Po štyroch dňoch v New Yorku naše cesty ďalej pokračovali do hlavného mesta USA, Washingtonu D.C.

Z New Yorku sme sa dostali do Washingtonu autobusom zhruba za 4 hodiny. Po príchode bol prvý dojem z mesta veľmi dobrý. Nevieme čím to bolo, ale už od prvého okamihu sme mali pocit, že sme tam ako doma. Po Viedni asi druhé mesto, v ktorom sme cítili tak pozitívnu energiu a pohodu, že by sme si tam vedeli predstaviť žiť. Čistota, veľa zelene, plné parky ľudí užívajúcich si májový slnečný deň. Tá atmosféra nás doslova pohltila. Oproti New Yorku tu nenájdete žiadne mrakodrapy, ani extrémne preplnené ulice ľudí.

Verejná doprava je vo Washingtone na veľmi dobrej úrovni. Okrem metra a klasických autobusov, jazdí pravidelne tzv. CircleBus (DC Circulator), ktorý vás zavedie po mnohých obľúbených miestach vo Washingtone. Cena jedného lístku je symbolický dolár. Ďalšou variantov na prepravu je Uber, ktorý sme využívali najčastejšie.

Ubytovanie resp. izbu v typickom americkom dome sme si rezervovali cez Airbnb. Na prvom poschodí sme mali súkromnú izbu s kúpeľňou a obrovskou terasou. Po vybalení vecí sme sa hneď vybrali na krátku prechádzku do mesta.

Bývali sme zhruba 20 minút pešo od Amerického Kapitolu, ktorý slúži predovšetkým ako sídlo Kongresu Spojených štátov amerických. Tam smerovali naše prvé kroky. Severné krídlo, kde sídli senát, bolo dokončené v roku 1800 a Snemovňa reprezentantov (južné krídlo) v roku 1811. V priebehu ďalších rokov bol Kapitol rozširovaný a zdokonaľovaný až do dnešnej podoby. Celá budova pôsobí majestátne. Od Kapitolu sme prešli do centra mesta a večerali sme v Hard Rock Café hneď oproti centrále FBI. Sedieť na terase a sledovať ako popri vás prechádzajú čierne SUV-čka s agentami… Feeling ako v nejakom americkom akčnom filme. Po večeri sme si zavolali Uber, ktorý nás za 4 $ odviezol naspäť do apartmánu. Na druhý deň nás čakal náročný deň.

2.deň

RAŇAJKY V PEET’S  COFFEE → NATIONAL MUSEUM OF NATURAL HISTORY→ WASHINGTON MONUMENT → WORLD WAR II MEMORIAL → LINCOLN MEMORIALMARTIN L. KING JR. MEMORIAL → THOMAS JEFFERSON MEMORIALOBED V &PIZZA→ WHITE HOUSE → CAPITAL ONE ARENA

Ráno sme vstali a išli sme sa naraňajkovať do mesta. Odporúčame kaviareň Peet’s Coffee, z ktorej je pekný výhľad na ulicu. Ak budete hľadať napr. reštaurácie či kaviarne, určite odporúčame pozrieť hodnotenia na Google Maps či Yelp a predísť tak prípadnému sklamaniu.

Po dobrých raňajkách sme boli pripravený na náročný no nezabudnuteľný deň. Začali sme s National Museum of Natural History (národné múzeum prírodnej histórie), ktoré možno poznáte z filmu Noc v múzeu 2. Napriek tomu že nie sme nejaký fanúšikovia takýchto typov múzeí, toto sme si užili. Pár minút pešo sa nachádza ďalšie zaujímavé múzeum a to National Air and Space Museum (národné múzeum letectva a vesmíru). Všetky múzeá vo Washingtone sa otvárajú o 10 doobeda. Príjemne nás prekvapilo, že v oboch múzeách bolo vstupné zadarmo.

Pri múzeách sa týči do výšky 169 metrov vysoký Washington Monument, venovaný  na pamiatku prvému prezidentovi USA Georgeovi Washingtonovi. Vedeli ste, že kedysi to bola najvyššia stavba na svete? Ale len 4 roky do 1889, kedy bola postavená Eiffelova veža. Za normálnych okolností je možné ísť hore a vychutnať si výhľad. Žiaľ pre nás bol v rekonštrukcii až do jesene 2019. Tento obelisk stojí priamo v strede pomyselnej rovnej línii a spája tak Kapitol a Lincoln Memorial.

Spravili sme si teda len pár fotiek a cez cestu pokračovali rovno k World War II Memorial venovaný padlím americkým vojakom, ktorý bojovali počas druhej svetovej vojny. V strede je obrovská fontána, ktorú dookola lemujú stĺpy s názvami vtedajších 48 štátov USA. Jednoznačne najkrajší vojenský pamätník aký sme kedy videli.

Odtiaľ sme kráčali popri „zrkadlovom bazéne“ smerom k Lincoln Memorial, ktorý ročne navštívi viac ako 6 miliónov ľudí. Budova, v ktorej sa nachádza socha sediaceho Lincolna, je postavená v dórskom štýle a pripomína tak chrámy starovekého Grécka.

Neďaleko sa nachádza Korean War Veterans Memorial odkiaľ vedie chodník k Martin Luther King, Jr. Memorial, ktorý sa nachádza pri jazere. Chodník popri jazere nás ďalej zaviedol k Franklin Delano Roosevelt Memorial, ktorý bol 32. prezidentom USA. Osobne sa nám najviac páčil tento pamätník. Nachádza sa tam taktiež malý vodopád a aj socha prvej dámy Eleanor Roosevelt. Ďalej nás chodník zaviedol k Thomas Jefferson Memorial, ktorý bol 3. prezident USA a vedel plynulo rozprávať v šiestich jazykoch. Celý pamätník bol inšpirovaný Pantheonom v Ríme.

Bol čas na obed a tak sme sa vrátili do centra mesta kde sme si cez Google Maps našli pizzériu s názvom &pizza. Ako milovníci tohto jedla musíme povedať, že tak dobrú pizzu sme ešte nejedli. Fungovalo to tak, že za pultom ste si vybrali aké ingrediencie chcete a priamo pred vami ju upiekli.

Po výbornom obede sme mali naplánované pozrieť oficiálne sídlo prezidenta USA – Biely Dom, ktorý bol postavený v roku 1800. Počas vojny v roku 1814 bolo sídlo podpálené britskou armádou. Zničený bol interiér a obhorená bola väčšina vonkajších stien. Biely Dom možno vidieť z dvoch strán. Buď z parku Ellipse, kde sa v zime nachádza veľký vianočný stromček alebo na Lafayette Square, odkiaľ ho uvidíte detailnejšie. Ak by ste mali záujem o prehliadku vnútri, nie je to tak jednoduché. Musíte sa obrátiť na veľvyslanectvo USA. Potvrdenie trvá aj niekoľko mesiacov. My sme to žiaľ nestihli – možno nabudúce.

Čo nás však ešte viac mrzelo bolo to, že sme nevideli Play-Off NHL zápasu medzi Washingtonom a Pittsburgom. Lístky sme mali síce kúpené no 7. zápas sa žiaľ nekonal. Na štadióne sme si kúpli aspoň nejaké suveníry.

Tento deň sme mali poriadne rušný čo potvrdili aj naše Apple Watch – prešli sme cez 18 km pešo. Večer sme sa rozhodli stráviť na terase a spraviť si pohodový večer. Na druhý deň sme totiž skoro ráno leteli smer Kanada, Toronto.

Ak ste milovníci múzei a histórie Washington si určite zamilujete. Spomenúť môžeme ešte múzeá, ktoré sme nestihli navštívili ako napr. National Portrait Gallery (Národná galéria umenia), National Museum of American History (múzeum americkej histórie) či Spy Museum (múzeum špiónov), ktoré ako jediné neni zadarmo ale platí sa vstupné 21 $. Ak chcete stihnúť pozrieť všetky múzeá a pamiatky, odporúčame stráviť vo Washingtone minimálne 4 dni.

Washington ako mesto nás veľmi príjemne prekvapilo. Popravde sme nevedeli čo čakať a trošku nás mrzelo, že sme nemohli ostať aspoň o deň dlhšie. Nabudúce 🙂

DOPRAVA

TrasaTypSpoločnosťDĺžkaCena / osoba
New York – Washington D.C.AutobusMegabus04:3014 €
Doprava v mesteCena za jeden smer
Uber Pooldo 5 $
Metro2,25 $
Autobus2 $
CircleBus1 $

UBYTOVANIE

AirbnbCena noc / 2 osoby
Zdieľaný rodinný dom80 €

ZĽAVOVÉ KÓDY NA UBYTOVANIE


→Booking: zoskenujte a registrujte sa cez qr kód a získate späť 10% z ceny hotela.
→Airbnb: dostanete 35€ na prvý pobyt (platí len pre nových užívateľov).
Reklama