PRIDAJ SA K NÁM NA INSTAGRAM A SLEDUJ STORIES

Už na prvý pohlaď je jasné, že Land Rover pri stavbe novej 5. generácie modelu Discovery vsadil na výraznú zmenu.

Jeho dizajn upustil od prísne krabicovitého tvaru a vsádza na oblejšie aerodynamickejšie línie. Predná a zadná časť karosérie sú viac uhladenejšie, menej hranaté ako sme boli doteraz pri tomto type vozidla zvyknutí. Každému, hlavne tým, ktorí vsádzajú na robustnosť nielen jazdným prejavom, ale aj vizuálnou stránkou, sa nemusí tento krok dizajnérov Land Roveru páčiť.

Až trh ukáže, či tento uhladenejší vzhľad dokáže potencionálna klientela modelu Discovery bez výhrad akceptovať. Podľa nás však pôsobí veľmi dobre, aj keď malú výčitku smerujeme k zavalitému dizajnu zadnej partii, a má potenciál osloviť aj tých, ktorým možno práve predošlý, výhradne v duchu offroadu, prístup dizajnérov a technikov práve nevyhovoval.

V interiéri taktiež dizajnéri pokračovali v duchu exteriéru – interiér je uhladenejší, aj keď stále jednoduchý, ale zároveň veľmi elegantný. Jeho materiály pôsobia nadpriemerne kvalitne, aj v hodnotení na úrovni prémiových vozidiel – napr. plasty na palubovke by mohli ísť príkladom aj pre mnohé iné prémiové modely. Zaujímavosťou je výklopný panel na stredovej konzole – po jeho vyklopení sa ukáže odkladací priestor.

V pozícii vodiča oceníte optimálny posed, veľmi dobrý výhľad z vyššej pozície (aj keď nastupovanie do vyššie položeného sedadla nie je pre menšie postavy práve najjednoduchšie – pri verzii so vzduchovým pružením je však možné pri nastupovaní nechať karosériu „pokľaknúť“ o 40 mm), jasne čitateľné ukazovatele, jednoduchú obsluhu ovládacích prvkov. Vodič má všetko po ruke, buď na volante alebo v dosahu na stredovej konzole s dotykovým displejom, s promptnou odozvou, a na mohutnom tuneli medzi prednými sedadlami.

V porovnaní s nemeckou konkurenciou však ťahá stále za kratší koniec – na stredovom tuneli v blízkosti lakťovej opierky opäť nenájdete veľmi praktický a samotné ovládanie výrazne uľahčujúci centrálny ovládač na spôsob bavoráckeho iDrive (s podopretou rukou o lakťovú opierku dokážete väčšinu funkcií zvládnuť cez centrálny otočný ovládač) – je tu len prepínanie nastavenia režimu jazdy a typicky otočný a výsuvný ovládač automatickej prevodovky či tlačidla na ďalšie funkcie (viď foto).

Jeho dizajn upustil od prísne krabicovitého tvaru a vsádza na oblejšie aerodynamickejšie línie.

Každému to, samozrejme, nemusí chýbať, hlavne, keď dosah na dotykový displej či ovládače na stredovej konzole, nie je v tomto prípade priveľmi od ruky. Absencia tohto typu ovládania je vec, ktorú však kritizujeme opakovane pri vozidlách tejto značky.

Zmeny neostali len pri dizajne, resp. na exteriéri a interiéri, ale aj na hmotnosti vozidla vďaka rozsiahlemu použitiu ľahších materiálov – hliníka a horčíka na karosérii, podvozku, sedadiel či samotného motora.

Podľa výrobcu zhodil Discovery na váhe až 480 kg. Samozrejme, hmotnosť vozidla je závislá aj od výbavy. Konkrétne naša testovacia verzia váži 2235 kg – pre porovnanie – predchodca s motorizáciou 3,0 TDV6 vážil 2650 kg. Čo je stále rozdiel na hmotnosti úctyhodných 415 kg. Pritom nové Discovery je v porovnaní s predchodcom dlhšie +140 mm, v rázvore +40 mm, výrazne širšie +120 mm, ale na výšku nižšie (-107 mm) a paradoxne však s vyšším podvozkom +43 mm.

Uvedená zmena rozmerov sa prejavila pozitívne v kabíne – na šírku v lakťoch vpredu +115 mm a vzadu +80 mm, v oblasti kolien len symbolicky +3 mm. V kufri ostalo viacmenej v všetko po starom – pri 5-miestnom usporiadaní naložíte po strop 1231 litrov (predchodca 1260 litrov), resp. po plató 723 litrov. Len otváranie kufra už nie je dvojdielne ako mal predchodca, ale klasické dohora vyklápateľne. Nad tým tiež môžu frfľať tí, čo radi sedávali na spodnej časti, ktorá ostala po vyklopení dvojdielnych kufrových dverí. Tu však nie je obava na mieste. Land Rover myslel aj na týchto ľudí a aj pri klasickom vyklopení dverí sa automaticky vyklopí panel, ktorý unesie až 300 kg, čiže si naň môžu v pohode sadnúť aj traja ľudia. Samozrejme, pokiaľ na ten panel výškou dosiahnu, nakoľko má Discovery vyššiu nakladaciu hranu 835 (Volvo XC90 790 mm). Pri nakladaní batožiny sa s tým taktiež budete musieť zmieriť.

Voľnosť pre pasažierov vo všetkých smeroch je chvályhodná. Komfort cestovania vpredu je bez výhrad, ten, kto by však čakal nadrozmerné kreslá, síce bez bočnej opory, ale nadpriemerne pohodlné, tak ako pri predchodcovi, bude trošku sklamaný, ten kto však očakáva určitú oporu v zákrutách a zároveň vysokú úroveň pohodlia, bude spokojný. Vzadu je však situácia prekvapujúco nie úplne ideálna.

Pritom voľnosť vo všetkých smeroch, príjemne pohodlné čalúnenie sedadiel a optimálny posed, vytvárajú podmienky na ideálny komfort cestovania. Tak v čom je problém? No v nepochopiteľne krátkych sedákoch (445 mm, optimálne 490 mm) len s priemernou oporu pre stehná.

Interiér je uhladenejší, aj keď stále jednoduchý, ale zároveň veľmi elegantný.

Poďme však snáď k tomu najdôležitejšiemu, čo bude zaujímať potencionálnu klientelu, a to – ako jazdí nový, pochudnutý Discovery. V krátkosti povedané – veľmi dobre – pokles na hmotnosti sa prejavil pozitívne na jeho jazdnom prejave a ovládateľnosti. Samozrejme, hovoríme v kontexte 5-metrového a cez dve tony vážiaceho kolosa. O nejakej agilite v zákrutách či ľahkom zvládaní vyhýbacích manévroch nemôže byť ani reči, ale taktiež o nejakej prílišnej neohrabanosti či nepredvídateľnom správaní. K pozitívnemu hodnoteniu jazdných vlastností prispieva nielen úbytok na váhe, ale aj pomerne pevne nastavený podvozok eliminujúci náklony vozidla a na tento typ vozidla riadenie s prekvapujúcou dobrou spätnou odozvou. Na druhej strane pevnejší podvozok síce nazadáva dôvod na kritiku pri hodnotení komfortu pruženia – absorbuje k spokojnosti aj väčšie nerovnosti, ale na priečnych nerovnostiach, resp. na panelovej ceste, sa Discovery práve necíti vo svojej koži.

Plusom je aj jeho všestrannosť – stály pohon 4×4, 50:50 – a v porovnaní s konkurenciou vo viacerých offroadových parametroch bezkonkurenčnosť v danom segmente vozidiel (viď tabuľka). S klasickým oceľovým pružením (nájazdový vpredu/vzadu 28,5/27 a prejazdový 22,5) a s pneumatickým (nájazdový vpredu/vzadu 34 /30 a prejazdový 27,0).

Pre vodiča je navyše nápomocný tzv. systém Terrain Response – známy aj z iných modelov Land Rover – umožňujúci okrem bežného jazdného režimu zvoliť aj 4 špecifické programy (vyjazdené koľaje, piesok, sneh, pevná vozovka), s rôznym nastavím charakteristiky motora, automat. prevodovky a pohonu 4×4. Uzamykateľný medzinápravový diferenciál je štandardne, uzamykateľný diferen­ciál zadnej nápravy až za príplatok.

Nový Discovery má v ponuke tri vznetové agregáty – dva dvojlitrové štvorvalce 2.0 Td4 132kW, 2.0 Sd4 177kW a jeden 3,0 litrový šesťvalec Td6 a jeden benzínový 3.0 Si6 250kW. My sme mali k dispozícii na test výkonnejšiu verziu dvojlitrového turbodiesla – 2,0 Sd4 podporeného dvomi turbodúchadalmi – vykazujúcu max. výkon 177kW/4000 ot.min-1 a max. krútiaci moment 500Nm/1500 ot.min-1 spriahnutú s 8-st. automatom ZF (štandardne dodávaný pre všetky motorizácie).

Takto disponované Discovery disponuje slušnými jazdnými výkonmi, hlavne excelentnou pružnosťou – záber agregátu v spolupráci so 8-st. automatom je od nízkych otáčok úctyhodný – niečo na spôsob 6V motorov. Do určitej miery však hodnotíme ako hendikep relatívne váhavý rozjazd a „klepotajúci“ prejav, trhajúci uši tým, ktorí vsádzajú na 6V agregáty. Tento hluk však do kabíny prenikne len v malej miere, resp. len pri rozjazde a razantnej akcelerácii. Pri ustálenej jazde je prenos od motora minimálny, resp. sa stratí v aerodynamickom hluku. Apropo, spotreba. Výrobca udáva ambicióznych 6,4 litrov na 100 km, na tak veľké a stále relatívne ťažké vozidlo ide o neskutočnú hodnotu. Pre tých, čo vsádzajú na ekonomickú jazdu a jazdia len mimo mesta na okreskách, nejde o nedostižnú métu, pre tých, čo však využívajú aj diaľnice, či jazdu v meste alebo sem-tam v teréne, však ide o nereálny údaj. Rátať musíte o cca 1,5 až 2 litre viac. My sme počas testu spotrebovali 8,1 litra na 100 km.

VIDEO

[ult_tab_element tab_style=”Style_3″ tab_animation=”Fade” tab_max=”on” tab_title_color=”#ffffff” tab_background_color=”#dd3333″ tab_hover_title_color=”#ffffff” tab_hover_background_color=”#333333″ acttab_title=”#ffffff” acttab_background=”#333333″ disp_icon=”Disables” tab_describe_color=”#333333″ enable_bg_color=”#ffffff” resp_style=”Title” title_font_style=”font-weight:bold;”][single_tab title=”Technické info, plusy & mínusy ” tab_id=”68429a84-1c6b-10″] [/single_tab][single_tab title=”Cenník” tab_id=”1501420963896-2-4″] [/single_tab][/ult_tab_element]
Reklama