Elektrické subkompaktné SUV Hyundai Kona Electric sa v Európe teší veľkej obľube. Každý štvrtý predaný model Kona je Kona Electric. Okrem elektrickej verzie sa Kona  predáva aj s tromi verziami spaľovacích motorov a tiež ako hybrid. Doteraz sa od uvedenia na trh v roku 2018 predalo na celom svete viac ako 142 000 vozidiel Kona Electric, z toho viac ako 100 000 kusov v Európe.

Kona Electric: Prvé plne elektrické subkompaktné SUV v Európe

S predstavením modelu Kona Electric v roku 2018 sa Hyundai stal prvou automobilkou, ktorá spojila dva najhorúcejšie automobilové trendy na európskom trhu: plne elektrický pohon a subkompaktný druh karosérie SUV. Kona Electric sa vyznačuje výkonným elektromotorom, dlhým dojazdom ako aj štýlovým vzhľadom – a to všetko za dostupnú cenu.

Dodáva sa s možnosťou výberu z dvoch elektrických pohonných jednotiek: verzia s dlhším dojazdom a batériou 64 kWh má dojazd 484 kilometrov na jedno nabitie a verzia so kratším dojazdom s batériou s kapacitou 39,2 kWh ponúka dojazd 305 kilometrov. S Kona Electric sa pri jazde v mestskom cykle podarilo dosiahnuť na jedno nabitie dojazd až 790 kilometrov. Na nemeckom okruhu Lausitzring stanovila elektrická KONA rekord v dojazde s hodnotou 1 026 kilometrov.

hyundai-kona-electric (3)

Kona Electric je ideálne auto pre zákazníkov, ktorí hľadajú pohodlie SUV s lokálne bezemisnou jazdou. V roku 2020 sa stal druhým modelom Hyundai, ktorý získal päťhviezdičkové hodnotenie Green NCAP. Pred ním ho v roku 2019 získal model Ioniq Electric. A začiatkom roku 2021 zaradil časopis Autocar model Kona Electric medzi najlepšie elektrické vozidlá pre rodiny.

V marci 2020 začal Hyundai vyrábať model Kona Electricaj vo svojom európskom výrobnom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Spoločnosť tak posilnila výrobu tohto modelu a zvýšila jeho výrobné kapacity, keďže dovtedy sa Kona Electric vyrábala len v závode spoločnosti v juhokórejskom Ulsane. K viacerým výhodám európskej výroby patrí stabilná dodávka na niektoré z najdôležitejších trhov, kratšie dodacie lehoty a v budúcnosti aj ekologická výroba. V súlade so záväzkom spoločnosti Hyundai dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2045, čo je stratégia ohlásená na tohtoročnom podujatí IAA, sa HMMC stane prvým závodom spoločnosti, ktorý v roku 2022 prejde na 100 percent energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov.

Počet majiteľov elektrických vozidiel v Európe rastie

Popularita modelu Kona Electric je v súlade s aktuálnymi trendmi. Dopyt po batériových elektrických vozidlách (BEV) v Európe neustále rastie. Registrácie nových elektromobilov sa v roku 2020 podľa správy European Electric Car Flash Report (jún 2021) v porovnaní s rokom 2019 zdvojnásobili. V skutočnosti bolo 355 000 nových elektromobilov (BEV) zaregistrovaných v Európe iba za prvých päť mesiacov roku 2021 — viac ako bolo zaregistrovaných počas celý kalendárny rok 2019. Keďže výrobcovia rozširujú svoje ponuky tak, aby splnili ciele CO2, očakáva sa, že trh s BEV v Európe dosiahne do konca roku 2021 milión predaných modelov.

Tento trend potvrdzuje aj správa Electric Vehicle Sales Review, ktorá uvádza, že trh elektromobilov sa v kľúčových regiónoch Európy v prvom polroku 2021 medziročne zvýšili o 147 percent a dosiahol celkový počet 336 000 predaných kusov.

Vlastnenie elektrických áut je navyše v niektorých európskych krajinách jednoduchšie a pohodlnejšie než kedykoľvek predtým, pretože vlády podporujú nákup vozidiel bez miestnych emisií prostredníctvom rôznych dotácií a počet nabíjacích staníc pre EV v Európe každoročne rastie.

Uznávajúc dôležitosť nabíjacej infraštruktúry pri podpore prijatia technológie BEV, sa spoločnosť Hyundai Motor Group v roku 2020 stala akcionárom IONITY, poprednej siete vysokovýkonných nabíjacích staníc v Európe. Obavy z dojazdu a z času nabíjania patria medzi najvýraznejšie faktory, ktoré zákazníkov brzdia pri kúpe elektromobilu. Budovanie hustej siete vysokorýchlostných nabíjacích staníc v celej Európe podporí rast predaja elektromobilov.

Predaj modelu Kona Electric nie je rovnomerne rozložený medzi všetky európske krajiny, ale skôr sa sústredí v niekoľkých krajinách, ktoré elektromobilitu považujú za prioritu. Napríklad v Nemecku, ktoré má 10,7% podiel na trhu elektromobilov v Európe, sa registrujú rekordné počty čisto elektrických vozidiel.

V roku 2020 bolo zaregistrovaných približne 194 000 osobných automobilov s elektrickým pohonom – viac ako kedykoľvek predtým – a bolo to trikrát viac ako v predchádzajúcom roku. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa tento rok začal výrazným nárastom registrácií elektromobilov. V Nemecku je Kona najobľúbenejším členom rodiny Kona. Viac ako polovica zo všetkých zákazníkov modelu Kona Electric v Nemecku vlastní Kona Electric.

Hyundai Motor predstaví v priebehu štyroch rokov 12 nových elektromobilov

Kona Electric nie je jediným elektromobilom v ponuke automobilky Hyundai. Začiatkom tohto roka spoločnosť uviedla na trh model Ioniq 5, plne elektrické CUV a zároveň aj prvý model z ponuky novej značky Ioniq. Pôvodný Hyundai Ioniq, ktorý prišiel na trh v roku 2016, bol prvým automobilom, ktorý poskytoval na výber z troch elektrifikovaných pohonných jednotiek: hybridnú, plug-in hybridnú a elektrickú.

Počnúc modelom Ioniq 5 plánuje automobilka Hyundai predstaviť do roku 2025 až 12 nových elektormobilov. Cieľom spoločnosti je tiež do roku 2025 predať 560 000 elektrických vozidiel ročne. Spoločnosť Hyundai Motor Group, pod ktorú spadajú aj značky Kia a Genesis, ponúkne do roku 2025 celkom 23 elektromobilov a na globálnych trhoch plánuje predať milión kusov vozidiel ročne. Spoločnosť do roku 2035 plne elektrifikuje celý svoj modelový rad v Európe a do roku 2040 celú svoju paletu. Do roku 2040 si Hyundai taktiež kladie za cieľ obsiahnuť osem až desať percent globálneho trhu s elektromobilmi.

Zdroj: Hyundai                                                                                          Jozef Pospíšil

Reklama