Subaru konečne vstúpi do elektrickej éry so svojím prvým vozidlom s nulovými emisiami.

Automobilka Subaru oznámila, že nové globálne SUV značky Subaru poháňané čisto na elektrickú energiu, ponesie názov „Solterra“, ktoré sa predtým označovalo ako Evoltis.

„Solterra“ je nové čisto elektrické SUV nižšej strednej triedy. Pôjde o prvé vozidlo značky Subaru postavené na globálnej platforme e-Subaru špeciálne určenej pre elektrické vozidlá.

Globálna platforma e-Subaru, ktorú spoločne vyvinuli automobilky Subaru a Toyota, umožňuje efektívne zavádzanie rôznych typov elektromobilov, a to kombinovaním viacerých modulov a komponentov, ako prednej, strednej a zadnej časti vozidla. Obe spoločnosti spojili svoje poznatky, aby vytvorili úplne novú platformu.

Predmetom spoločného vývoja automobiliek Subaru a Toyota bola nielen spomínaná platforma, ale aj samotné SUV „Solterra“. Vzájomná spolupráca zahŕňala širokú škálu oblastí vrátane produktového plánovania, dizajnu či hodnotenia výkonnosti. Počas tohto vývoja obe spoločnosti navzájom spojili svoje silné stránky, napríklad dlhoročnú technológiu pohonu všetkých kolies z dielne Subaru a technológiu elektrifikácie vozidiel od Toyoty, aby vytvorili nové SUV s vlastnosťami, aké môže ponúknuť len čistý elektromobil.Subaru Solterra (2)

Jeho vzhľad do veľkej mieri predznamenáva nedávno predstavený koncepčný model  Toyota bZ4X, ktorý je výsledkom spolupráce Subaru a Toyota a úzko súvisí s pripravovaným modelom Subaru Solterra. Zatiaľ neviem presne ako bude vyzerať, nakoľko Subaru zverejnilo len dve fotografie na ktorých odhaľuje zatiaľ len proporcie a predne štíhle svetlomety.  

Názov „Solterra“ vznikol spojením latinských slov „SOL“ a „TERRA“, ktoré znamenajú „slnko“a„zem“. Spoločnosť Subaru dala elektromobilu tento názov na znak úcty k matke prírode a s cieľom ďalej zlepšovať spôsob spolunažívania s ňou, spoločne s našimi zákazníkmi. Zároveň predstavuje naše odhodlanie preniesť tradičné všestranné schopnosti vozidiel SUV značky Subaru aj do elektrického vozidla.

„Solterra“ doplní modelový rad vozidiel SUV značky Subaru – Ascent, Outback, Forester a Subaru XV – a začne sa predávať v polovici roka 2022 na viacerých trhoch vrátane Európy, Japonska, Spojených štátov, Kanady, Európy a Číny.

Text: Michal Pospíšil+Subaru   Foto: Subaru

Reklama