše neustále riziko príchodu druhej vlny pandémie, podľa nás však aktuálne len v hlavách „zodpovedných“ politikov a „klikajúcich“ médií strašiacich ľudí. Nijako inak sa to nedá pomenovať, keď pri 53 nakazených sa opäť hrozí karanténou a zvoláva konzílium za účelom sprísňovanie podmienok pri návrate Slovákov z cudziny na Slovensko. Pritom okolité krajiny majú rádovo vyšší počet nakázaných ľudí a zatiaľ to vôbec neriešia. Úsmevne však, že par dní nato boli infikovaní iba dvaja, resp. ďalší deň iba jeden človek, to však už vládu nenapadlo tieto vyhlásenia korigovať.

Podľa Babiša väčšou hrozbou nákazy sú slovenské hory ako more

A úplne tragikomicky vyznieva v kontexte aktuálnej situácie na tému korona, vyjadrenie od českého  premiéra Babiša, že najviac nakazených zo zahraničia prichádza do Čiech  zo Slovenska. Resp., že zvýšené riziko nákazy koronavírusom čaká českých turistov skôr na slovenských horách ako pri mori.

Doslova citujeme jeho vyjadrenie z portalu Echo24.cz „Koronavirus přichází hlavně ze Slovenska. Na horách je to horší než u moře“. Dalej povedal „Mluvil jsem s paní Rážovou ( hlavní hygienička), ten výskyt je hlavně v horských oblastech a u moře toho moc není,“ Čo na to náš premiér a jeho konzílium? Už nie je hrozba len dovolenka pri mori v zahraničí ale aj domáca dovolenka na našich horách či 🙂

Babiš si môže na tému korona s Matovičom podať ruky. Áno je pravda,  že zo Slovenska prišli do Čiech traja ľudia nakázaní a z Chorvátska jeden. Čiže v podstate NIKTO? Slušní a zodpovední politici by povedali, že aktuálne sú tieto krajiny z pohľadu nákazy koronavírusom bezpečné. A nie tárať a zbytočne strašiť ľudí. Z ich prístupu máme pocit akoby im tá korona pri vládnutí normálne chýbala.  Jednoducho neviete čo môžete od politikov  očakávať.

Aj preto je asi rozumenejšie, ked už sa rozhodnete vycestovať mimo Slovenska, uvažovať o zahraničnej dovolenke, z ktorej sa dostanete naspäť autom. Našim tipom je Chorvátsko – klasická slovenská dovolenková destinácia, ktorú sme absolvovali opäť aj tento rok, v dňoch 4-11.7.

Do vybranej destinácie, letoviska Novalja na ostrove Pag, sme sa dopravili na pohodlnom, rýchlom a úspornom vozidle BMW 220d Gran Coupé ( spotreba Bratislava – Pag 5,5 litra na 100km).

“More je more a BMW je BMW”. Takto stručne by sme zhodnotili výlet k Jadranskému moru na vozidle BMW 220d Gran Coupé. More jednoducho pri výbere dovolenky jazerom či priehradou nenahradíte a taktiež BMW pri výbere, resp. kúpy auta, v tomto prípade s predným náhonom, inou predokolkou. Jadran, aj keď na viacerych miestach medzi ostrovami pripomína jazero, si s jazerom nepomýlite. To platí aj pre BMW 220d Gran Coupé, ktoré s predným náhonom ( na rozdiel od zadného náhonu typického pre BMW) sa síce zaraďuje medzi “bežné autá”, ale zároveň si stále zachováva charakter mníchovskej značky.

Ako je to na hraniciach?

V podstate rovnako ako pred koronou, nikto od vás, až na doklad totožnosti, na hranici nič nežiada. Aj napriek tomu, že sa doporučuje mať vyplnený formulár pri vstupe do Chorvátska ( viď web entercroatia.mup.hr), tak si ho nikto od nas nevyžiadal ( a po pravde sme ho ani nemali).

Chorvátsku hranicu sme prekročili 4.7. 2020 cez  na maďarskou –chorvátskom  hraničnom priechode Letenye-Goričan. Na hranici sme sa zdržali cca jednu hodinu, ani nie tak kvôli prísnejším kontrolám ako vytvárajúcim sa kolónam  v dôsledku pomalšieho vybavovania a práce colníkov, resp. len jedného či dvoch fungujúcich kontrolných stanovíšť. Čo však bolo typické aj po minulé roky, keď sme sa kvôli tomu niekedy aj niekoľko hodín zdržali na hranici v kolónach v letných horúčavách a zaprisahali sa, že už nikdy viac nepôjdeme na dovolenku autom k Jadranskému moru.

Prešiel však rok  a zas nás to ťahalo k „nášmu“ moru tradične autom 🙂  Inak  sme hranicu prekračovali smerom k moru o druhej v noci  a naspäť cez deň o jednej poobede a čakali sme v podstate rovnako. Čiže je viac-menej jedno či prekračujete hranicu v noci alebo cez deň, čakáte rovnako.

Ako je to s rúškami?

V samotnom Chorvátsku (aspoň teda pri nasej ceste na benzinkách, reštauráciách  a na ostrove Pag) sme rúška nepotrebovali. Nikde sme nikoho nevideli s rúškami či už miestnych alebo turistov.

Chorvátsko Pag
Chorvátsko Pag Novalja- koncom našeho pobytu sa pláže celkom zaplnili

Ako je pri mori?

Začiatkom júla, teda pri našom príchode  do Chorvátska  4.7. bolo vidieť, že  je turistov pomenej ako po minulé roky, čo  potvrdzovali štatistiky s takmer 50 percentným prepadom ( cca 650 000 ľudí). Do 11. júla, do konca nášho pobytu, sa však počet turistov zvyšoval, aj keď o plnej obsadenosti spred minulých rokov sa nedá vôbec hovoriť.

Voda  a počasie taktiež nebolo to čo predtým, teplota vystupila cez 30 stupňov len jeden deň, inak max. 27-29 st. čo bolo zvláštne vzhľadom k tomu, že bolo stále jasno. Pripadali sme si ako na dovolenke o mesiac skôr či už obsadenosťou pláži alebo samotným počasím bez horúčav. Taktiež voda bola svieža s teplotou 23,7 stupňov.

Ako je to s cenami?

Menová Kalkulačka – (1 HRK = 0,13 €)

V podstate sú ceny bývania, jedál v reštauráciách alebo potravín v obchodoch rovnaké ako minulý rok. Ceny palív mierne počas nášho pobytu stúpli, benzín sa predával za 8,82 HR/liter a nafta 8,45 HR/liter. Cena diaľničných poplatkov sa s príchodom sezóny nezvyšovala a ostala na cenách určených pre mimosezónne obdobie.

Orientačné porovnanie mimosezónnych a sezónnych cien mýta

ÚsekSezónneMimosezónneSezónneMimosezónne
Kategória vozidielkat. Ikat. Ikat. IIkat. II
A1 Zagreb–Dugopolje26 €23,53 €41 €37 €
A1–A6 Zagreb–Rijeka10,01€9,10 €18,07 €16,51 €
A4 Zagreb–Goričan6,11 €5,72 €9,36 €8,45 €
A3 Zagreb–Lipovac18,33 €16,64 €28 €25 €

Kategória I: Osobné vozidlá, dodávky a iné vozidlá do 3,5 t a do výšky 1,9 m
Kategória II: Automobily s vozíkmi a karavany do 3,5 t s výškou nad 1,9 m

Čo by ste mali ešte vedieť?

Telefónne čísla
Pohotovosť: 112 (spoločné číslo pre všetky urgentné situácie)
Polícia: 92
Prvá pomoc: 94
Požiarnici: 93
Pomoc na ceste: 987( z mobilu 385 1 987)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe
Adresa: Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Zahreb, Chorvátsko
Tel.: +385 14877070
Fax: +385 14877078
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Úradné hodiny konzulárneho úseku:
pondelok – piatok: 9:00 – 12:00

Pri ceste autom

Povolená max. rychlosť
V obci: 50 km/h
Mimo obec: 90 km/h
Na diaľníc: 130 km/h
Na rýchlostných cestách: 110 km/h

Mladí vodiči do 24 rokov nesmú prekročiť nasledujúce rýchlosti: cesta 80 km/h, rýchlostná cesta 100 km/h, diaľnica 120 km/h. Toto obmedzenie sa vzťahuje len na chorvátskych vodičov, nie na zahraničných. Medzi ďalšie obmedzenia pre chorvátskych vodičov do 24 rokov patrí výkonový limit automobilu do 75 kW. Ak by ste sa ale rozhodli požičať si v Chorvátsku auto a je Vám menej ako 24 rokov, autopožičovňa by po Vás dodržiavanie uvedených zákonných obmedzení mohla vyžadovať. Dôvodom môže byť napríklad znenie poistnej zmluvy alebo proste len obavy z prípadných problémov.

Povolená hranice alkoholu: 0,5 promile

V prípade nehody sa však množstvo alkoholu v krvi berie do úvahy. Vodiči do 24 rokov, profesionálni vodiči a vodiči vozidiel nad 3,5 t – 0,00%.

Chorvátska polícia môže uložiť pokutu na mieste. Nemusí sa zaplatiť ihneď, polícia môže vystaviť doklad a pokuta musí byť následne uhradená behom 8 dní na pošte alebo v banke

Povinná výbava: výstražné vesty pre celú posádku ( na to nezabudnite!), náhradné žiarovky, výstražný trojuholník, auto s prívesom dva trojuholníky, autolekárnička. Ďalšou povinnosťou je mať ťažné lano, náhradnú pneumatiku. Komerčné vozidlá musia mať hasiaci prístroj.

Povinne svietenie:   Povinné je svietiť cez deň i v noci. Ďalej je povinné voziť sadu náhradných žiaroviek.

Pokuty v Chorvátsku podľa druhu priestupku v HRK 

Prekročenie rýchlosti v obci
do 10 km/h: 300
10-30 km/h: 500
30 – 50 km/h: 700
cez 50 km/h: 2 000 + zadržanie vodičského preukazu do 6 mesiacov
2× vyššia rýchlosť alebo viac ako 100 km/h: 3 000 + zadržanie zadržanie vodičského preukazu od 3-12 mesiacov

Prekročenie rýchlosti mimo obec
do 10 km/h: 300
10-30 km/h: 500
cez 50 km/h: 2 000 + zadržanie zadržanie vodičského preukazu do 3 mesiacov

Jazda pod vplyvom alkoholu (pri nehode alebo vodiči do 24 rokov, profesionálni vodiči a vodiči vozidiel nad 3,5 t )
do 0,05%: 500 – 1500
0,05-0,15 %: min. 2000 + zadržanie vodičského preukazu min. 3 mesiace
cez 0,15 % či odmietnutie testu: min. 3000 + zadržanie vodičského preukazu min. 6 mesiacov

Ďalšie priestupky a pokuty ( HRK, odobratie vodičkého preukazu)
narkotiká: 3000 + zadržanie vodičského preukazu min. 6 mesiacov
ignorovanie červenej: 1000 + zadržanie vodičského preukazu 2-6 mesiacov
nepoužitie bezpečnostnej prilby-moped, motorka: 700
nepoužitie bezpečnostného pásu: 500
telefonovanie bez hands-free: 500
dieťa 12 rokov na pred. sedadle: 500
zlé parkovanie: 300-500
nepoužitie svetiel: 300
spolujazdec na motocykle pod vplyvom alkoholu či narkotík: 300
dieťa pod 12 rokov na motocykle: 300

Chorvátska polícia môže zadržať cudzinca do 48 hodín alebo dovtedy kým nezaplatí pokutu, alebo do rozhodnutia súdu. Pokiaľ cudzinec spácha dopravný priestupok, pre ktorý mu môže byť zadržaný VP, je mu to zapísané do VP vrátane časového obdobia, po ktoré nesmie v Chorvátsku riadiť motorové vozidlo. Vodičom, ktorý mali pozitívny test na alkohol v krvi, je zadržaný VP. Ak vodič i cez to pokračuje v jazde, môže mu byť zadržané vozidlo. V Chorvátsku bol zavedený bodový systém.

Hlásenie nehody 

Všetky nehody musia byť nahlásené polícii (tel. 92). Privolaná polícia po kontrole vozidla a miesta nehody rozhodne o ďalšom postupe a poskytne účastníkom nehody potrebné informácie o chorvátskych poisťovniach, autoopravovniach a pod. Ak je pri nehode poškodené vozidlo z cudzej zemi, jeho vodič musí od polície obdržať protokol o nehode a poškodení vozidla, aby mohol vozidlo vyviesť.

Cyklisti

Vekový limit na cestách je 14 rokov, inak musí byť sprevádzané osobou staršou ako 16 rokov.

Deti mladšie ako 8 rokov sa smú prevážať na bicykli len na špeciálnom detskom sedadle a vodič musí byť starší ako 18 rokov. Pod 16 rokov je na bicykel povinná bezpečnostná prilba.

Povinné vybavenie cyklistov v Chorvátsku

Bicykel musí mať vpredu i vzadu svetlá. Cyklista musí mať prilbu (pod 16 rokov života). Cyklista pod vplyvom alkoholu alebo narkotík zaplatí pokutu vo výške od 500 do 1 500 HRK. Minimálny vek jazde na bicykli je 14 rokov. Deti od 9-14 rokov môžu ísť na bicykli len v sprievode osoby staršej ako 16 rokov. Deti do 8 rokov môžu byť vozené na bicykli len v detskej sedačke bicyklistom nad 18 rokov.

                                                                                Text+foto: Jozef Pospíšil

Reklama