SUV s mačkovitou šelmou v znaku
Jaguar F-Pace je prvým modelom s divokou, mačkovitou šelmou v znaku, ktorý vstúpil do segmentu SUV.
Jaguar sa dlho vyhýbal uvedeniu svojho reprezentanta do triedy vozidiel SUV. Predsa len sa Jaguar vníma predovšetkým ako značka športových vozidiel kupé a luxusných sedanov. Aj keď krokom od tohto imidžu značky Jaguar bolo už uvedenie praktickejších kombi verzií, modelov X-Type a XF.
Obľuba a nárast predaja vozidiel SUV a uvádzanie jedného športovo strihnutého modelu SUV za druhým (BMW X6, X4, Mercedes GLC kupé, GLE kupé, Porsche Macan …) u iných prémiových značiek, zrejme presvedčil Jaguar vstúpiť aj do tejto kategórie vozidiel.
Jaguar, verný svojmu menu, nasadil pre model F-Pace do boja o priazeň potencionálnych klientov agresívny, športový dizajn s mohutnou kapotou a oblými „svalnatými“ tvarmi karosérie. Vpredu s typickým „grilom“, úzkymi „zamračenými“ LED svetlometmi a vzadu výraznou zadnou časťou pripomínajúcou kupé. Trošku však divne pôsobí logo, akoby len tak nalepené na prednej maske (viď foto).
Interiér s trojramenným volantom, na SUV aj nižším posedom (vďaka veľkému rozsahu nastavenia sedadla je možné nižšie nastavenie sedáku) a mohutným obopínajúcim stredovým tunelom, je postavený taktiež v športovom duchu. Usporiadanie ukazovateľov a ovládačov ostáva obdobné ako pri ostatných modeloch značky Jaguar – aj s tradične vysúvateľným kruhovým ovládačom automat. prevodovky – čo je na jednej strane v poriadku, či už prehľadnými ciferníkmi s voliteľným grafickým farebným zobrazením údajov, novým multimediálnym systémom dotykového displeja a po ruke umiestnenými ovládačmi, na druhej strane v porovnaní s prémiovou nemeckou konkurenciou stále nedosahuje ich úroveň. Predsa len napríklad MMI v Audi či iDrive v BMW je jednoduchou a pohodlnejšou obsluhou po ruke umiestneným otočným ovládačom na stredovom tuneli niekde inde. Absencia tohto typu ovládania je vec, ktorú kritizujeme opakovane pri vozidlách typu Jaguar, Volvo či Land Rover.
Povedať však treba, že posun k lepšiemu hodnoteniu v tejto disciplíne pomáha uvedený modernizovaný širokouhlý 10,2“ dotykový displej infotainmentu (s prehľadnejšou grafikou a promptnejšou odozvou ako používali donedávna modely Jaguar). Aj tu však trvá, kým si nastavíte niektoré funkcie, napríklad vyhrievanie sedadiel, ktoré mohlo byť riešené jednoduchšie alebo ako obvykle – manuálnym ovládačom.
Taktiež umiestnenie ovládačov sťahovania okien na hornej hrane čalúnenia dverí nie je najergonomickejšie – je príliš vysoko, malo by byť umiestnené nižšie – v lepšom dosahu, tak ako býva zvykom na úrovni lakťovej opierky.
Kvalita spracovania a použitých materiálov v interiéri zodpovedá úrovni luxusných SUV, keď sa však zameriate na detaily, tak vás zarazí lacný plast na skrinke pred spolujazdcom a absencia obšitia štítu nad ciferníkmi, ktorý takto pôsobí lacným plastovým dojmom.
V pozícii vodiča a spolujazdca si užijete vysokú úroveň pohodlia cestovania vďaka širokým, pohodlným sedadlám a dostatku voľnosti vo všetkých smeroch. Vzadu je však situácia menej ústretová prekvapujúco nepohodlným, zbytočne tvrdým vystlaním sedadiel a pre vyššie postavy nie najveľkorysejšou ponukou miesta v pozdĺžnom smere 796 mm (v porovnaní s BMW X4 764 mm a Audi Q5 785 mm je však na tom Jaguar F-Pace stále lepšie) a na výšku v oblasti hlavy 910 mm (BMW X4 sedák – strop 882 mm, Audi Q5 sedák – strop 925 mm).
Pri preprave batožiny však nebudete mať výhrady – hlavne pokiaľ nie je pod podlahou ukrytá rezerva, v tom prípade je k dispozícii nadpriemerných 650 litrov, s rezervou klesne na stále slušných 508 litrov. Plusom kufra je pravidelný tvar, ľahký prístup a aj napriek vyššej svetlej výške prijateľne vysoká nakladacia hrana 750 mm (BMW X4 775 mm, Aud Q5 695 mm).
Poďme však k tomu, čo bude zrejme potencionálnych záujemcov zaujímať najviac, a tým je jazdný prejav.
V pozícii vodiča máte pocit, že šoférujete ako s „tankom“. Nemyslíme ani tak na to, že presklenej časti v kabíne nie je veľa, hlavne pri pohľade dozadu a zadoboku, ako skôr na pocit, že si môžete na ceste dovoliť „všetko“. Pritom jeho rozmery sú skôr kompaktné – ale jeho robustnosť, vpredu dominujúca mohutná kapota, vyššia stavba a aj napriek veľkému podielu využitia ľahkých materiálov – hliníka – hmotnosť vozidla cez dve tony, dávajú vodičovi pocit neohrozenosti.
Celkovo tento pocit suveréna dotvára šesťvalcové vznetové biturbo 3.0TDV6, ktoré, aj keď ide v ponuke o najvýkonnejší turbodiesel, tak nejak do takéhoto auta „automaticky“ patrí. V ponuke je síce aj lacnejší dvojliter 2,0d 132kW/430 Nm s dostatočným jazdnými výkonmi, ale pokiaľ by ste mali na výber a dovolila by vám to finančná situácia, tak jednoznačne neváhajte a siahnite po výkonnejšej motorizácii 3,0d V6.
Jeho hutný zvuk a mohutný záťah od nízkych otáčok, resp. v širokom pásme otáčok, je rýchlo návykový. Kombinovaný je výhradne s 8-st. aut. prevodovkou ZF s hydrodynamickým meničom. Ich súhra je veľmi dobrá. Pri bežnej jazde, napríklad mimo mesta, necháva motor povaľovať v nízkych otáčkach, čo nie je na škodu, nakoľko motor si v pohode hovie a spokojne bublá, a aj z hranice 1500 otáčok sa dokáže v prípade potreby odpichnúť a preukázať nadmieru sily a chuti do zrýchľovania. Pohonná jednotka je úctyhodne silná a aj napriek vyššej hmotnosti dokáže F-Pace katapultovať z 0 na 100 km/h za 6,5 s.
Pritom neotravuje šoféra častou návštevou čerpacích staníc – jeho kombinovaná spotreba v teste 7,9 l/100 km je jeho chvályhodnou vizitkou (pri diaľničnej rýchlosti 130 km/h, kde motor točí len 2000 otáčok je spotreba 8,3 litra na 100 km, pri rýchlosti 90 km/h 5,6 l/100 km, v meste 9,3 l/100 km).
Ešte treba spomenúť, že je k dispozícii športový režim „Sport“, ktorý sme, popravde povedané, ani veľmi nevyužívali, nakoľko už v „Normale“ sú reakcie motoru a prevodovky dostatočne rýchle.
Jaguar F-Pace sa inak veľmi dobre ovláda – jednoznačne v tomto hodnotení patrí k tomu najlepšiemu, čo je v uvedenom segmente na automobilovom trhu. Zásadný vplyv má na to, samozrejme, podvozok – vpredu s dvojitými lichobežníkovými ramenami a vzadu tzv. Integral Link, čo používa aj sedan XE, favorit v hodnotení jazdných vlastností.
V zákrutách, napriek vyššej pohotovostnej hmotnosti cez dve tony, ukazuje sebavedomé správanie a slušné držanie stopy (aj na nerovnej vozovke pri agresívnejšej jazde dokáže ako máloktoré SUV držať tak urputne kontakt s vozovkou, resp. ho kopírovať a na nerovnostiach aj s 20″ kolesami vykazovať dobrú absorpciu nerovností). Pri jazde v noci príde vhod účinne osvetlenie vozovky s kužeľom svietenia nielen dopredu, ale aj výrazne do strán. Spomínané predné LED svetlomety vybavené adaptívnou technológiou poskytujú prisvecovanie do zákrut a automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel. To je fajn pre komfort šoférovania, v tomto prípade by sme však ocenili promptnejšiu reakciu pri zmene režimu svietenia zo stretávacích na diaľkové. Naopak to bolo v poriadku – žiaden protiidúci vodič neavizoval bliknutím osvetlenie diaľkovými svetlami.
Povedať však treba, že Jaguar F-Pace neukazuje silnú stránku jazdného prejavu len na pevnej vozovke – čo sme od neho očakávali – ale aj mimo nej. Stačí si nastaviť správny režim jazdy a F-Pace sa v teréne pohybuje plne automaticky – či už pri stúpaní alebo klesaní. Plusom je jeho všestrannosť (stály pohon 4×4 s prioritným pohonom na zadné kolesá, svetlosť podvozku 215 mm). Za normálnych podmienok je prenos hnacích síl takmer celý prenášaný na zadné kolesá. V závislosti od podmienok sa však môže pomer zmeniť (50:50), resp. sa obrátiť. V porovnaní s konkurenciou je na tom lepšie vo viacerých offroadových parametroch (svetlosť podvozku Jaguar F-Pace 213 mm, BMW X4 205 mm, Audi SQ5 170 mm, Porsche Macan 180-230 mm, priechodnosť Jaguar F-Pace 21 st., BMW X4 19 st., Audi SQ5 18 st., Porsche Macan 17 st., brodivosť Jaguar F-Pace 525 mm, BMW X4 500 mm, Audi SQ5 500 mm, Porsche Macan 500 mm, stúpavosť Jaguar F-Pace 49 st., BMW X4 46 st., AUDI SQ5 48 st., Porsche Macan 48st.).
[pdf-embedder url=”http://www.autotest.sk/wp-content/uploads/2017/01/technicke_udaje__Jaguar-F-Pace-3.0TDV6-AWD.pdf” title=”technicke_udaje__Jaguar F-Pace 3.0TDV6 AWD”]
Technické info, plusy & mínusy ⇐ |
Porovnanie s konkurenciou ⇐ |
Cenník ⇐ |
PDF verzia testu ⇐ |