Volvo V90 tak ako verzia sedan S90 či SUV model XC 90 púta pozornosť nadmieru atraktívnym vzhľadom. Hodnotiť dizajn je subjektívna záležitosť, mnohí nám však dajú za pravdu, že v porovnaní s kombi prevedením Audi A6 a Mercedesom triedy E pôsobí sviežejším, noblesnejším a nápaditejším dojmom.

Skvele zvládnutý dizajn a samotný vzhľad vozidla dotvára v testovanej verzii Inscription viacero vizuálnych doplnkov ako dve integrované lichobežníkové koncovky výfuku, chrómové dekoračné prvky v prednom a  zadnom nárazníku, mriežka chladiča Inscription – matne strieborná s chrómovým orámovaním, bočné chrómové  lišty a dominantné 20″ zliatinové disky kolies.

To platí aj pre interiér, ktorý pokračuje v duchu exteriéru – luxusným a veľmi príťažlivým dojmom, hlavne v uvedenej výbave Inscription v béžovom prevedení so štandardne dodávaným koženým čalúnením sedadiel a dekoračným dreveným obložením interiéru. Je fakt čo obdivovať, pôsobivý vzhľad, luxusné materiály – v tomto prevedení za vysoký kvalitu spracovania dostáva Volvo V90 najvyššiu známku. Prístrojovému panelu potiahnutému kožou (za príplatok) dominuje veľká 9″ dotyková obrazovka v tvare obdĺžnika na stojato – jej ovládanie je riešené v duchu doby – listuje sa v nej na spôsob tabletu. Je to originálne a vidieť, že sa Volvo, na rozdiel od ostatných prémiových modelov, vybralo vlastnou cestou, ale objektívne treba povedať, že nemusí vyhovovať tým, čo sú zvyknutí na iDrive v BMW alebo MMI v Audi či Mercedese Benz.

 

ROZMERY A CENY

Model Volvo V90 Audi A6 Avant Mercedes Benz triedy E
Dľžka (mm) 4936 4943 4933
Šírka (mm) 1879 1874 1852
Výška (mm) 1475 1436 1475
Rázvor (mm) 2941 2912 2939
Objem kufra (l) 565 565 640
Cena (€ s DPH) 41 400 46 050 48 300

 

Jednoducho, na stredovom paneli v blízkosti lakťovej opierky ruky opäť nenájdete veľmi praktický a samotné ovládanie výrazne uľahčujúci centrálny ovládač na spôsob iDrivu – je tu len prepínanie nastavenie režimu jazdy (dynamic, comfort, eco, individual ) a malý ovládač na štartovanie a vypínanie. Skrátka je fajn, keď sa nemusíte načahovať dopredu na obrazovku a s podopretou rukou o lakťovú opierku dokážete väčšinu funkcií zvládnuť cez centrálny otočný ovládač. Absencia tohto typu ovládania je vec, ktorú kritizujeme opakovane pri vozidlách typu Volvo, Jaguar či Range Rover. Naopak, plusom je prehľadná grafika navigácie, kvalita zobrazovania kamier „360 st.“ a „head up“ dispelej, ktorý si nezadá kvalitou zobrazovania za BMW. Tento model bol navyše okrem parkovacieho asistentu vybavený aj autopilotom. Jeho správne fungovanie je podmienene súvislou čiarou na krajnici a kontaktom ruky s volantom aspoň raz za 30 sekúnd do maximálnej rýchlosti 130 km/h, inak dochádza k jeho prerušeniu.

Pochvalu taktiež dostáva Volvo V90 za vysokú mieru komfortu cestovania – príjemne mäkko čalúnené rozmerné sedadlá vpredu a vzadu, a voľnosť vo všetkých smeroch, sú príkladné. Predné sedadlá boli naviac vybavené masážnou funkciou, ktorá nebola len symbolická, tak ako pri niektorých iných modeloch. Pri preprave batožiny je taktiež všetko riešené k plnej spokojnosti. K dispozícii je pri 5-miestnom usporiadaní úctyhodný objem 565 litrov, ktorý síce nedosahuje  rekordnú hodnotu Mercedesu triedy E (640litrov), ale  je navlas rovnaký ako má Audi A6 Avant. Polohovanie operadiel a ich sklápanie do podlahy v prípade, že treba ešte zväčšiť  kufor, sú ľahké a jednoduché. Veľký vstupný otvor kufra, otváranie a zatváranie kufrových dverí podkopnutím pod nárazník a nižšia nakladacia hrana zjednodušujú nakladanie a vykladanie batožiny.

↓↓↓↓

Kompletný test nájdete v pripravovanom vydaní časopisu Autotest – apríl.

VIDEO

Reklama