Dnes sú policajné vozidlá bežnou súčasťou dopravy a s ich prítomnosťou musíte počítať na každom rohu, pri školách, na diaľniciach, v mestách a aj medzi obcami. Strážia dodržiavanie rýchlosti, dbajú na našu bezpečnosť, urýchlene presunú príslušníkov polície tam, kde sú potrební. V minulosti to však tak nebolo. Pomôcť sa vtedy podujalo aj BMW.

Nová doba, nová technológia

Po druhej svetovej vojne, ak svedok pristihol zločinca, čo najrýchlejšie prišiel na najbližšiu policajnú stanicu, nahlásil, čo videl a policajt zväčša sadol na bicykel, v lepšom prípade na motocykel, aby sa pokúsil previnilca chytiť. Úspešnosť bola malá a zlodeji mali na ružiach ustlané.

V mestách síce pôsobili pešie hliadky, ale aj oni potrebovali na udržiavanie poriadku výraznejšiu pomoc. Zvlášť v povojnovom Nemecku, kde sa trápili so zvýšenou kriminalitou vyvolanou náročnými ekonomickými podmienkami. Pomoc prišla v 50. rokoch. Podľa amerického vzoru do ulíc nemeckých mestečiek a miest vyrazili hliadkové automobily s vysielačkami.

Ich efektívne využitie koordinovalo moderné riadiace centrum, ktoré dozeralo na to, aby bol na cestách stále dostatočný počet zásahu schopných vozidiel s dvoma dôstojníkmi v každom automobile. Porušovateľom pravidiel  sa začal ťažký život. Dostali súpera, s ktorým už museli vážne počítať. Zákon sa vďaka novej technológii mohol objaviť na mieste činu oveľa rýchlejšie, navyše unikajúcich zločincov vedel efektívne prenasledovať.

Prenasledovateľ ISAR 12

V Nemecku, hlavne v oblasti Mníchova, sa do ulíc vybrali hliadky v prvom povojnovom BMW. Model 501 bol odhalený na frankfurtskom autosalóne v roku 1951, do sériovej výroby ho BMW zaradilo o rok neskôr. Pod výzor sedanu sa podpísal Peter Schimanowski, nemecký dizajnér narodený v Poľsku ako Szymanowski, ktorého rukopis vidno na viacerých legendách z Mníchova: BMW 326 či 501 a 502 aj vo verziách kabriolet.

Luxusný sedan bol v základnej verzii dodávaný s radovými šesťvalcami, od roku 1954 aj s vyspelejším osemvalcom, ktorý sa zmocnil úlohy prenasledovateľa nebezpečných živlov ešte s väčšou vervou. Zatiaľ čo šesťvalcové dvojlitre disponovali výkonmi od 48 do 54 kW, osemvalec mal 71 kW, čo v 50. rokoch znamenalo v európskom meradle výborný výkon. S osemvalcom automobil zrýchlil z 0 na 100 km/h za 17,5 sekundy a svojou maximálnou rýchlosťou 160 km/h znamenal pre kriminálnikov výraznú prekážku a tiež im to zúžilo výber únikového vozidla.

Policajné vozidlá vybavené rádiami mali vďaka spojeniu s veliteľstvom technologickú a početnú prevahu. Telefónny prístroj na palubnej doske BMW 501 či ISAR 12 bolo neporaziteľné. Po ukončení hovorov do alebo z riadiaceho centra zablikalo na streche modré svetlo, ozvala sa siréna a cesta pred autom bola voľná. BMW sa na tú dobu v typicky tenkých pneumatikách vydalo na policajnú misiu a v roku 1961 aj sŕdc televíznych divákov v tv sérii „Isar 12“.

Mimoriadne priestranné BMW vzbudzovali na cestách rešpekt, čo je užitočná vlastnosť, ktorú policajti poverení každodennou úlohou udržiavať poriadok ocenili. A ako neskôr povedal bývalý policajt Herbert Joksch, ktorý si jedno zo svojich bývalých služobných vozidiel zrenovoval: BMW bolo akousi životnou poistkou, pretože robustná konštrukcia ponúkala jemu a jeho kolegom oveľa väčšiu ochranu než iné automobily tej doby. V tomto smere pomohol bezpečnosti aj krátky stĺpik riadenia a nádrž nad zadnou nápravou.

Kultový ISAR 12

BMW 501 sa stalo inšpiráciou televízneho seriálu „Isar 12,“ prvý raz odvysielaného v roku 1961. Divákov zobral na policajnú stanicu a zábavným spôsobom ukázal, aká bola skutočná policajná práca. Mníchovskí seriáloví policajti mali toho najlepšieho automobilového partnera − hliadkové „Isar 12“. Do roku 1963 boli natočené tri série s celkovo 35 epizódami. Seriál sa stal kultovým a nemožno nevylúčiť, že aktívne povzbudil mnohých mladých ľudí, aby sa pripojili k policajnej práci a prispeli k oficiálnym náborovým aktivitám.

Väčšinu epizód „Isar 12“ možno nájsť na YouTube v nemčine. Na nasledujúcom linku je rozpovedaný príbeh o mníchovskom policajtovi Herbertovi Jokschovi a BMW 501, ktoré si sám zrenovoval: https://www.youtube.com/watch?v=KxghuG8H9v4

BMW odštartovalo produkciu modelu 501 s prototypovými verziami určenými pre políciu. Mníchovská automobilka v prototypoch použila ešte predvojnové otváranie dverí, teda s kľučkou vpredu a pántami vzadu – tento koncept vývojári rýchlo zavrhli a použili dnes konvenčné otváranie s pántami vpredu a kľučkou v zadnej časti dverí. Policajný prototyp bol poznateľný podľa strešných, do bokov nasmerovaných svetiel, ktoré sa objavili aj na taxikárskych variantoch, no v inej farbe.

Sériové policajné vozidlá mali k dispozícii štvorstupňové prevodovky od ZF, ktorých vývoj započal už pri modeloch 326. Sedan na dĺžku meria 4 730 mm, na šírku 1 780 mm a na výšku 1 530 mm. Čísla ukazujú, že 501 bola robustné vozidlo. Rázvor kolies 2 835 mm dával sedanu pokojné jazdné vlastnosti a mníchovskí policajti, oblečení v kožených bundách, sa vďaka ISAR 12 stali postrachom zločinu.

Dnes

BMW Group pôsobí v náročnom segmente špecializovaných vozidiel už od 50. rokov minulého storočia a môže sa ohliadnuť za silnou tradíciou, ktorá trvá už takmer 70 rokov. To sa odráža aj v rozsiahlej a rozmanitej ponuke in-house vyvinutých a vyrobených vozidiel na špeciálne účely. Všetky sa vyznačujú inovatívnymi a na mieru šitými riešeniami a spĺňajú najvyššie nároky v oblasti výkonu, funkčnosti, bezpečnosti a spoľahlivosti. Špecializované vozidlá BMW Group presviedčajú aj z hľadiska účinnosti, šetrnosti k životnému prostrediu a hospodárnosti – najmä tým, že sú založené na sériovo vyrábaných modeloch popredného výrobcu prémiových automobilov a motocyklov, ktoré v tomto sektore už tradične hrajú príkladnú úlohu.

                 Zdroj: BMW (platené PR)                              Michal Pospíšil

Reklama