Od predstavenia modelu VW T-Roc pred štyrmi rokmi sa predalo viac ako milión exemplárov a VW dúfa, že uvedená modernizácia v polovici jeho cyklu udrží dopyt zákazníkov stále na vysokej úrovni.

VW T-Roc prichádza aktuálne pre modelový rok 2022 s modernizáciou. Týka sa to nielen štandardnej verzie, ale aj výkonejšieho vyhotovenia R a svojrázneho kabrioletu. Ten bol inak predstavený len nedávno, v roku 2019, a už dostal taktiež  facelift.

Rovnako ako v prípade nedávnych produktov VW, ako sú Polo, Golf a Tiguan, aj model T-Roc obsahuje svetelnú lištu, ktorá pretína prednú masku. To však platí len vtedy ak je auto vybavené v rámci výbavy matricovými LED svetlometmi, inak má bežnú mriežku bez širokého osvetleného pásu. Zadné svetlá majú novú grafickú štruktúru a dynamické smerové svetlá. Možnosti individualizácie rozširuje päť nových lakov karosérie a disky kolies z ľahkej zliatiny s novým dizajnom formátu 17 až 19 palcov.

Štandardne digitálny prístrojový panel

Po nastúpení do kabíny vidieť, že zmeny sú viditeľnejšie  ako v prípade exteriéru. Už aj základný model bude mať digitálny prístrojový panel. Okrem sériového digitálneho združeného prístroja môže mať modernizovaný T-Roc aj voliteľný displej „Digital Cockpit Pro“ s rozšírenou funkčnosťou a uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca). Najviditeľnejšou novinkou je však stredová konzola, kde boli vetracie otvory posunuté nižšie, aby sa vytvoril priestor pre  9,2“ dotykovú obrazovku infotainmentu.

volkswagen-t-roc-2022-interier (1)

Podľa stupňa výbavy môže byt pracovisko vodiča vybavené  aj menšou 6,5“ alebo 8“ dotykovou obrazovkou. T-Roc teraz využíva najnovší infotainment VW MIB3 a v rámci príplatkovej výbavy môže byť vybavený bezdrôtovým systémom Android Auto a Apple CarPlay. Okrem toho prešiel na dotykové ovládanie klimatizácie v rovnakom duchu, ako to prijalo faceliftované Polo, Tiguan a Arteon.

K intuitívnemu ovládaniu prispieva sériový multifunkčný volant s novým dizajnom. Výplne dverí teraz štandardne obsahujú textilné plochy. Pri líniách vybavenia „Style“ a „R-Line“ sú lakťové opierky na dverách potiahnuté koženkou a majú – rovnako ako opierky hlavy – dizajnové prešívanie. Línia vybavenia „Style“ teraz zahŕňa aj komfortné predné sedadlá, ktorých stredné časti sú potiahnuté mikrovláknom ArtVelours. Pri línii „R-Line“ si zákazník môže za príplatok objednať aj špičkové športové sedadlá potiahnuté kožou „Nappa“, ktoré boli doteraz vyhradené exkluzívne pre T-Roc R.

Nová úroveň digitalizácie

Modernizovaný T-Roc má sériovo asistenčné systémy Front Assist a Lane Assist. Nové voliteľné systémy „IQ.DRIVE Travel Assist“ a prediktívny adaptívny tempomat ACC umožňujú automatickým ovládaním riadenia, bŕzd a akcelerátora asistovanú jazdu do rýchlosti 210 km/h. Pri tom systémy vďaka informáciám z prednej kamery, signálu GPS a digitálnym mapovým dátam z navigácie zohľadňujú lokálne rýchlostné obmedzenia, začiatok a koniec obce, zákruty, križovatky a kruhové objazdy.

Všetky systémy infotainmentu pre modernizovaný T-Roc sú skonštruované na báze modulárnej stavebnice infotainmentu tretej generácie MIB3. Umožňujú využívanie rozličných online služieb a funkcií. V Európe sú to online služby We Connect Plus (bezplatne na dobu 1 alebo 3 roky). K dispozícii je aj online hlasové ovládanie prirodzenou rečou (vo vybraných jazykoch) a prístup k streamingovým službám. Na želanie sa prostredníctvom Wireless App Connect dajú do systému infotainmentu integrovať funkcie Apple CarPlay™ a  Android Auto s bezdrôtovým pripojením smartfónu.

VW-T-Roc-matrix svetlomety

S adaptívnymi svetlometmi IQ.Light LED-Matrix a asistenčnými systémami IQ.Drive ako Travel Assist a prediktívny adaptívny tempomat ACC prichádzajú inovatívne technológie z vyšších tried vozidiel do modelového radu kompaktného crossovera.

V ponuke stále aj dieslové motory

Pod kapotou nájdete známe motorizácie. V ponuke sú tri benzínové a dva dieselové motory. Podľa motora je prevodovka buď 6-stupňová manuálna alebo 7-stupňová dvojspojková DSG. Plug-in hybrid či nebodaj verziu na elektrinu v ponuke nie je.

Benzínové motory zastupuje:  jeden trojvalec 1.0 TSI s výkonom 81 kW/110k a dva štvorvalce  1,5-litrový TSI s výkonom 110kW/150 k a 2,0-litrový TSI s výkonom 140kW/190 k. Verzie 1.0 TSI a 1,5 TSI su dodavané výhradne s pohonom predných kolies a 2.0 TSI štandardne s pohonom všetkých kolies.

Dieslové motory zastupuje 2,0-litrových TDI v dvoch výkonových verziách, jeden s výkonom 85 kW/115 k a druhý s výkonom 110 kW/150 k. V kombinácii  s motorom 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) je okrem pohonu predných kolies k dispozícii aj pohon všetkých kolies 4MOTION.

volkswagen-t-roc-cabriolet (1)

Volkswagen T-Roc Cabriolet

Na vrchole ponuky je opäť T-Roc R  s max. výkonom 224 kW/300 k a max. krútiacom momentom 400 Nm. Benzínový štvorvalec 2.0 TSI je dodávaný výhradne v kombinácii s prevodovkou s DSG a s pohonom všetkých kolies 4MOTION. Takto disponovaný model  dokáže zrýchliť  z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na hodnote 250km/h.  Charakter špičkového športového modelu okrem markantného zvuku športovej výfukovej sústavy s dvoma pármi viditeľných koncoviek zvýrazňujú aj špecifické dizajnové prvky modelov R na karosérii a športový interiér. Nový športový multifunkčný volant s dotykovými plochami obsahuje osobitné tlačidlo R pre zrýchlený prístup k voľbe jazdného profilu.

T-Roc R dostupný len s pevnou strechou

Časy, keď VW predával Golf R Cabriolet , sa ani náhodou nevracajú, keďže T-Roc R bude aj naďalej dostupný len s pevnou strechou. Ak by ste chceli kabriolet s trojvrstvovou plátennou strechou, tak len s pohonom predných kolies a s 1,5-litrovým motorom TSI 110kW/150k spriahnutý s DSG prevodvkou.

T-Roc Cabriolet má elektricky ovládanú plátennú strechu, ktorá sa dá otvoriť a zatvoriť za 9 sekúnd. Štvormiestny kabriolet sa bude na Slovensku ponúkať v línii vybavy „Style“.

Modernizovaný T-Roc a T-Roc Cabriolet sa budú dať v rámci predpredaja objednávať už v priebehu decembra, modernizovaný T-Roc R od začiatku roka 2022. Všetky tri modely sa objavia v showroomoch predajcov na jar budúceho roka.

volkswagen-t-roc-2022 (1)
Volkswagen T-Roc R

Základná verzia a tri predkonfigurované línie vybavenia

Zákazník si môže svoje individuálne preferencie teraz uplatniť ešte jednoduchšie vďaka novej štruktúre ponuky. V Európe sa modernizovaný kompaktný crossover bude predávať okrem základnej verzie „T-Roc“ aj v nanovo konfigurovaných verziách „Life“, „Style“ a „R-Line“. Línia „Style“, orientovaná na dizajn, sa vyznačuje kontrastným lakovaním strechy, dodatočnými chrómovými prvkami, komfortnými prednými sedadlami a ambientným osvetlením v interiéri.

Vonkajší dizajn športovo ladenej verzie „R-Line“ sa teraz ešte viac približuje k špičkovému modelu T-Roc R – napríklad zvislými dennými svetlami v prednom nárazníku a obdobne vyhotovenými odrazovými sklami v zadnom nárazníku. Športový charakter sa prejavuje napríklad v špecifickom dizajne nárazníkov a multifunkčnom športovom volante s dotykovými plochami. Okrem toho má modernizovaný T-Roc R-Line športový komplet, zahŕňajúci progresívne riadenie, športový podvozok a voľbu jazdného profilu. Pri líniách vybavenia „Style“ a „R-Line“ je k dispozícii voliteľný komplet „Black Style“. Obsahuje čierne dizajnové prvky na karosérii a v interiéri, ktoré vozidlu dodávajú decentný športový nádych.

           Zdroj: VW                                                                        Jozef Pospíšil

Reklama