Najnovší Forester prináša omladený dizajn, nové bezpečnostné funkcie, väčšiu odolnosť, nové komfortné prvky a vylepšené jazdné vlastnosti.

Forester sa teší obľube medzi zákazníkmi už od svojho debutu v roku 1997, odkedy si buduje povesť bezpečného, pohodlného a spoľahlivého spoločníka. Za posledných 25 rokov sa v Európe predalo vyše 357 000 týchto vozidiel, čo znamená, že ide o jeden z najpredávanejších modelov v portfóliu značky. Úhrnný globálny objem výroby činí okolo 4,5 milióna vozidiel.

Bohatšia štandardná výbava 

Štandardná výbava zahŕňa najnovšiu verziu asistenčnej technológie EyeSight s 11 bezpečnostnými funkciami vrátane troch nových. Výbava obsahuje taktiež vylepšený dvojrežimový systém X-Mode

Forester pre rok 2022 je bezpečnejší než kedykoľvek predtým. Už v štandardnej výbave prináša vylepšené bezpečnostné funkcie v rámci najnovšej, teda štvrtej generácie asistenčnej technológie EyeSight. Tento zdokonalený bezpečnostný systém ponúka širšie, takmer dvojnásobné zorné pole a 11 bezpečnostných funkcií, z čoho tri sú nové. Ide napríklad o funkciu automatického núdzového riadenia, adaptívny tempomat so systémom udržiavania vozidla v strede jazdného pruhu a systémom prevencie opustenia jazdného pruhu, ktoré dokážu rozoznať aj trávu alebo okraj cesty ako deliacu líniu. Protikolízny brzdový systém teraz ponúka rozšírenú podporu prevencie kolízií na križovatkách.

Subaru Forester e-Boxer -2022(1)

Subaru Forester pre rok 2022 prináša vylepšený systém monitorovania vodiča, ktorý prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre upozorňuje vodiča, keď počas jazdy zistí známky únavy či straty pozornosti, a taktiež dokáže automaticky upraviť nastavenia sedadla, vonkajších spätných zrkadiel a klimatizácie podľa preferencií konkrétneho vodiča. Nová je aj funkcia ovládania gestami, vďaka ktorej môže vodič zvyšovať a znižovať nastavenú teplotu automatickej klimatizácie jednoduchými gestami rukou.

Vylepšený podvozok 

Nový model je postavený na globálnej platforme Subaru (SGP). Vylepšené vinuté pružiny a tlmiče na prednej aj zadnej náprave prinášajú lepší jazdný komfort a vyššiu agilnosť. Najnovší Forester nadväzuje na tradíciu tohto modelu a ponúka odpruženie a ovládateľnosť ako osobný automobil v spojení so schopnosťami SUV. Štandardne montovaný permanentný symetrický pohon všetkých kolies (S-AWD), ktorý je neodmysliteľnou súčasťou výbavy vozidiel Subaru, poskytuje sebaistotu a jazdné schopnosti za každého počasia. Štandardom je aj systém aktívneho smerovania krútiaceho momentu, zaisťujúci lepšiu ovládateľnosť a správanie vozidla v zákrutách.

V ponuke jeden motor

Forester pre rok 2022 ponúka jedinečné spojenie systému pohonu S-AWD s pohonnou jednotkou e-Boxer. Tú tvorí 2,0-litrový štvorvalcový horizontálne uložený zážihový motor s protibežnými piestami s priamym vstrekovaním paliva, elektromotor a prispôsobená prevodovka Lineartronic. Táto kombinácia umožňuje hladšiu, o 30 % lineárnejšiu, no dynamickejšiu akceleráciu vďaka vysokej odozve a dostupnosti krútiaceho momentu.

Subaru Forester e-Boxer - 2022 (5)

Systém Subaru e-BOXER podľa aktuálnych podmienok reguluje pomer medzi výkonom dodávaným špeciálne vyladeným 2,0-litrovým spaľovacím motorom s priamym vstrekovaním paliva (DI) a výkonom z elektromotora vďaka prepínaniu troch jazdných režimov: pohon spaľovacím motorom, elektrický pohon a jazda s pomocou elektromotora. Pri rozbehu alebo pomalej jazde poháňa vozidlo iba elektromotor; jazda je vtedy tichá, bez emisií.

V závislosti od stavu vozidla a akumulátora možno s čisto elektrickým pohonom prejsť vzdialenosť približne do 1,6 km a dosiahnuť rýchlosť do 40 km/h. Pri stredných rýchlostiach sa o schopnosť pohotovo, lineárne, no hospodárne akcelerovať stará kombinácia elektromotora a spaľovacieho motora. Vo vysokých rýchlostiach už vozidlo poháňa iba 2,0-litrový spaľovací motor Boxer s priamym vstrekovaním paliva, ktorý zároveň dobíja akumulátor.

Štandardne montovaný systém SI-Drive je systém riadenia výkonu pohonnej sústavy z dielne Subaru, ktorý vodičovi umožňuje prispôsobovať reakcie vozidla na zošliapnutie plynového pedála prostredníctvom voľby „inteligentného“ (I) alebo „športového“ (S) režimu. Prínosom je vyššia flexibilita, viac komfortu a väčší pôžitok zo šoférovania.

Novinkou v modeli Forester 2022 je systém e-Active Shift Control, automaticky aktivovaný v režime „S“ systému SI-Drive. Jeho úlohou je zaistiť vyššiu agilnosť a reakciu vozidla na podnety vodiča, predovšetkým pri jazde na kľukatých cestách.

Nadpriemerná svetlá výška 220 mm

So svetlou výškou 220 milimetrov sa nový model nezľakne žiadneho offroadového dobrodružstva. Systém X-MODE s dvomi režimami „Snow/Dirt“ (sneh/prach) a „Deep snow/Mud“ (hlboký sneh/blato) teraz prináša vylepšené funkcie, prispôsobené najrôznejším poveternostným podmienkam a druhom povrchu. Pribudla riadiaca funkcia, ktorá automaticky obnovuje činnosť systému X-Mode, keď rýchlosť vozidla klesne na 35 km/h alebo menej. Vodič teda nemusí znova použiť spínač a môže sa viac sústrediť na šoférovanie.

Systém riadenia zjazdu z kopca, ktorý automaticky udržiava konštantnú rýchlosť pri jazde dole kopcom s nohou zloženou z pedála, bol vylepšený tak, aby sa pri ďalšom zošliapnutí plynového pedála uvoľnili brzdy a aby po následnom uvoľnení plynového pedála začalo vozidlo ihneď brzdiť. Vodič sa tak pri jazde z kopca môže plne koncentrovať na ovládanie volantu.

Subaru Forester e-Boxer - 2022 (9)

Aj Forester pre rok 2022 ostáva verný povesti pracanta: dokáže ťahať príves s hmotnosťou až do 1 870 kg.

Najpriestrannejší a najzdatnejší Forester v doterajšej histórii tohto modelu ponúka vysokokvalitný interiér s veľkorysým priestorom pre cestujúcich a zväčšeným batožinovým priestorom. Vďaka kompaktným rozmerom akumulátora sa podarilo minimalizovať jeho vplyv na kabínu a batožinový priestor – ten má objem 509 l (s operadlami zadných sedadiel vo vzpriamenej polohe). Batožinový priestor možno sklopením sedadiel zväčšiť až na 1 779 litrov a vytvoriť tak priestor na náklad dlhý až 1,98 metra.

Vďaka horným háčikom na zachytenie nákladu, umožňujúcim bezpečné zavesenie a zachytenie batožiny, možno efektívne využiť výšku batožinového priestoru modelu Forester.

Omladený dizajn a nová paleta farieb 

Najnovší model Forester premiérovo predstavuje drsnejší dizajnový štýl vychádzajúci z filozofie „DYNAMIC X SOLID“ (dynamickosť x solídnosť). Má redizajnovanú prednú masku, mriežku chladiča, svetlomety a hmlovky. Nová paleta farieb  karosérie zahŕňa odtiene „Cascade Green Silica“, „Brilliant Bronze Metallic“ a „Autumn Green Metallic“.

Forester pre rok 2022 je k dispozícii s najnovším informačno-zábavným a navigačným systémom s 8-palcovou obrazovkou, ktorý je kompatibilný s technológiami Apple CarPlay a Android AutoTM.

Podrobnejšie informácie o modeli Forester pre rok 2022 nájdete na: https://www.subaruslovakia.sk/forester-prehlad.html

              Zdroj: Subaru                                                           Michal Pospíšil

Reklama