Nový Crosstrek je novou iteráciou modelu, ktorý vychádza zo Subaru XV. Crosstrek nadväzuje na Subaru XV ako spoľahlivý a odolný crossover SUV.

Od svojho pôvodného uvedenia na trh v roku 2011 sa Subaru XV stalo veľmi populárnou voľbou medzi našimi vodičmi. Model neskôr viedol k zmene marketingovej stratégie značky Subaru v Európe: Safe – Fun – Tough. Je to tiež najpredávanejší model Subaru – s viac ako 40 % podielom celkového predajného mixu v Európe v tomto roku (január až august 2023).

Pri pohľade na nový Crosstrek je jasné, že Subaru zvolil pri tvorbe vonkajšieho dizajnu evolučný prístup, naopak interiér sa prezentuje výraznejším prepracovaním. Použitý je tu rovnaký, vertikálne usporiadaný 11,6-palcový  dotykový displej infotainmentu, aký poznáme z iných, novších Subaru.

Subaru Crosstrek interier

Crosstrek 2023 dostáva aj prepracované sedadlá, ktoré majú poskytnúť zvýšený komfort sedenia. Technici taktiež nainštalovali viac izolačného materiálu, zapracovali na riadení a vybavili auto najnovšou verziou bezpečnostného systému EyeSight. Tretia generácia teraz obsahuje aj full LED svetlomety a LED prisvetľovanie do zákrut – prvé pre Subaru. Android Auto a Apple CarPlay, ktoré predtým vyžadovali káblové pripojenie, možno teraz používať aj cez bezdrôtové pripojenie.

V porovnaní s predchodcom XV je nový model tuhší. Globálna platforma Subaru (SGP), na ktorej je Crosstrek postavený, ponúka o 10 % vyššiu torznú tuhosť, čím sa zlepšuje ovládateľnosť a stabilita vozidla.

Pri podvozku došlo k určitému doladeniu, ktorý sľubuje zlepšenie jazdného komfortu s lepším vyhladzovaním nerovností a menším prenosom  vibrácií do interiéru. Vďaka systému permanentného symetrického pohonu všetkých kolies, vylepšenému režimu X-MODE  a svetlou výškou 220 mm sa cíti ako ryba vo vode aj pri výjazde z pevnej vozovky.

Kombináciou všestrannosti crossoveru SUV s pohonným ústrojenstvom e-BOXER sa nový Crosstrek jednoducho snaží ponúknuť čo najlepšie jazdné vlastnosti, úroveň pohodlia a pocit bezpečia – na ceste aj mimo nej.

Hybridné hnacie ústrojenstvo e-BOXER

Nový Crosstrek si zachováva charakteristickú kombináciu permanentného symetrického pohonu všetkých kolies s hybridným pohonom e-BOXER. Zahŕňa 2,0-litrový horizontálne protiľahlý štvorvalcový motor s priamym vstrekovaním, spárovaný s elektromotorom v rámci prispôsobenej prevodovky Lineartronic, čím sa dosahuje plynulejšia a pohotovejšia akcelerácia a krútiaci moment. Došlo k niektorým vylepšeniam motora, napríklad bloku valcov. Tvar podkomory vodného plášťa a rozpery boli zmenené a optimalizované, čím sa zlepšil výkon chladenia, čo vedie k lepšej spoľahlivosti a zlepšenému dynamickému výkonu. Do hornej časti chladiča bolo pridané aj vedenie vzduchu, ktoré zlepšuje chladiaci výkon a výkon klimatizácie, čo vedie k zlepšenému dynamickému výkonu a lepšej spotrebe paliva.

Hybridné hnacie ústrojenstvo e-BOXER pomáha zvýšiť pôžitok z jazdy a zároveň umocňuje pocit z nízkeho ťažiska a má lepšie rozloženie hmotnosti vozidla vpredu/vzadu. Kombináciou výkonu motora a pohonu motora sa dosiahne silný pocit krútiaceho momentu a prirodzený pocit zrýchlenia/spomalenia bez oneskorenia. Okrem toho optimalizované vyváženie krútiaceho momentu predných zadných kolies permanentného symetrického pohonu všetkých kolies vykazuje vyšší jazdný výkon pre pohodlnú a citlivú jazdu, ako aj vysoko citlivé a stabilné ovládanie.

Subaru Crosstrek (2)

Hybridné hnacie ústrojenstvo e-BOXER upravuje pomer rozdelenia výkonu medzi motorom a elektromotorom podľa jazdných podmienok, pričom sa mení medzi 3 jazdnými režimami: jazda s motorom, jazda EV a jazda Motor Assist. Celkovo ponúka lepšiu spotrebu paliva v mestskej premávke so zastavovaním a rozjazdom v závislosti od štýlu jazdy vodiča.

Nový Crosstrek meria 4,48 metra na dĺžku a 1,80 metra na šírku. Pri rovnakej šírke je o 15 milimetrov dlhší ako auto, ktoré nahrádza. Výška je 1,58 metra, rázvor zostáva rovnaký 2,67 metra. Dostupné sú kolesá až do veľkosti 18 palcov a minimálna svetlá výška je 200 milimetrov. V závislosti od špecifikácie má auto hmotnosť od 1 540 do 1 620 kilogramov.

V novej verzii technológie EyeSight Driver Assist prichádza Crosstrek e-BOXER so 14-timi asistenčnými a bezpečnostnými funkciami (7 nových, 3 vylepšené, 4 už existujúce).

VÝBAVY A CENY

SUBARU Crosstrek 2.0-L MHEV  STYLE                   35 500,- EUR S DPH

SUBARU Crosstrek 2.0-S MHEV  STYLE X-TRA         37 000,- EUR S DPH

SUBARU Crosstrek 2.0-S MHEV  PREMIUM              39 500,- EUR S DPH

Príplatok za metalický lak/farbu                                  590,-EUR S DPH

Pre Európu je k dispozícii celkovo 10 farieb exteriéru vrátane štyroch nových farieb (Sun Blaze Pearl, Oasis Blue, Offshore Blue Metallic a Sapphire Blue Pearl).

ZÁRUKA

*SUBARUSAFE8 pozostáva z už známej 3-ročnej továrenskej záruky Subaru (do nájazdu max. 100 000 km) a následnej päťročnej záruky bez obmedzenia celkového počtu najazdených kilometrov, ktorú poskytuje spoločnosť Real Garant.

Nový Subaru Crosstrek je v predpredaji od 27.11. 2023. Prvé dodávky vozidiel pre slovenských zákazníkov sa očakávajú v priebehu februára 2024.

                      Zdroj: Subaru                                             Michal Pospíšil

Reklama