V Detroite prebieha medzinárodný autosalón, napriek tomu novinka Subaru model Crosstrek absolvoval svoju oficiálnu premiéru doma v Japonsku.

Subaru XV dostáva rozsiahly facelift. Zároveň si mení meno.  A aj v Európe sa bude kompaktný crossover volať Crosstrek. S treťou generáciou tento kompaktný crossover stratil totiž svoje označenie „XV“ používané v Európe, teda aj na Slovensku, čo znamená, že v budúcnosti bude celosvetovo známy ako „Crosstrek“.

Novinka si zachovala globálnu platformu Subaru (SGP), no s radom vylepšení so zameraním na pohodlnejšiu jazdu. V porovnaní s predchodcom je karoséria nového modelu pevnejšia vďaka použitiu úplnej vnútornej rámovej konštrukcie podľa techniky implementovanej v modeloch Levorg a WRX. Konštrukcia hornej časti karosérie a podozka už nie sú montované oddelene (tak ako býva obvykle), čo umožňuje odpruženiu a uloženiu motora lepšie vyhladzovať nedokonalosti vozovky pre istejšiu a pohodlnejšiu jazdu s menším počtom vibrácií pociťovaných v kabíne.

2023-subaru-crosstrek-interier (1)

Zatiaľ čo robustný vonkajší dizajn absolvoval zmenu viac-menej v duchu evolúcie, interiér bol výraznejšie prepracovaný, aby sa do neho zmestil nový displej infotainmentu. Subaru Crosstrek totiž používa rovnakú 11,6-palcovú dotykovú obrazovku s orientáciou na výšku, akú sme videli nedávno pri teste Subaru Outback. Rovnako ako Outback jeho kokpit ostáva pri klasických analógových cifernikov bez plne digitálneho prístrojového štitu, ktorý nájdete iba v modeloch Levorg alebo WRX S4.

Pohodlnejšie sedadlá, lepšie odhlučnenie kabíny a  vylepšená technika  

Crosstrek 2023 má prepracované sedadlá pre lepší komfort tým, že ponúka lepšiu podporu a prepracovanú štruktúru na zníženie otrasov. Inžinieri tiež nainštalovali nové materiály tlmiace zvuk pri prenose do kabíny a zároveň vylepšili elektrický posilňovač riadenia a najnovšiu bezpečnostnú technológiu EyeSight. S modelom tretej generácie má crossover full LED svetlomety, ako aj LED odbočovacie svetlá – prvé pre Subaru.

Zmena rozmerov karosérie je symbolická

Zmena rozmerov v porovnaní s predchodcom je viac menej len symbolická. Rozmery (dĺžka 4480mm, šírka 1800mm, výška 1580 mm, rázov 2670mm)  zostali prakticky zachované s predchádzajúcim Subaru XV. Crosstrek je o 15 mm dlhší ako predošlý model, na výšku o 35 mm nižší a na šírku rovnaký. V razvore narastol mirene o 5 mm. K dispozícii sú až 18-palcové kolesá a minimálna svetlá výška je 200 mm. V závislosti od špecifikácie váži od 1 540 do 1 620 kilogramov.

Subaru zatial potvrdil iba jeden motor: full-hybrid 2.0 e-Boxer. Technické parametre ešte neboli zverejnené, rovnako ako cena.

            Zdroj: Subaru
Jozef Pospíšil

Reklama