GR Supra, Tundra a Tacoma – na americkom trhu len ťažko nájdete výkonnejšie autá značky Toyota. Japonská značka na veľtrhu SEMA v Las Vegas začiatkom novembra ukázala, že jej tuneri dokážu z týchto áut vyžmýkať oveľa viac.

Veľtrh SEMA, čiže Specialty Equipment Market Association Show, je obľúbeným podujatím výrobcov automobilov na americkom trhu. Výstava venovaná modifikovaným vozidlám a tuningu je pre inžinierov, ktorí sa zaoberajú sériovými autami dobrú príležitosťou, aby popustili uzdu svojej fantázii a ukázali verejnosti tie najbláznivejšie nápady. Toyota sa zúčastňuje každého ročníka SEMA a tento rok priviezla do Las Vegas päť prototypov. Štyri z nich sú úplne nové projekty a piaty bol uvedený online minulý rok na virtuálnej výstave SEMA360 Showcase 2020.

Tacozilla je terénne obytné vozidlo, ktorým Toyota vzdáva hold obľúbenému terénnemu obytnému automobilu Toyota Chinook zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Tento koncept vyvinula v spolupráci s Toyota Racing Development – ​​športovou divíziou značky v Spojených štátoch. Má na mieru vyrobený rám a hliníkové lišty s hladkým, zaobleným povrchom a priamym prechodom z kabíny auta do karavanu. Interiér je kompletne zateplený a podlaha je z teakového dreva. K vybaveniu napriek malému priestoru patrí plne vybavená kúpeľňa so sprchovacím kútom s teplou vodou, kuchyňa so sporákom, chladničkou a drezom, spálňa a jedálenský stôl vytlačený v 3D tlačiarni, z ktorého sa po zložení stane osvetlená dekorácia steny.

TacoZilla_SEMA_2021_1
Karavan Tacoma „Tacozilla”

Tundra TRD Desert Chase

Toto terénne vozidlo bolo vyvinuté ako podporné vozidlo pre tímy súťažiace v terénnych rely.  Tím Toyota Motorsports Garage prerobil novú Tundru tretej generácie  vo verzii TRD Pro a vybavil ju odpružením s dlhým zdvihom navrhnutým TRD, výstužami podvozku a  18-palcovými kovanými hliníkovými kolesami Method Race Wheels s 37-palcovými terénnymi pneumatikami General Tire Grabber X3. Karoséria bola rozšírená pomocou kompozitnej súpravy vyvinutej v dielni TRD v Severnej Karolíne.

Desert_Chase_Tundra_SEMA_2021_3
Tundra TRD Desert Chase

Tacoma Overlanding Concept

Spolu s tímom Cruiser Outfitters vyvinula  Toyota ideálne auto na výpravy po dobrodružných cestách divočinou.  Ako základ použili verziu Tacoma SR5. Tacoma Overlanding Concept dostal nastaviteľné odpruženie Old Man Emu BP-51 s hornými priečnymi ramenami a listovými pružinami Dakar vzadu. Prednú časť chráni ARB Summit Combo Bar s hmlovými svetlami, spodok karosérie kryty Ultra HD a vzadu je namontovaný nárazník Expedition One. Pohodlie a bezpečnosť počas spánku zabezpečuje strešný stan Yakima.

Tacoma_Overlanding_Concept_SEMA_2021_2
Tacoma Overlanding Concept

Terénny príves TRD Sport Trailer

Rastúca popularita dovolenky spojená s dobrodružným cestovaním na expedície, prinútila Toyotu postaviť príves, ktorý zvládne náročny terén. Technici použili ako základ nákladný box z vozidla Tacoma. Vozidlo vybavili vymoženosťami, ktoré môžu byť užitočné na cestách mimo dosahu hotelov. K dispozícii je chladnička, ohrievač teplej vody, nádrže na čerstvú aj úžitkovú vodu, výsuvný drez a sporák a efektívne kempingové osvetlenie. To však nie je všetko. Príves má diaľkovo ovládaný nožnicový zdvihák so strešným stanom pre štyri osoby a markízou. Ako poznamenal Marty Schwerter, manažér Toyota Racing Development, s týmto karavanom môžeme komfortne kempovať a zároveň dokážeme za 10 minút  kemp zbaliť a pobrať sa  ďalej.

TRD_Sport_Trailer_SEMA_202121-1
Terénny príves TRD Sport Trailer

GR Supra Sport Top

GR Supra s otvorenou strechou je snom mnohých nadšencov športových áut. Ako môže takéto auto vyzerať, predviedla Toyota  vytvorením konceptu GR Supra Sport Top. Auto s karosériou targa odráža klasické modely Supra tretej a štvrtej generácie s odnímateľnou strechou. Toyota ich pripravila na minuloročné veľtrhy SEMA, ktoré sa však pre epidémiu presunuli do virtuálneho priestoru.

GR_Supra_Sport_Top_SEMA_2021_3

Preto si fanúšikovia upravených áut môžu auto naživo pozrieť až teraz. Odstránenie strechy športového kupé si vyžiadalo veľké zmeny aj v štruktúre modelu GR Supra. Veľké časti rámu boli dodatočne vystužené, aby bola zachovaná vysoká tuhosť karosérie. Odnímateľná strecha pozostáva z dvoch 3D tlačených kompozitných panelov, ktoré sa zmestia do kufra auta. Skvelý vzhľad zvýrazňuje nový aerodynamický balík, ktorý obsahuje predný spojler, zadný difúzor s dvojitou koncovkou výfuku v strede a zadný spojler v tvare Supra MK4, známeho z filmu Rýchlo a zbesilo.

          Zdroj: 1st CLASS AGENCY                                                     Jozef Pospíšil

Reklama