Spoločnosť Hyundai zverejnila prvé fotografie a videá nového modelu Santa Fe.

  • Po prvý raz je k dispozícii s najmodernejším hybridným aj plug-in hybridným pohonom
  • Ide o prvý model značky Hyundai v Európe, ktorý využíva najnovšiu platformu tretej generácie
  • Nový Hyundai Santa Fe sa v Európe začne predávať v poslednom štvrťroku 2020

Modernizovaná vlajková loď SUV modelov značky Hyundai v Európe prináša podľa tlačovej správy množstvo prémiových prvkov a nové hybridné a plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo. Nové Santa Fe je prvým modelom značky Hyundai v Európe, ktorý bude využívať novú konštrukčnú platformu tretej generácie.

Tieto významné zmeny prichádzajú práve v čase 20. výročia najdlhšie vyrábaného modelového radu SUV značky Hyundai. Santa Fe sa v Európe predáva od roku 2001. Jeho zákazníci oceňujú jeho komfort, priestrannú kabínu, veľký batožinový priestor a bohaté štandardné vybavenie. Zmeny, ktoré prináša nový model, robia zo Santa Fe prémiový model v kategórii rodinných SUV.

Po prvý raz je v Santa Fe k dispozícii hybridný a plug-in hybridný pohon. Okrem toho nový model Santa Fe prináša výraznejší nový dizajn, ako aj široké spektrum nových technológií a bezpečnostných prvkov.

Výraznejší  nový dizajn

Nový model Santa Fe vyzerá celkom odlišne od predošlého modelu, aj keď nejde o úplne novú generáciu.

Dizajn karosérie nového modelu Santa Fe pôsobí robustným a zároveň elegantným dizajnom.  Nápadný dizajn prednej časti na prvý pohľad upúta charakteristickou širokou maskou chladiča, ktorú lemujú predné svetlomety. Zvýraznené trojrozmerné vyhotovenie mriežky chladiča podporuje robustný charakter vozidla. zaujimavým prvkom sú denné LED svetlá v tvare písmena T, ktoré vytvárajú nezameniteľnú svetelnú grafiku a súčasne fungujú aj ako smerové svetlá.

Nový Santa Fe pôsobí robustným a zároveň elegantným dizajnom.

V spodnej časti nárazníka robustný nájazdový štít lemuje spodný otvor na vstup chladiaceho vzduchu. Zároveň vizuálne podporuje architektúru masky chladiča. Dominantné, vertikálne orientované otvory na vstup vzduchu k predným kolesám na krajoch nárazníka, ktoré zlepšujú aerodynamickú efektivitu, vizuálne umocňujú dojem robustnosti prednej časti karosérie.

Výraznejší charakter nového modelu Santa Fe podporujú aj široké obklady lemov blatníkov a disky kolies z ľahkej zliatiny s novým dizajnom a s veľkosťou až do 20 palcov. Na zadnej časti karosérie nový dizajn zadných skupinových svetiel s horizontálne pretiahnutou svetelnou grafikou vizuálne rozširuje karosériu. Zadné svetlá sú navzájom prepojené reflexným pásom červeného odrazového skla. Modelovaný tvar zadného nárazníka zvýrazňuje široký postoj a energický vzhľad vozidla.

Nový exteriérový balík Luxury Package

Po prvý raz v automobile značky Hyundai bude pre nový model Santa Fe k dispozícii aj príplatkový balík Luxury Package, ktorý vozidlu dodá  ešte atraktívnejší  vzhľad. Exteriérový balík zahŕňa 20-palcové disky z ľahkej zliatiny so špeciálnym dizajnom, ako aj bočné plastové obklady a spodné časti nárazníkov lakované vo farbe karosérie namiesto štandardného matne čierneho vyhotovenia.

Nové dizajnové prvky v interiéri

Interiér nového Santa Fe poskytuje podla tlačovej správy viac priestoru a vyšší komfort. Interiér sa posúva na vyššiu úroveň luxusu vďaka použitiu materiálov s mäkkým povrchom soft-touch. Spodná časť prístrojového panelu a stredová konzola majú nový dizajn. Nový je aj dotykový displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca). Nová splývajúca stredová konzola, vybavená tlačidlami elektronického ovládania automatickej prevodovky (shift-by-wire), je pripojená k bezpečnostnému čalúneniu prístrojového panelu elegantným oblúkom.

Nový Santa Fe upúta hodnotným interiérom

Po prvý raz má nové Santa Fe prepínač jazdných režimov Terrain Mode – otočný gombík na stredovej konzole umožňuje pohodlne prepínať jednotlivé režimy pre jazdu v špecifických podmienkach.

Všetky tlačidlá a ovládacie prvky sú ergonomicky usporiadané pre intuitívne ovládanie. Držiak na nápoje sa dá zavrieť, keď sa nepoužíva, a priehradka pod stredovou konzolou poskytuje dodatočný odkladací priestor. Modernizáciu interiéru dopĺňa nová digitálna prístrojová doska s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca).

Efektívnejšie a nové elektrifikované pohonné jednotky

Nadväzujúc na európsku popularitu modelov Kona Electric a Kona Hybrid Hyundai rozširuje ponuku elektrifikovaných pohonov aj do svojej vlajkovej lode SUV v Európe. Santa Fe bude prvým modelom Hyundai v Európe, ktorý sa bude predávať s novými pohonnými agregátmi ‘Smartstream’ hybrid a plug-in hybrid. Podrobnosti o ponuke motorov budú zverejnené v blízkej budúcnosti.

Nová platforma

Nové Santa Fe je prvým automobilom Hyundai v Európe a celosvetovo prvým SUV Hyundai využívajúcim úplne novú platformu tretej generácie.

Vďaka sústave aerodynamických regulačných prvkov nová platforma zlepšuje prúdenie vzduchu cez motorový priestor a zabezpečuje lepší odvod tepla. To zvyšuje aerodynamickú stabilitu spodnej časti vozidla. Dynamickú stabilitu zlepšuje nižšie uloženie ťažkých komponentov v platforme, vytvárajúce nižšie ťažisko. Zdokonalená aerodynamika celej karosérie znižuje odpor vzduchu a tým prispieva k zníženiu spotreby paliva a k zlepšeniu výkonnosti a jazdných vlastností.

Čapy riadenia sú posunuté bližšie ku stredu predných kolies, čo zabezpečuje agilnejšie jazdné vlastnosti. Zosilnené tlmiace materiály a špeciálne konštrukčné riešenia znižujú prenos hluku a vibrácií do kabíny posádky.

Nová platforma prináša aj výrazné zvýšenie pasívnej bezpečnosti. Konštrukčné opatrenia zahŕňajú štruktúry s viacnásobnými dráhami prenosu síl, tepelné tvárnenie dielov skeletu karosérie a použitie dielov z ocele ultra vysokej pevnosti. Vďaka tomu karoséria vytvorená na novej platforme lepšie absorbuje energiu nárazu pri nehode pri minimalizácii deformácií kabíny posádky.

Nový Hyundai Santa Fe sa začne predávať v Európe v poslednom štvrťroku 2020.