Nová generácia vysokovýkonného sedanu BMW M3 bude po prvýkrát v histórii značky k dispozícii ako plne elektrické vozidlo. Túto správu potvrdil šéf produktového vývoja Frank Weber v rámci diskusie s novinármi  počas globálneho predstavenia nového modelu BMW i5 v Portugalsku.

BMW pracuje na plne elektrickom M3, ktorý má byť uvedený na trh v priebehu nasledujúcich štyroch rokoch. Očakáva sa, že auto bude stáť na platforme Neue Klasse.

Koncept Vision Neue Klasse, ktorý debutoval na mníchovskom autosalóne zrejme po vizuálnej stránke nemá ďaleko od sériového modelu. Na základe tohto konceptu sa podujali v Carscoops a grafický dizajnér Avarvarii zobraziť akoby táto vysokovýkonná elektrická verzia BM3 mohla vyzerať. Viď uverejnené foto.

Pokiaľ ide o odhadovaný výkon elektrického M3 s nulovými emisiami, zatiaľ neboli spomenuté  žiadne konkrétne čísla, Weber však spomenul, že nová platforma bola navrhnutá so štyrmi elektromotormi a výkonom až jeden megawatt, ako aj možnosť jemného doladenia prenosu výkonu medzi prednou a zadnou nápravou. Inými slovami, vodiči by teoreticky mohli prepnúť prepínačom aj pri elektrickom modeli pohon všetkých kolies na pohon zadných kolies, čo je možnosť, ktorá je v súčasnosti dostupná v moderných modeloch BMW M poháňaných s klasickým spaľovacím motorom.

Čo sa týka benzínového M3, je pravdepodobné, že toto auto sa bude predávať spolu s novým autom M postaveným na platforme BMW Neue Klasse. Weber, poznamenal, že BMW prepracovalo aktuálny 3,0-litrový preplňovaný radový šesťvalcový motor, tak aby spĺňal emisné normy Euro 7, vďaka čomu motor zostane v prevádzke aj do budúcnosti, čo znamená, že M3 so spaľovacím motorom bude súčasne v ponuke s elektrickým modelom.

Uvedenie na trh?

Weber povedal, že uvedenie na trh elektrického BMW M3 nebude ďaleko za uvedením prvého modelu Neue Klasse, ktoré sa uskutoční v roku 2025. Predbežne sa stanovil dátum pre elektrické BMW M3 na rok 2027.

Foto: Carscoops.com, Avarvarii                                Text: Michal Pospíšil

Reklama