Vojna na Ukrajine by mohla v priebehu dvoch rokov znížiť výrobu áut v celosvetovom meradle až o 5,2 milióna kusov.

V dôsledku pokračujúceho konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou by sa v najbližších dvoch rokoch mohlo vyrobiť o viac ako 5 miliónov áut menej. Analytici spoločnosti S&P Global Mobility predpokladajú, že v roku 2022 a 2023 sa v dôsledku prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajinu vyrobí o 2,6 milióna/ročne vozidiel menej. To by mohlo znížiť celosvetovú produkciu áut na 81,6 milióna kusov v tomto roku a 88,5 milióna kusov v roku 2023.

Európa pocíti pokles produkcie najviac 

Európska produkcia automobilov pocíti negativne vplyvy viac ako ktorýkoľvek iný región. S&P Global Mobility očakáva, že produkcia áut na starom kontinente tento rok klesne o 1,7 milióna. Z toho takmer 1 milión áut bude pochádzať zo strateného dopytu v Rusku a na Ukrajine, zatiaľ čo zvyšok bude spôsobený zhoršujúcimi sa problémami s dodávkami polovodičov a káblových zväzkov a iných komponentov z Ukrajiny.VW-Production-Russia (1)

Káblové zväzky vyrobené na Ukrajine boli pravdepodobne určené pre 500 000 až 1 milión vozidiel pred ruskou inváziou do krajiny. Podľa odhadov môže premiestnenie výroby káblových zväzkov trvať 3 až 10 mesiacov z dôvodu čakacích dôb na dodanie strojov a času potrebného na zaškolenie personálu.

Potenciálna strata paládia z Ruska by sa tiež mohla podpísať pod najväčšie obmedzenie dodávok v tomto odvetví. Rusko totiž produkuje 40 percent celosvetovo vyťaženého paládia, z čoho dve tretiny sa používajú vo vozidlách, najmä ako aktívny prvok v katalyzátoroch.

       Zdroj: Carscoops                                                    Michal Pospíšil

Reklama