Škoda rozširuje modelový rad Enyaq iV  o elegantné kupé Enyaq Coupé iV. Súčasťou ponuky je aj športová verzia RS.

Škoda Enyaq Coupé iV má emocionálnejší vzhľad a napriek športovým líniám ponúka veľkorysý interiér a batožinový priestor s objemom 570 l. Hodnota súčiniteľa odporu vzduchu cx 0,234 je nižšia ako pri vozidle Enyaq iV. Vďaka dojazdu až 545 km v režime WLTP, v závislosti na danej výbave, tak Enyaq Coupé iV iV  zvláda každodennú jazdu v meste i na dlhé cesty. V ponuke je pohon zadných alebo všetkých kolies a tri výkonové stupne od 150 kW až do 220 kW (verzia Škoda Enyaq Coupé RS iV ).

Škoda Enyaq Coupé iV (4)

Nová Škoda Enyaq Coupé iV sa vyrába spolu s ENYAQ iV v hlavnom závode ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi. Ide tak o jediné modely v Európe postavené na báze modulárnej platformy pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen, ktoré nie sú vyrábané v Nemecku. Vďaka svojej konštrukcii a veľkému rázvoru ponúka platforma MEB nové možnosti konfigurácie proporcií a dizajnu karosérie. Umiestnenie vysokonapäťovej batérie v podlahe medzi prednou a zadnou nápravou a absencia stredového tunela stoja za veľkorysým priestorom, ktorý je k dispozícii všetkým cestujúcim.

Škoda Enyaq Coupé iV (5)

Mierne sa zvažujúca strešná línia a štandardne dodávaná zatmavená presklená panoramatická strecha

Nová Škoda Enyaq Coupé iV má ešte emocionálnejší vzhľad ako Enyaq iV. K dispozícii je aj verzia Sportline a športovo ladený vrcholný model RS. Vozidlo charakterizuje špecifický športový predný nárazník, bočné prahy lakované vo farbe karosérie a kolesá z ľahkej zliatiny s priemerom od 19″ do 21″. Strešná línia padá od B-stĺpika mierne dozadu a prechádza do piatych dverí s ostro lomenou hranou. Líniu karosérie okrem toho zvýrazňuje štandardne dodávané zatmavené presklené panoramatické okno, ktoré pokrýva celú strechu a plynule nadväzuje na presklenie piatych dverí.

Ide o najväčšiu panoramatickú presklenú strechu použitú vo vozidle Škoda. Je tenšia ako klasická plná strecha a cestujúcim tak zabezpečuje dostatok miesta nad hlavou. Panoramatická presklená strecha vpúšťa do interiéru viac denného svetla a dodáva mu vzdušnejší dojem. Jej súčasťou je špeciálna vrstva, ktorá pomáha zabezpečiť trvalo príjemnú vnútornú klímu. Na želanie je k dispozícii aj predná maska Crystal Face so 131 LED diódami, ktoré osvetľujú vertikálne lamely. Vzhľad podčiarkuje horizontálna linka. Pri vozidle ENYAQ COUPÉ RS iV je Crystal Face súčasťou štandardnej výbavy.

Tri výkonové stupne vrátane vrcholného modelu ENYAQ COUPÉ RS iV

Škoda Enyaq Coupé iV ponúka tri výkonové stupne. Základná výkonová verzia Enyaq Coupé iV iV 80 disponuje výkonom 150 kW a pohonom zadných kolies, pričom jej batéria má kapacitu 82 kWh, respektíve 77 kWh netto. Rovnakú batériu využívajú aj verzie Enyaq Coupé iV 80x s výkonom 195 kW a  Enyaq Coupé RS iV. Obe verzie disponujú pohonom všetkých kolies, a to vďaka druhému elektromotoru, ktorý je umiestnený na prednej náprave. Vrcholný model Enyaq Coupé RS iV disponuje výkonom 220 kW a maximálnym krútiacim momentom 460 Nm. Ide o prvé čisto elektrické vozidlo RS značky Škoda. Tento variant ponúka zážitok zo športovej jazdy, mnoho čiernych prvkov a typický červený pruh odrazky na zadnom nárazníku. Enyaq Coupé RS iV zvláda zrýchlenie z 0 na 100 km/h za výborných 6,5 sekundy. Maximálnu rýchlosť dosahuje 180 km/h, čo je o 20 km/h viac ako pri ostatných výkonových verziách. Enyaq Coupé RS iV je v rámci modelového radu exkluzívne k dispozícii aj vo výraznom zelenom laku Mamba.

Ešte úspornejší a s dlhším dojazdom vďaka skvelej aerodynamike

Automobil sa môže pochváliť výbornou aerodynamikou s hodnotou súčiniteľa odporu vzduchu cx 0,234, ktorá je nižšia ako už aj tak veľmi dobrá hodnota modelu Enyaq iV. Enyaq Coupé iV je preto veľmi úsporný a vďaka tomu dosahuje vo verzii Enyaq Coupé  iV iV 80 dojazd až 545 km v režime WLTP. Vďaka krátkym časom nabíjania Enyaq Coupé iV skvelo zvláda aj dlhé cesty. Ťažné zariadenie, ktoré je k dispozícii na želanie, dokáže potiahnuť brzdený príves s hmotnosťou až 1 400 kg pri 8 % stúpaní.

Skoda-Enyaq-Coupe-RS (1)

Interiér s výberom dizajnov a veľkým 13″ displejom, head-up displej s rozšírenou realitou

Enyaq Coupé iV prináša rovnako ako Enyaq iV zladené dizajny interiérov, ktoré sa inšpirujú svetom moderného bývania a ktoré využívajú prírodné, trvalo udržateľné a recyklované materiály. Prehľadne spracovaná ponuková štruktúra uľahčuje individuálnu konfiguráciu vozidla s niekoľkými logicky usporiadanými tematickými balíkmi a niekoľkými samostatnými prvkami výbavy. Súčasťou štandardnej výbavy je centrálna dotyková obrazovka infotainment systému s 13″ uhlopriečkou a virtuálny kokpit s 5,3″ displejom. Head-up displej s rozšírenou realitou je k dispozícii na prianie.

Bezemisná mobilita a ekosystém Škoda iV

Nová Enyaq Coupé  iV poskytuje individuálnu mobilitu bez emisií a nízke prevádzkové náklady. Ekosystém Škoda iV a jediná karta Powerpass umožňujú dobíjanie na 260 000 dobíjacích staniciach po celej Európe. Pre pohodlné dobíjanie doma ponúka Škoda Auto vlastné wallboxy, a to na prianie a vrátane inštalácie. Majitelia elektromobilov majú výhody v mnohých európskych krajinách, a to napríklad daňové úľavy, bonus pri kúpe vozidla, možnosť využívania jazdných pruhov vyhradených pre autobusy a bicykle, bezplatné parkovanie v centrách miest alebo cestovanie zadarmo mestskou hromadnou dopravou (v závislosti od podmienok danej krajiny).

   Zdroj: Škoda                                                             Michal Pospíšil

Reklama