Mercedes Benz triedy X sa v porovnaní s Navarou, z ktorého vychádza, zmenil nielen vizuálne ale aj v rozmeroch – na dĺžku +40mm , do výšky +9 mm a do šírky dokonca o výrazných 70 milimetrov. Bez zmeny zostali rozmery korby (1587x1560x475 mm).

Mercedes Benz X 250 d 4MATIC má potenciál osloviť nielen fanúšikov pick-upov ale aj zákazníkov preferujúcich bežné, civilnejšie strihnuté  vozidlá, nielen uhladenejším zjavom, s dizajnom á la Mercedes Benz s päťcípou hviezdou a luxusnejším interiérom, ale aj samotným jazdným charakterom spĺňajúcim nielen nároky v teréne ale aj na pevnej vozovke či v mestskom alebo diaľničnom režime cestovania.

Za to vďačí konštrukcií podvozku so zadnou viacprvkovou nápravou (tak ako Navara). Takéto riešenie namiesto tuhej nápravy s listovými perami je síce technicky náročnejšie ale naproti tomu  komfort a stabilita podvozku na pevných cestách posúva Mercedes triedy X – vozidlo typu pick-up od roztraseného offroadu k bežným cestným vozidlám. V porovnaní s Navarou prispieva k stabilnejšiemu jazdnému prejavu navyše aj širší rozchod kolies vpredu +55mm a vzadu +62mm, tuhšia zadná náprava a upravené tlmiče.

Aby sme sa však rozumeli Mercedes Benz X je po všetkých stránkach  klasický offroad- čomu zodpovedá rebrinový rám,  pohon všetkých kolies 4Matic – s dvomi diferenciálmi, pričom je možné zadný v prípade potreby uzamknúť. Skrátka pri zohľadnení offradových parametrov je na tom Mercedes Benz triedy X v porovnaní s konkurenciou veľmi dobre.

Mercedes Benz X sme mali možnosť vyskúšať  počas redakčného testu nielen na pevnej vozovke, ale aj v sťažených náročných terénnych podmienkach.  Vozidlo sa prezentovalo obdivuhodnou všestrannosťou. V kľukatých úzkych dedinských cestách a v mestskej premávke ukázal na daný typ auta slušnú dávku obratnosti a mimo vozovky za neustáleho dažďa vo výrazne sťažených terénnych podmienkach obdivuhodnú priechodnosť.

Kompletný test nájdete v septembrovom vydaní časopisu Autotest.

VIDEO

Reklama