Predstavenie nového BMW radu 8 Coupé pridáva aktuálnej modelovej ofenzíve v luxusnom segmente dynamický nádych. Celosvetový začiatok predaja je naplánovaný na november 2018. BMW radu 8 Coupé sa bude vyrábať v meste Dingolfing, kde vzniká aj BMW radu 7.

Dizajn exteriéru nadväzuje na BMW Concept 8 prvý raz predstavený v roku 2017 na podujatí Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Výsledkom sériovej podoby je dizajn zameraný na čistotu a modernosť. Zároveň expresívne tvary povrchov karosérie umocňujú dynamický charakter. Nízko položená karoséria, predĺžená silueta so štíhlou kresbou okien a línia strechy, ktorá sa elegantne ponára do výrazne tvarovanej zadnej časti. Základné proporcie nového dvojdverového modelu BMW radu 8 Coupé určujú rozmery ako dĺžka 4 843 mm, šírka 1 902 mm, výška 1 341 mm a rázvor s hodnotou 2 822 mm.

Nové BMW M850i xDrive Coupé dostane už v sériovej výbave doteraz najužšie LED svetlomety v ponuke značky BMW. Na požiadanie bude vozidlo vybavené laserovými svetlometmi BMW Laserlight s adaptívnymi LED svetlometmi Adaptive LED Headlights. Tento systém využíva svetelný lúč laserových svetiel, aby zlepšil funkciu diaľkových svetiel. Výsledkom je svetelný dosah neoslňujúcich diaľkových svetiel do vzdialenosti 600 metrov.

Moderný a minimalistický dizajn exteriéru pokračuje aj v interiéri. Jasne a čisto usporiadané ovládacie prvky pomáhajú vodičovi sústrediť sa na to, čo sa deje pred ním. Okrem voliča automatickej prevodovky a ovládača iDrive Controller sa na stredovej konzole nachádza aj ovládač jazdného zážitku a štartovacie tlačidlo združené v novom dizajne funkčných ovládačov s aktívnou dotykovou odozvou. Nový tvar dostalo aj ovládanie svetlometov a pozostáva z bloku tlačidiel umiestneného medzi volantom a dverami vodiča. Súčasťou štandardnej výbavy nového modelu BMW radu 8 Coupé je aj kožený športový volant s multifunkčnými tlačidlami a s páčkami pre manuálne radenie rýchlostí.

Digitálna palubovka s uhlopriečkou 12,3 palca je konfigurovateľná. Menší kontrolný displej dostal 10,25 palca. Infotainment ponúka internetové služby a Bluetooth, s možnosťou ho prepojiť so smartfónmi iOS alebo Android, po novom aj s hodinkami Apple Watch. Väčšina funkcií sa ovláda cez veľký otočný iDrive, tlačidlami na volante, ale aj gestami.

Štandardne dodávaný audiosystém obsahuje jedenásť reproduktorov a digitálny zosilňovač, na želanie dodávaný Harman Kardon Surround Sound System využíva až 16 reproduktorov. Špičku predstavuje Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System s dynamickým ekvalizérom a aktívnym 16-kanálovým zosilňovačom s celkovým výkonom 1 375 W.

Rozšírenou ponukou asistenčných systémov v oblastiach komfortu a bezpečnosti posúva sa nové BMW radu 8 Coupé na nové úrovne. Systémy sa prejavia najmä pri jazde na dlhšie vzdialenosti, keď vodičovi dokážu poskytnúť oporu v monotónnych situáciách akými sú dopravné zápchy či pomaly sa pohybujúca doprava. V rámci balíka BMW Personal CoPilot predstavujú nový míľnik na ceste k automatizovanej jazde.

Súčasťou základnej výbavy nového modelu BMW radu 8 Coupé sú prvky ako systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia a kolízne varovanie a varovanie pred chodcami v meste s funkciou City Braking, ktoré teraz vystríha vodiča aj pred možnou kolíziou s cyklistami. V závislosti od situácie dokáže systém vozidlo úplne zastaviť a vyhnúť sa kolízii, prípadne minimalizovať jej následky.

Základná výbava obsahuje ďalej adaptívny podvozok a aktívne riadenie, ktoré napomáha vodičovi v zákrutách. V základe nájdeme už aj head-up displej. Za príplatok dostanete napr. automatický parkovací asistent vrátane kamier, vďaka ktorím možno vidieť z vtáčej perspektívy. Ďalej možme spomenúť asistent jazdy v pruhoch, nočné videnie či aktívny tempomat.

Model BMW M Performance, ktorý bude dostupný už od začiatku predaja, ponúkne ukážku toho najlepšieho zo športových schopností nového modelu BMW radu 8 Coupé. Pod kapotou verzie BMW M850i xDrive Coupé pracuje motor V8 s výkonom 390 kW/530 k. Druhý motor v ponuke – naftový radový šesťvalec s výkonom 235 kW/320 k – v čase príchodu na trh jasne ukáže schopnosti 840d xDrive Coupé pri cestovaní na dlhé trasy. Všetky motory dostupné pre nový model BMW radu 8 Coupé sa spájajú s novou a vylepšenou verziou 8-stupňovej prevodovky Steptronic. Širší rozsah prevodových pomerov a nová ovládacia elektronika pomáhajú zvýšiť celkovú účinnosť pohonného reťazca. Nové tlmiče kmitov potláčajú nerovnomerné otáčky motora a prešmykovanie meniča, čo zvyšuje komfort. Upravené ovládanie hydrauliky umožňuje športovejšiu zmenu rýchlostí páčkami na volante. Nový systém xDrive ponúka aj nastavenie, ktoré uprednostňuje pohon zadných kolies. Ten sa využíva pri zvlášť dynamickom jazdnom štýle. Elektronicky ovládaná uzávierka zadného diferenciálu verzie BMW M850i xDrive Coupé dáva ovládateľnosti ešte športovejší nádych.

VIDEO


video: Carscoops

Reklama