Dovoz jazdených automobilov sa v poslednom čase stal veľmi populárnym. Jedným z hlavných dôvodov sú nižšie obstarávacie náklady na kúpu auta a skutočnosť, že mnoho ľudí si stále myslí, že ak je auto zo zahraničia, jeho stav je automaticky oveľa lepší, ako keby si to isté auto kúpili na Slovensku.

 

Pravda je taká, že pre Slovákov je väčšinou rozhodujúca cena, stav vozidla a výbava. U väčšiny jazdených dovážaných vozidiel nájdete priaznivé ceny a nízky počet najazdených kilometrov. Nákup zo zahraničia však zahŕňa množstvo dôležitých administratívnych úkonov a poplatkov, s ktorými by ste sa mali oboznámiť skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu vozidla zo zahraničia.

Nižšie uvedené štatistiky vychádzajú z údajov spoločnosti carVertical. To znamená, že táto štúdia zahŕňa len dovezené jazdené vozidlá, ktoré boli skontrolované prostredníctvom platformy carVertical za posledné dva roky.

Vďaka prehľadu histórie vozidla od spoločnosti môžete zistiť dátumy registrácie a krajiny, v ktorých bolo vozidlo predtým registrované. Tieto informácie boli tiež základom tejto štúdie. Na účely tejto štúdie sme analyzovali tisíce prehľadov a správ o histórii vozidiel.

5 krajín, z ktorých sa na Slovensko dováža najviac ojazdených automobilov:

Nemecko je stále najobľúbenejšou krajinou, z ktorej sa dovážajú jazdené vozidlá na Slovensko. A to predovšetkým kvôli už spomínanej cene, ale aj lepšej výbave a stavu vozidla. Na druhej strane mnohých kupujúcich môže odradiť jazyková bariéra alebo administratívne úkony spojené s dovozom vozidla z Nemecka. Ak sa teda rozhodnete kúpiť jazdené vozidlo z Nemecka a viete, že vaše jazykové znalosti nie sú najlepšie, odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa zaoberajú dovozom vozidiel z Nemecka. Vyhnete sa tak množstvu papierovania a ďalším nepríjemnostiam, ktorým by ste kvôli jazykovej bariére mohli čeliť.

Druhou najobľúbenejšou krajinou, z ktorej sa často dovážajú jazdené vozidlá, je Česká republika. Nie je sa čomu diviť, Česko je veľmi blízko, a preto mnoho ľudí predpokladá, že dovoz vozidla nebude stáť toľko. Okrem toho nebudete musieť čeliť jazykovej bariére – a je to vlastne rovnaké, ako keby ste si išli po auto na druhú stranu Slovenska. Ak sa však rozhodujete pre kúpu auta v Českej republike, radi by sme vás upozornili na niekoľko dôležitých skutočností.

Dovoz jazdených vozidiel zo zahraničia 

Poradie Krajina Podiel dovážaných vozidiel (%)
1. Nemecko 38,7
2. Česká republika 30,6
3. Belgicko 7,5
4. Taliansko 6,2
5. Holandsko 2,7

Uvedené štatistiky vychádzajú z údajov spoločnosti carVertical.

S kúpou auta je spojených veľa dôležitých úloh, aj keď auto pochádza z Českej republiky. Ide najmä o odhlásenie vozidla z evidencie v Českej republike, prepravu, prihlásenie vozidla na Slovensku, DPH, administratívne úkony a ďalšie poplatky. Tieto skutočnosti by ste si mali ujasniť skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu vozidla. Hoci sa kúpa vozidla z Českej republiky môže zdať výhodná, v konečnom dôsledku vás môže vyjsť oveľa drahšie, preto je potrebné všetko vopred dôkladne zvážiť.

Dovoz jazdených automobilov z Belgicka, Talianska a Holandska nie je až taký populárny, napriek tomu sa určité percento jazdených automobilov dováža z týchto krajín, a to najmä kvôli rôznym modelom alebo značkám automobilov, ktoré na Slovensku nie sú dostupne.

Kompletný zoznam 15 krajín, z ktorých sa na Slovensko dováža najviac ojazdených automobilov, nájdete tu.

Bez ohľadu na to, z ktorej krajiny sa rozhodnete pre dovoz jazdeného vozidla, vždy odporúčame overiť si históriu a stav vozidla, ako aj poplatky a ďalšie náklady spojené s kúpou vozidla zo zahraničia. Ak sa rozhodnete kúpiť auto zo zahraničia, ale z akéhokoľvek dôvodu si nie ste istí, určite využite pomoc firiem, ktoré sa tým zaoberajú, aby ste pri kúpe nestúpli vedľa, ušetríte tak peniaze aj veľa času, ktorý by ste strávili papierovaním a vybavovaním na úradoch.

Zdroj: carVertical                                                                                 Jozef Pospíšil

Reklama