Danubiana Meulensteen Art Museum, jedno z najromantickejších múzeí súčasného umenia v Európe, pravidelne hostí výstavy popredných súčasných výtvarníkov z celého sveta. No vďaka spolupráci so značkou BMW pravidelne víta aj automobilových nadšencov. Potvrdili to minuloročné úspešné podujatia a na tie tento rok nadväzuje The Private Collection by BMW 2024.

Koná sa od utorka 28. mája do nedele 2. júna, pričom v prvý deň od 10.00 h privíta zástupcov médií otváracia tlačová konferencia. Azda niet príťažlivejšieho a výnimočnejšieho miesta na predstavenie unikátnych modelov značky BMW a MINI, ktoré sa práve v tomto čase odhaľujú svetu a čoskoro prídu aj na naše cesty.

Horúce novinky a prevratné technológie

Automobilka BMW si tentoraz pripravila novinky, ktoré sa ešte budú lesknúť reflektormi svetových premiér. Novinárom a návštevníkom sa predstaví nové BMW radu 5 Touring, prvý krát aj v elektrickej verzii, spolu s ním aj plne elektrické modely MINI 3-dverové MINI Countryman Electric.

Okno do vzdialenejšej budúcnosti otvoria vozidlá, ktoré prišli priamo z vývojových štúdií už v minulosti:

BMW Vision M Next z roku 2019 ponúka ochutnávku elektrizovanej budúcnosti divízie BMW M a zameriava sa na aktívnych a oduševnených vodičov. Inteligentné technológie im poskytnú komplexnú a zároveň starostlivo namierenú pomoc, aby ich premenili na výnimočných jazdcov.

Systémový výkon 441 kW (600 k) znamená maximálnu rýchlosť 300 km/h a štúdii BMW Vision M NEXT dodáva zrýchlenie z 0 na 100 km/h za iba tri sekundy. K dispozícii je aj režim BOOST+, ktorý po stlačení tlačidla dodáva extra výkon. Maximálny dojazd na elektrický pohon je 100 km, čo predstavuje viac ako dostatočnú hodnotu na pokrytie väčšiny bežných potrieb čisto na elektrickú energiu.

BMW Vision M NEXT čerpá inšpiráciu z ikonického modelu BMW Turbo ako aj z prelomového modelu BMW i8 plug-in hybrid a pridáva interpretáciu dizajnových prvkov zameranú na budúcnosť ako napríklad dlhá a nízka silueta, dvere otvárajúce sa dohora a príťažlivá farebná schéma.

Viac na linku – tu.

Príťažlivý koncept roadsteru BMW Vision Connected z roku 2011 ukazuje, ako sa vozidlo môže stať neoddeliteľnou súčasťou digitálneho sveta jeho užívateľa.

K najpozoruhodnejším dizajnovým prvkom exteriéru konceptu BMW Vision ConnectedDrive patria jeho bočné dvere. Inšpiráciou tu bol legendárny model BMW Z1, ktorý mohol legálne jazdiť aj s otvorenými dverami.

Viac na linku – tu.

Štúdie a koncepty automobilov tak návštevníkom ukazujú, že to, čo bolo kedysi iba víziou, sa dostáva do reality.

V špeciálnom režime za zatvorenými dverami s označením BMW Closed room si návštevníci prezrú v jednej zo svetových predpremiér očakávané novinky, ktoré sa v blízkej budúcnosti dostanú aj na cesty – emotívne BMW M5 a na Slovensku predajne mimoriadne úspešný model BMW X3 – viac na linku tu.

Predstavenie možného z hľadiska výberu farieb ukáže  niekoľko vozidiel BMW radu 7, ktoré sú nalakované paletou farieb z ponuky BMW Individual. V tomto prípade možno očakávať neočakávané, pretože tieto automobily patria k obľúbeným objektom instagramových nadšencov. BMW individual ponúka na výber približne 150 farieb. Od Macao Blue po Lime Rock Grey. Od Fire Orange po Frozen Black. Bez ohľadu na to, či je to farba matná alebo metalická, elegantná alebo extravagantná.

Na prvý kontakt s novinármi čakajú nové plug-in hybridné motorizácie v modeloch BMW XM 50e a BMW X5 50e, ako aj vynovený milovník leta, BMW M4 Cabrio.

BMW nezabúda ani na svoju motocyklovú divíziu BMW Motorrad s dvoma mimoriadne emotívnymi strojmi. Návštevníci uvidia vysoko výkonnú verziu BMW M1000RR, ako aj plne elektrický inovatívny mestský skúter BMW CE02 (link tu).

Keďže konektivita sa čoraz intenzívnejšie dostáva aj do sveta jednej stopy, naživo sa novinárom predstavis inteligentné okuliare Connected Ride SmartGlasses, ktoré motocyklistom prinášajú technológiu head-up displeja a v reálnom čase priamo v zornom poli jazdca zobrazujú všetky relevantné údaje, ako sú navigácia, rýchlosť, alebo prevodový stupeň, čo prináša mimoriadne predvídavú a tým pádom aj bezpečnejšiu jazdu.

Viac o Connected Ride SmartGlasses na linku tu.

Oslava cez históriu

Historické modely automobilky BMW patria k najobdivovanejším kúskom na každom podujatí a dokážu na seba strhnúť minimálne toľko pozornosti ako najnovšie prírastky do rodiny. Keďže podujatie sa koná v Danubiane, dali si organizátori záležať, aby to nebolo nič všedné. A tak sa okrem mimoriadne populárneho minivozidla BMW Isetta predstaví aj nádherný roadster BMW 507. Jeho prítomnosť odkazuje na BMW Z8 a výnimočné výročie, ktoré si automobilka BMW pripomína práve tento rok – 30 rokov od otvorenia závodu v americkom meste Spartanburg, kde vznikali najprv modely BMW Z3.

K vnímaniu roadsteru BMW 507 ako symbolu spoločenského postavenia prispeli slávni majitelia, medzi ktorých patria Alain Delon, Ursula Andress alebo Elvis Presley (link tu)

BMW 5Pomáhať má zmysel

Už Johan Wolfgang Goethe vo svojom diele Faust napísal, že zmyslom života človeka pre práca a pomoc iným. Týmto prístupom sa pri svojich spoločenských aktivitách riadi aj automobilka BMW a v rámci podujatia The Private Collection by BMW 2024 odovzdá prostredníctvom nadácie BMW Karl Mainz Foundation šek na 5 000 eur občianskemu združeniu Buddy program, ktoré sa zaoberá dobrovoľníckou prácou s deťmi z Centier pre deti a rodiny.

Dobrovoľníci sa stále vzdelávajú a deťom na spoločných stretnutiach venujú to najvzácnejšie, svoj čas. Postupne vzniká zdravý, dôverný a dlhodobý vzťah. Tento vzťah poskytuje základ pre napĺňanie individuálnych potrieb detí a oporu pri hľadaní ich miesta v spoločnosti. A integrácia je jednou z dôležitých atribútov značky BMW.

Podujatie trvá až do nedele 2.6. 2024 a je prístupné pre verejnosť – registrácia je na linku https://www.bmw.sk/sk/topics/details/events/the_private_collection_by_BMW_2024.html

                            Text: Milan Stupka                           Foto: BMW

Reklama