Nový Mercedes-Benz GLE sa prvýkrát predstaví na parížskom autosalóne a dodávať sa začne do Európy začiatkom roku 2019.

Pohodlie nového GLE zvyšuje väčší rázvor 2 995 milimetrov oproti predchodcovi (+80 mm). Objem batožinového priestoru za zadnými sedadlami je 825 litrov a po sklopení druhého radu sedadiel narastie až na 2 055 litrov. Druhý rad sedadiel je plne elektrický a ovládateľný (vrátane sklápania). Predné sedadlá zase disponujú kombináciu plne elektrického nastavenia s pamäťovou funkciou, ktorá pomáha meniť polohu pri sedení počas jazdy. Nový Mercedes-Benz GLE môže byť na želanie aj s tretím radom sedadiel.

Spomedzi viacero inovácií, ktoré nové GLE obsahuje, je svetovou novinkou napríklad aktívny podvozok využívajúci technológiu elektrického rozvodu s napätím 48 voltov, ktorý je teraz kombinovaný s novo vyvinutým vzduchovým pružením AIRMATIC a ponúka ešte väčší komfort jazdy a lepšiu obratnosť. Ako jediný systém na trhu dokáže regulovať silu pruženia a silu tlmenia na každom kolese samostatne. Pôsobí proti nakláňaniu karosérie nielen v pozdĺžnom, ale aj v priečnom smere a proti vertikálnemu pohybu karosérie. Nový režim VYSLOBODZOVANIE dokáže napr. pri zapadnutí vozidlo rozhojdať a zmeniť tak tlak kolies a zlepšiť trakciu, čím zvyšuje šancu vyslobodiť vozidlo zo zapadnutia.

Nový Mercedes-Benz GLE disponuje aj pohonom 4MATIC plne variabilným pre všetky kolesá (Torque on Demand), ktorý podľa zvoleného jazdného režimu reguluje rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi prednou a zadnou nápravou v rozsahu od 0 do 100 %. Bezpečnosť jazdy v noci zvyšujú diaľkové svetlá  MULTIBEAM LED vytvárajúce maximálnu zákonom povolenú intenzitu svetla, ktorej jas poklesne pod referenčnú hodnotu 1 lux až vo vzdialenosti viac ako 650 metrov.

Interiér nového GLE využíva najnovšiu generáciu multimediálneho systému MBUX, vrátane interiérového asistenta, ktorý dokáže (kamerou v stropnej ovládacej jednotke) rozpoznať pohyby ruky a ramena a podporuje obslužné zámery. Systém infotainmentu novinky má sériovo dve veľké obrazovky s uhlopriečkou 12,3 palca (31,2 cm), ktoré sú usporiadané vedľa seba. Hlasové ovládanie MBUX s prirodzeným porozumením reči sa aktivuje vyslovením „Hey Mercedes“. Vylepšený je aj plnofarebný projekčný displej s rozlíšením 720 × 240 pixelov.

Pri uvedení začiatkom roka 2019 dostane GLE kompletne novú paletu motorov. Benzínová verzia 450 4MATIC (kombinovaná spotreba paliva: 9,6 – 8,3 l/100 km) získa radový šesťvalcový motor elektrifikovaný 48-voltovou technológiou – 270 kW/367 k; 500 Nm, krátkodobo ďalších 16 kW/22 k; 250 Nm vďaka technológii EQ Boost. Následne prídu ďalšie motory, medzi nimi naftový a neskôr aj hybridný pohon s dlhým dojazdom.

VIDEO

Reklama