Toyota sype športové autá doslova ako z rukáva.  Vlani predstavila novú GT Supra, v tomto roku  zaraďuje do ponuky jej dvojlitrovú verziu a nový hot-hatch GR Yaris. Podľa japonských médií  onedlho zoznam rozšíri o ďalšiu verziu vlajkového kupé – Supra GRMN. S väčším výkonom, nižšou hmotnosťou, výraznejšou karosériou a zadným krídlom. A to možno už tento rok.

Informáciu priniesol japonský portál  Best Car Web. Podľa neho bude mať Supra GRMN výkon okolo  400 koní. V súčasnosti má auto v najvýkonnejšej verzii so šesťvalcovým preplňovaným motorom 3.0 oficiálne výkon  340 koní a 500 Nm. Vylepšenie šesťvalcového motora na 400 koní by  nemalo byť nereálnou výzvou – tuneri už z tohto motora dostali aj výkon 1000 koní. So zvýšením výkonu  si zoberie tím Gazoo Racing celkom iste do parády aj zavesenie kolies.

Ešte športovejší dizajn

Nová Supra vo verzii GRMN určite zmení aj vzhľad.  Karoséria japonského kupé už teraz vzbudzuje pozornosť svojim dizajnom, vo výkonnejšej verzii zrejme bude vyzerať agresívnejšie.  Podľa vzoru predchádzajúcej Supry sa na zadnej časti pravdepodobne objaví mohutné krídlo. Ako vyzerá po podobnej úprave súčasná GR Supra, to sme videli  v novembri na americkom autosalóne SEMA. Medzi modelmi sa vynímala GR Supra 3000GT, vytvorená na pamiatku špeciálnej verzie predchádzajúcej generácie modelu.

Podľa portálu možno od nového modelu reálne očakávať nižšiu hmotnosť a využitie uhlíkových vlákien či iných kompozitných materiálov. Celok pravdepodobne doplnia širšie disky s novým tvarom ramien.  Dátum debutu  Toyoty Supra GRMN nie je známy, ale japonské médiá predpovedajú koniec roka.

Rodina GR rastie

Toyota Supra GRMN nebude prvým modelom s týmto označením. Slová Gazoo Racing tuned by the Meister of the Nürburgring boli ukryté už v názve iného modelu, ktorý sa do Európy dostal v roku 2017 – limitovaného hot-hatchu Yaris GRMN. Inžinieri športovej divízie Toyoty sa vtedy pohrali s obyčajným Yarisom – dostal športové zavesenie kolies, lepšie brzdy, motor s kompresorom a výkonom 212 koní a veľký centrálny výfuk.

Rodina modelov s logom Gazoo Racing neustále rastie. Od minulého roku vytvára športová divízia  Toyoty svoje vlastné modely, ktorých názvy sa začínajú písmenami GR. Prvým bola nová GR Supra a ešte tento rok sa dostane na trh GR Yaris – celkom nový, extrémny hot-hatch, ktorého motor bude mať výkon viac ako 260 koní a pohon 4×4. Z neoficiálnych zdrojov je známe, že skratku  GR v názve dostane aj nová generácia modelu  GT86. Pod značkou GR Sport vytvára Toyota aj športové verzie bežných modelov – napríklad  Corollu a Yaris.