Výroba kompaktného hatchbacku, neoficiálne nazývaného Tesla Model 2 bude stáť o polovicu menej ako Tesly Model 3.

Generálny riaditeľ Elon Musk uviedol počas telefonátu s investormi, že pripravovaný nový model, ktorý bude umiestený v portfóliu modelov tejto značky veľkosťou pod Teslou Model 3, bude stáť na výrobných nákladov o polovicu menej ako Tesla Model 3. Je zrejmé, že celá táto 50-percentná úspora výrobných nákladov sa neprenesie do samotnej ceny pripravovaného vozidla. Môžeme však očakávať, že Tesla bude schopná uviesť na trh auto za približne 30 000 € alebo možno aj menej, a napriek tomu bude mať zisk.

Najlacnejšie auto v súčasnej zostave modelov značky Tesly je populárny jednomotorový Model 3 za 44 990€ podľa slovenského konfigurátora (dvojmotorový s pohonom všetkých kolies 52 990€). Z týchto cien je zrejme, že pripravovaný menší model značky Tesla ma veľký predajný potenciál.

“Myslím si, že určite presiahne produkciu všetkých ostatných modelov značky dohromady,” povedal Musk. Autocar predtým oznámil, že malá Tesla ponúkne dojazd WLTP najmenej 402 km, čo bude viac ako má dojazd nemecký konkurent VW ID.3 (v základnom prevedení 350 km).

Tesla Model 2 (2)
Špekulatívna vizualizácia pripravovaného modelu Tesla Model 2 (autor Jean Francois Hubert/SB-Medien)

Novinka by mala byť od začiatku vybavená plne autonómnym riadením, ktorého novú verziu by mala Tesla v týchto dňoch uvoľniť. Na základe skúseností s ním sa potom rozhodne, či bude budúca malá Tesla vôbec vybavená volantom a pedálmi.
Elon Musk svojim zamestnancom prezradil, že pripravované najmenšie vozidlo Tesla, oznámené na minuloročnom workshope Battery day, chce automobilka uviesť na trh už v roku 2023. Samozrejme je otázne či je tento termín reálny, nakoľko sa už neraz stalo pri uvádzaní nových modelov tejto značky, že sa časové harmonogramy posúvali, resp. posúvajú (viď Cybertruck a Roadster).

                Zdroj: Tesla, Carscoops                                  Michal Pospíšil

Reklama