Nová, tretia generácia VW Touareg, stojí na modulárnej platforme MLB, spoločne s Audi Q7, Porsche Cayenne, Bentley Bentayga či Lamborghini Huracan.

Nový VW Touareg má potenciál osloviť klientelu nielen vizuálne, nadmieru atraktívnym exteriérom (v tomto prípade v dizajne R-Line) s dominantou prednou lamelovou maskou spojenou so svetlometmi a interiérom s 12“ (pred vodičom prístrojový štít) a 15“ (na stredovej konzole) veľkými zobrazovacími a dotykovými displejmi – tkz. systém Innovision Cockpit (za príplatok 3360€), ale aj šírkou výbavy moderných asistenčných systémov a hlavne jazdným charakterom (pneumatický podvozok, natáčanie zadných kolies).

Po usadení do pozície vodiča máte pocit, že sedíte v kozmickej lodi – a až na trochu „staromódny“ volant s uznaním kvitujeme pôsobivé, plne digitálne vybavenie pracoviska vodiča. VW prvýkrát kombinuje svoj 12-palcový digitálny prístrojový štít s novým 15-palcovým dotykovým displejom infotainmentu do jednej obrovskej obrazovky. Teraz zrejme nenájdete na automobilovom trhu nič väčšie, až na Teslu, ale jej obrazovka nie je na pevno integrovaná do prístrojového panelu ako v tomto prípade. Aspoň vizuálne to vypadá, že ide o jednoliatu obrazovku, pritom obrazovky sú oddelené malou sparou a vďaka tomu môže byť natočená 15“ dotyková obrazovka infotainmentu k vodičovi (nie tak ako v Mercedese, ktorý musí byť v rovine, nakoľko ide o jeden rovný displej).

Funkcie ovládate dotykovo (manuálne ovládače na stredovej konzole nenájdete, až na veľké koliesko na ovládania hlasitosti na stredovom tuneli hneď vedľa el. parkovacej brzdy), t.j. samotným dotykom, dlhým stlačením, podržaním, posunom s prstami. Dotykovým ovládaním cez displej je možné dokonca posúvať aj sedadlá (na boku sedáka sú samozrejme aj manuálne ovládače na el. ovládanie), alebo meniť typ ciferníkov a rôzne  typy ambientného podsvietenia v kabíne.

Ponuka funkcií a možnosť (dlhším podržaním prstom) ich premiestnenia na obrazovke pripomína aplikácie z mobilu a tlačidlo pre rýchli návrat funguje podobne ako na väčšine smartfónov – jednoduchým kliknutím sa dostanete na základné zobrazenie ponuky systému. Samozrejmosťou je taktiež Apple CarPlay a Android Auto. Inak systém pracuje efektne, presne a rýchlo. Ikony majú krásny ostrý graficky dizajn. Je to vskutku pôsobivé!

Komfort cestovania v novom Touaregu – v testovanej verzii vybavený pneumatickým pružením je neskutočný, s autom máte pocit, že sa neveziete po vozovke, ale letíte, resp. kĺžete po vodnej hladine jeho plavný charakter, hlavne v režime komfort (dispozícii je režim „Sport“, „Eco“, „Komfort“, „Indiviudal“, „Offroad“) a zároveň istý prejazd zákrutami a veľmi dobrá ovládateľnosť je obdivuhodná. K tomu prispieva aj flexibilné nastavovanie svetlej výšky, v športovom režime -15mm, a v rýchlostiach nad 120km/h až -35mm, čim sa znižuje ťažisko a aerodynamický odpor.

Agilitu a ovládateľnosť zásadne zvyšuje aj natáčanie zadných kolies, aktívne stabilizátory (eliminujúci náklon vozidla a odstredivé sily) a v neposlednom rade aj vo veľkej miere použitý hliník ktorý prispel medzigeneračne k odľahčeniu auta až o 106 kg (podľa verzie).

Natáčanie zadných kolies (do rýchlosti 37 km/h proti predným kolesám, nad touto rýchlosťou súbežne, vždy maximálne o päť stupňov) taktiež napomáha k lepšej obratnosti v mestskej premávke a pri parkovacích manévroch menším priemerom otáčania cca o 1 meter na výsledných 11,2 m. Ďalšou silnou stránkou, aj keď to možno tak nevyzerá, nakoľko vozidlo pôsobí uhladene a elegantne, je jazda  mimo pevnú vozovku.

Jeho nadpriemerná svetlá výška 215 mm a permanentný pohon 4×4 dávajú Touaregu do rúk pri výjazde mimo pevnú vozovku silné tromfy. Pohon 4×4 je riešený samosvorným medzinápravovým diferenciálom, ktorý dokáže usmerniť podľa potreby na prednú nápravu 70% a na zadnú až 80% krútiaceho momentu.  Napriek tomu, že nie je dispozícii offroadový balík s uzávierkami a redukciami  tak môžeme povedať, že pri výjazde mimo pevnú vozovku máte pocit, že Touareg je takmer nezastaviteľný. Nerobí mu problém zvládať aj náročnejšie prekážky s krížením naprav či nárokmi na prejazdové uhly – viď. video.

Nová, tretia generácia VW Touareg, stojí na modulárnej platforme MLB, spoločne s Audi Q7, Porsche Cayenne, Bentley Bentayga či Lamborghini Huracan.

Schopnosti v teréne navyše umocňuje v prípade príplatkového vzduchového pruženia  v offroadovom režime (ovládanie otočným ovládačom na stredovom tuneli) možnosť zvýšenia svetlej výšky o ďalších 25 mm (offroad režim), resp. až o 70mm (offroad+ režim). V offroadovom režime môžete ešte zvoliť offroad auto, offroad piesok, offroad snow či offroad expert.

Nový VW Touareg mal pri uvedení na trh k dispozícii len jednu pohonnú jednotku – šesťvalcový turbodiesel 3.0 TDI s max výkonom 210 kW/268 k a s max krútiacim momentom 600Nm štandardne spriahnutý s 8.st automatom ZF. Takto disponovaný Touareg začína na cene od 61 200 €viď. cenník. Práve tento agregát poháňal náš testovaný model. V júli pribudla do ponuky aj menej výkonná  verzia 3.0 TDI kW 170 kW/231 k a postupne pribudnú ďalšie motory: tento rok benzínový šesťvalec s objemom 3.0 litra s max. výkonom 340 koní a v roku 2019 vrcholný štvorlitrový diesel V8 so 421 koňmi.

Poďme však k našej motorizácii 3.0 TDI V6 210kW/286k. Prvé naštartovanie ukazuje, že motor je tichý (netipovali by ste, že je to diesel) a veľmi dobre odhlučnený – jeho výkon je o 10 kW väčší ako má AUDI Q7 3.0 TDI, pritom krútiacim momentom 600Nm je rovnaký, len max. hodnota je dosiahnutá v rozdielnom pásme otáčok (viď. tabuľka). Z 0-100 km zrýchli za 6,1 sekundy, čo je úctyhodná hodnota – napríklad, aby ste si dokázali predstaviť o aké zrýchlenie ide tak športový VW GOLF GTi Performance zrýchli za 6,2 s.

Subjektívne však môže pôsobiť Touareg v nižších otáčkach vzhľadom na udaj zrýchlenia menej dynamicky, nakoľko predsa len moment  trvá kým sa po stlačení plynového pedálu agregát „nadýchne“ a udelí akceleráciu v spolupráci so 8-st. automatom ZF takmer 2,3 tony ťažkému testovanému vozidlu. V režime „Sport“ však aj táto výčitka odpadá a Touareg reaguje citeľne promptnejšie.

Pritom slušné jazdné výkony nie sú dosiahnuté na úkor neprimeraného nárastu spotreby. Udávanú hodnotou 6,2 l/100km testovaný Touareg síce nedosiahol, ale mix v reálnych podmienkach 7,9 l/100km predstavuje  takmer úroveň spotreby štvorvalca poháňajúci konkurenčné Volvo XC 60 D5 (7,8l/100km), ktorý patrí k najúspornejším v danej triede – viď. tabuľka.

Test Volkswagen Touareg
Jeho nadpriemerná svetlá výška 215 mm a permanentný pohon 4×4 dávajú Touaregu do rúk pri výjazde mimo pevnú vozovku silné tromfy.

Celkový nadmerne pozitívny dojem dotvára veľký vnútorný priestor a obrovský kufor s objemom 810 litrov (predchodca 697 litrov). Pre cestujúcich vpredu a aj vzadu je miesta nadbytok. Kabína na šírku a výšku ponúka pre pasažierov nadpriemernú voľnosť, na dĺžku vzadu však na daný typ auta len priemernú. Pre 1,75 metra vysokú postavu usadenú za sebou ostáva 10,5 cm miesta pre kolená od predného vodičovho operadla – čo je síce na pohodlie cestovania viac ako postačujúca hodnota, aj pre vyššie postavy, ale nie nadpriemerná (tí najlepší majú voľnosť 15-18 cm).

K pohodliu cestovania prispievajú pohodlné a rozmerné sedadlá, vzadu je ich možné posúvať pozdĺžne v rozsahu 160 mm a operadlá polohovať pod uhlom 21 stupňov. Kabína je päťmiestna a vzadu vďaka nadpriemernej šírke sa dokážu posadiť pomerne pohodlne traja cestujúci – v strede usadený pasažier sa však musí zmieriť s tvrdým operadlom skrývajúcim lakťovú opierku a menšou voľnosťou pre chodidlá na podlahe (vystupujúci stredový tunel).

Ešte poznámka k veľkosti kufra – objem 810 litrov je zrejme myslený po posunutí zadných sedadiel dopredu alebo po strop, nie po plató, predsa len vizuálne vypadá síce veľký, ale nie až taký obrovský. Čo v podstate potvrdzujú aj namerané rozmery kufra VW Touareg dĺžka 1000 mm × šírka 1080 mm × výška po strop 780 mm (Volvo XC90 dĺžka 1135 mm × šírka 1165 mm × výška po strop 880 mm, Mercedes Benz GLE dĺžka 970 mm × šírka 1040 mm × výška 830 mm). Vo vnútri kufra nájdete tlačidlo, ktorým je možné znížiť nakladaciu hranu, čo uľahčuje nakladanie batožiny.

Prémiový dojem dotvárala výbava R-Line (štandardne adaptívny tempomat, kožené sedadlá, pohon všetkých kolies, 8-st. automat – viď cenník na www.vw.sk) v tomto prípade obohatená o rozsiahlu s príplatkovú výbavu za takmer 17 000 €. Čo nie je málo, poteší však, že „Technik“ Paket, ktorého súčasťou je celý rad moderných prvkov výbavy: nočné videnie (detegujúce ľudí v nebezpečnej oblasti, napr. pri krajnici cesty), head-up displej, pneumatické pruženie, nastavenie režimov jazdy, natáčanie zadných kolies… (viď tabuľka výbavy), dostanete pri kúpe tohto modelu u dílera Autonovo v Banskej Bystrici so zľavou 3 160 €.

K bezpečnej jazde prispievali Matrix LED adaptívne svetlomety pomenované IQ.Light (každé má po 128 diód), ktoré podľa podmienok jazdy menia svetelný kužeľ, a tým na jednej strane pri diaľkových svetlách neoslňujú ostatných vodičov a na druhej strane dokážu v režime offroad nasvietiť taký široký kužeľ, aby vodič vidiel na nerovnosti a terén. Ďalej bol testovaný model vybavený skvele hrajúcim audiosystémom Dynaudio s 13 reproduktormi rozmiestnenými špeciálne pre tento typ auta (viac viď tabuľka výbavy).

VW prvýkrát kombinuje svoj 12-palcový digitálny prístrojový štít s novým 15-palcovým dotykovým displejom infotainmentu do jednej obrovskej obrazovky.

Po hodnotení nového Touaregu, môžeme konštatovať, že si dokáže svojim vlastnosťami dôstojne obhájiť pozíciu vlajkovej lode VW.

Okrem viacerých pozitív – atraktívny dizajn, bohatá výbava, digitálne pracovisko vodiča, variabilita a veľkosť kufra, komfort cestovania… – nás najviac prekvapili jazdné vlastnosti. Účinné brzdy, ovládateľnosť a zároveň nadpriemerný komfort pruženia, to sa len tak nevidí. Pritom aj napriek tomu, že pochudol na hmotnosti, stále ide o poriadneho „macka“ (pohotovostná hmotnosť 2279 kg, resp. celková 2850 kg), sa dokázali technici VW s týmto hendikepom veľmi dobre vyrovnať a do SUV génov vtlačiť úroveň ovládateľnosti predčiacu nejeden ľahší a nižšie postavený model. Že to nie je jednoduché, sa stačí pozrieť na hmotnosti: VW Touareg 3.0 TDI a VW Arteon 2.0 BiTDI 240k 4MOTION 7-st. DSG (pohot. hmot. 1828 kg, celk. hmot. 2360 kg) – rozdiel v hmotnosti pri takmer rovnakej dĺžke je takmer pol tony!

[ult_tab_element tab_style=”Style_3″ tab_animation=”Fade” tab_max=”on” tab_title_color=”#ffffff” tab_background_color=”#dd3333″ tab_hover_title_color=”#ffffff” tab_hover_background_color=”#333333″ acttab_title=”#ffffff” acttab_background=”#333333″ disp_icon=”Disables” tab_describe_color=”#333333″ enable_bg_color=”#ffffff” resp_style=”Title” title_font_style=”font-weight:bold;”][single_tab title=”Technické info, plusy & mínusy” tab_id=”1516014048712-3-9″] [/single_tab][single_tab title=”Porovnanie s konkurenciou” tab_id=”1524944356680-2-7″] [/single_tab][single_tab title=”Cenník” tab_id=”1524944358121-3-4″] [/single_tab][/ult_tab_element]

 

VIDEO

Reklama