Hyundai v tomto roku rozšíri paletu pohonov vo svojom SUV Kona o hybrid.

Nová Kona Hybrid bude vybavená štvorvalcovým benzínovým motorom Kappa 1.6l GDI s priamym vstrekovaním paliva s maximálnym výkonom 105 konských síl (77 kW) a krútiacim momentom 147 Nm. Elektromotor s permanentným magnetom dodá výkon 43,5 k (32 kW) a maximálny krútiaci moment 170 Nm. Okrem toho lítium-iónová polymérová batéria s kapacitou 1,56 kWh poskytne  výkon pri nabíjaní a vybíjaní, zoptimalizuje výstup z vysokonapäťovej batérie a umožní rýchlu regeneráciu. Spolu s výkonom hnacieho ústrojenstva 141 k (103,6 kW) a krútiacim momentom až 265 Nm zaručí vodičom novej Kony Hybrid dynamickú akceleráciu.

Vodiči ocenia aj možnosť voľby športového módu a možnosť preraďovať prevodové stupne nielen manuálnou 6-stupňovou radiacou pákou, ale aj pádlami pod volantom.

Novinky v technologickej výbave
Nová Kona Hybrid bude obsahovať aj Blue Link®, systém konektivity, ktorý umožní zákazníkom odomknúť aj zamknúť vozidlo na diaľku prostredníctvom smartfónu. Pre slovenský trh bude Blue Link® dostupný v priebehu roku 2020. Auto bude vybavené aj 10,25-palcovým dotykovým displejom, na ktorom si môžu vodiči prispôsobiť zobrazené ikony. Samozrejmosťou bude aj podpora služieb Android Auto a Apple CarPlay. Služba Hyundai Live Services – ak sa zákazník rozhodne pre integrovanú navigáciu – ponúkne aktuálne informácie o počasí, dopravnej situácii, najbližších čerpacích staniciach s cenami paliva, dostupných parkovacích miestach a najbližších predajniach a servisoch Hyundai.

Kona Hybrid bude mať v ponuke aj head-up displej, ktorý vodičovi priamo v jeho zornom poli prehľadne a pohodlne zobrazí najdôležitejšie informácie o jazde, vďaka čomu zbytočne nerozptýli koncentráciu vodiča a zvýši tak bezpečnosť jazdy. Majitelia smartfónov zasa ocenia bezdrôtové indukčné nabíjanie telefónov (Qi štandard).

Bohatá bezpečnostná výbava
Pre pohodlnú a bezpečnú jazdu bude Kona Hybrid vybavená balíkom asistenčných a bezpečnostných systémov SmartSense, ktoré nepretržite monitorujú okolie vozidla a chránia vodiča a posádku pred rizikami na cestách. Nebude chýbať varovanie pred nárazom či detekcia chodcov a cyklistov. K dispozícii bude aj adaptívny tempomat Smart Cruise Control (SCC) s funkciou Stop & Go, ktorý využíva predný radar nielen na udržiavanie konštantnej rýchlosti a vzdialenosti od vpredu idúceho vozidla, ale aj na zrýchľovanie a spomaľovanie, resp. brzdenie a v prípade potreby úplné zastavenia vozidla v závislosti od správania sa iného auta pred ním. K ďalším prvkom balíka SmartSense patrí aj varovanie pred maximálnou povolenou rýchlosťou, monitoring mŕtveho uhla, systém udržiavania vozidla v jazdných pruhoch a pod. Štandardom je elektronická parkovacia brzda.

Hyundai Kona HybridÚsporná a efektívna jazda
Nová Kona Hybrid bude vybavená aj systémom ECO-Driving Assist System (Eco-DAS), ktorý pomáha zlepšovať efektivitu jazdy a tým šetrí pohonné hmoty. Systém analyzuje informácie o jazde z navigačného systému a upozorní vodiča na možnosť spomalenia jazdy, napr. pri blížiacom sa výjazde z diaľnice či križovatke. Táto funkcionalita, ktorá bude dostupná pri aktivovanom ECO móde jazdy, prináša možnosť zníženia spotreby bez zbytočného náhleho brzdenia vozidla. Systém Eco-DAS však predikuje aj blížiace sa zmeny na ceste, ktoré môžu mať vplyv na využitie batérií (napr. blížiace sa stúpanie do kopca) a manažuje zapojenie batérie a jej dobíjanie, čím opäť znižuje spotrebu bežného paliva v nádrži a maximalizuje efektívnosť využitia hybridného pohonu v praxi.

Široká ponuka personalizácie
Nová Kona Hybrid prinesie zákazníkom aj možnosť novej personalizácie interiérových a exteriérových dizajnových prvkov. Patrí k nim napríklad špeciálny čierno-biely interiérový balík pre väčšiu farebnú exkluzivitu interiéru vozidla. Zvonka bude Kona Hybrid rovnako dizajnovo expresívna ako jej benzínová, dieselová a elektrická verzia. Zákazník získa možnosť vytvorenia až 27 rôznych farebných kombinácií interiéru a exteriéru, vrátane dvojfarebnej karosérie s čiernou strechou.

V predaji už tento rok
Kona je prvým subkompaktným SUV značky Hyundai v Európe. K benzínovej a dieselovej motorizácii pribudla v roku 2018 elektrická Kona Electric. Špecialitou je tiež Kona v limitovanej edícii Iron Man. Od spustenia predaja v októbri 2017 sa v Európe predalo už takmer 120 000 kusov tohto dizajnovo výrazného SUV. Okrem predajného úspechu získala Kona aj viacero prestížnych ocenení, medzi ktoré patrí napr. iF Design Award 2018, španielsky denník ABC jej udelil titul Auto roka 2019 a patrila tiež k finalistom ankety Auto roka 2018 na Slovensku.

VIDEO

Reklama