Prémiová francúzska značka DS predstavila nový koncept: DS E-Tense Performance Concept.

Štúdia DS E-Tense Performance Concept nadväzuje na  predchádzajúci koncept DS E-Tense z roku 2016, pričom obsahuje výrazne výkonnejšiu el. hnaciu sústavu a sviežejší dizajn exteriéru ( interiér zatiaľ nebol zverejnený). DS E-Tense Performance si zachováva siluetu svojho predchodcu, ale dostáva inovovaný dizajn, ktorý je zrejmý hlavne pri pohľade spredu a zozadu.

Jeho dizajn predznamenáva akou cestou sa po dizajnové stránke výberu do budúcnosti produkčné sériové modely tejto prémiovej značky. DS E-Tense Performance je s najväčšou pravdepodobnosťou jednorazová dizajnová štúdia, pričom automobilka DS ho opisuje ako „prototyp zameraný na testovanie rôznych inovácií, ktoré sa zabudujú do ďalších návrhov značky“. Skrátka z tohto konceptu, resp. zo skúsenosti pri jeho stavbe  budú čerpať technici a dizajnéri  aj pri návrhoch sériových modelov.

 

DS E-Tense Performance Concept (4)

Nový koncept značky DS model DS E-Tense Performance Concept  používa  karbónový monokok a  elektrické hnacie ústrojenstvo prevzaté z monopostu Formuly E. Čisto elektrický pohon  má dva elektromotory (predný s výkonom 250kW/340k a zadný 350kW) s celkovým výkonom 600kW/815 koní a kolosálnym maximálnym krútiacim momentom 8 000 Nm. DS hovorí o tom, že takto disponovaný športový koncept by mal dokázať zrýchliť z 0-100km/h za 2 sekundy. Oficiálne údaje jazdných výkonov sa však dozvieme po ukončení vývoja a testovacích jázd. Profesionálni jazdci a šampióni Formuly E Jean-Éric Vergne a Antonio Felix da Costa totiž budú od tohto mesiaca sedieť za volantom DS E-Tense Performance, aby otestovali jeho skutočný potenciál v reálnych podmienkach.

Ale to nie je všetko čím ohuruje uvedený koncept, tým ďalším je jeho rekuperačná schopnosť. Automobilka DS uviedla, že na brzdenie bude využívať iba rekuperáciu, samozrejme bude mať stále aj k dispozícii kotúčové brzdy. Predsa len je  dobré mať pre bezpečnosť posádky  k dispozícii v prípade potreby aj klasické brzdové vybavenie.

Napriek tomu, ze sériová verzia sa zdá v blízkej budúcnosti nepravdepodobná, mnohí, vrátane nás by radi videli elektrické športové auto od DS, ktoré by pomohlo francúzskej značke posunúť sa na ešte vyššiu úroveň.

V súčasnosti DS ponúka elektrifikované verzie (EV/PHEV) v rámci celej modelovej palety: E-Tense DS 3 Crossback, DS 4, DS 7 Crossback a DS 9. Všetky nové modely DS, ktoré budú predstavené po roku 2024, by mali byt už plne elektrické.

        Zdroj: DS Automobiles                                                            Lukáš Vajda

Reklama