Novinka – elektromobil Hyundai Ioniq 6 absolvoval nedávno čiastočnú prezentáciu, kde ukázal svoj dizajn, teraz prichádza s podrobnejšími informáciami, ktoré boli zverejnené v rámci jeho oficiálnej svetovej premiéry.

Ioniq – elektrická podznačka značky Hyundai nemohla začať lepšie. Jeho Ioniq 5 bol vyhlásený za  Svetové auto roka, pričom jeho jedinečný dizajn získal množstvo uznaní. Teraz je na rade Ioniq 6, ktorý prichádza taktiež so zaujímavým dizajnom (ktorý vychádza so štúdie “Prophecy”). Ten však nenadväzuje na menší Ioniq 5, až na niektoré dizajnové detaily. Napríklad má rovnakú grafiku predných i zadných svetiel čiastočne tvorenú napodobením pixelov obrazovky alebo kamery namiesto vonkajších spätných  zrkadlá.

„Ioniq 6 spája emocionálnu konvergenciu funkčnosti s estetikou,“ povedal SangYup Lee (podpísal sa napríklad aj pod dizajn športového modelu Camaro), aktuálne výkonný viceprezident a vedúci dizajnérskeho centra Hyundai.

 

Ioniq 6 má najaerodynamickejší dizajn značky

Nízka, zaoblená predná časť mu pomáha ľahšie prekonávať odpor vzduch. Ďalej zužujúca sa klesajúca línia strechy a nárazníky s otvormi umožňujú ľahké prúdenie vzduchu naprieč  a okolo karosérie s koeficientom aerodynamického odporu iba 0,21 – čo je iba tesne úrovni hodnote za Teslou Model S a Mercedes-Benz EQS, ktoré sa môžu pochváliť rekordnou hodtou 0,20.

Ioniq 6 je s dĺžkou 4 855 mm o 220 mm dlhší ako Ioniq 5 a o 161 mm dlhší ako Tesla 3. Hoci je Ioniq 6 dlhší ako jeho súrodenec Ioniq 5, jeho šírka a rázvor (1 880 mm a 2 950 mm) sú takmer totožné s Ioniq 5. Obidva sú postavené na elektrickej globálnej modulárnej platforme Hyundai (E-GMP), Ioniq 6 ná výber má 20- alebo 18-palcové kolesá

Udávaný dojazd 610 km (podľa WLTP)

Ioniq 6 poskytuje predpokladaný dojazd na čisto elektrický pohon viac ako 610 km (podľa WLTP) pri konfigurácii so 77,4 kWh batériou, pohonom zadnej nápravy a 18-palcovými kolesami, ako aj ultrarýchle, 400 V / 800 V multinabíjanie.

Ioniq 6 má tiež doteraz zrejme najaerodynamickejší dizajn, aký Hyundai vo svojich vozidlách priniesol, a množstvo atraktívnych prvkov, ako je dvojfarebné ambientné osvetlenie, osvetlenie, ktoré sa synchronizuje s rýchlosťou vozidla, či elektrickú simuláciu zvuku v kabíne Electric Active Sound Design (e-ASD), ktoré výrazne zlepšuje zážitok zákazníka z elektrickej mobility.

„Ioniq 6 je ďalším ambicióznym krokom vpred v stratégii spoločnosti Hyundai Motor s cieľom urýchliť jej prechod na elektrifikáciu a stať sa svetovým lídrom v oblasti elektrických vozidiel,“ povedal Jaehoon Chang, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Company. „Ioniq 6 Elektrifikovaný Streamliner poskytne vodičom a pasažierom jedinečný a osobitý zážitok, ktorý je vo všetkých smeroch optimalizovaný na to, aby nanovo definoval elektrickú mobilitu.“

Personalizovaný vnútorný priestor navrhnutý pre príjemný život

Dvojfarebné ambientné osvetlenie umožňuje vodičovi prispôsobiť si vzhľad a dojem z interiéru kabíny výberom zo spektra 64 farieb a šiestich predvolených motívov. Režim Speed Sync Lighting pridáva emócie k zážitku z jazdy zmenou jasu vnútorného osvetlenia na základe rýchlosti jazdy vozidla.

hyundai-ioniq-12

„Ioniq 6 je navrhnutý a skonštruovaný tak, aby bezproblémovo zlepšil náš každodenný život poskytnutím priestoru, v ktorom sa prebudí váš potenciál,“ povedal Thomas Schemera, výkonný viceprezident, globálny riaditeľ marketingu a vedúci divízie zákazníckych skúseností Hyundai Motor Company. „Inovatívny interiér je precízne premyslený ako osobný priestor podobný kokónu, vylepšený najnovšími technológiami na vytvorenie bezpečného, zábavného a bezstresového zážitku z jazdy. Priestranný interiér, ktorého srdcom je udržateľnosť a použiteľnosť, opäť predstavuje krok vpred pre elektrické vozidlá v súlade s hodnotami našich zákazníkov.“

Voliteľné relaxačné komfortné sedadlá v prvom rade podporujú príjemný pocit relaxu jednoduchým nastavením uhla sedadla. Okrem toho sú všetky sedadlá špeciálne vyrobené pre plne elektrické modely a sú približne o 30 percent tenšie ako sedadlá v iných konvenčných modeloch, čím poskytujú viac miesta pre cestujúcich. Na zvýšenie pohodlia zákazníkov sú k dispozícii štyri porty USB typu C a jeden port USB typu A.

Personalizovaný zážitok z jazdy v Ioniq 6 je ďalej vylepšený systémom EV Performance Tune-up, ktorý vodičovi umožňuje voľne nastaviť silu riadenia, výkon motora, citlivosť plynového pedála a režim pohonnej sústavy. Vodiči môžu pomocou niekoľkých kliknutí na tlačidlo vytvoriť množstvo rôznych kombinácií, ktoré najviac vyhovujú ich individuálnym potrebám.

Ioniq 6 disponuje tiež technológiou e-ASD, vďaka ktorej sú elektromobily vzrušujúcejšie a užívateľsky prívetivejšie. E-ASD do kabíny pridáva optimálny zvuk podobný kozmickej lodi, pričom štruktúra zvuku sa mení v závislosti od režimu jazdy vozidla.

Hyundai tvrdí, že bude jeden z energeticky najefektívnejší vozidiel na svete

Ioniq 6 je k dispozícii s viacerými motorizáciami a veľkosťami akumulátorov. Batéria s dlhým dojazdom s kapacitou 77,4 kWh môže byť spojená s dvoma usporiadaniami elektromotorov: buď s pohonom zadných kolies (RWD) alebo s pohonom všetkých kolies (AWD). Vrchol ponuky predstavuje duálny motor s voliteľným pohonom všetkých kolies, ktorý produkuje kombinovaný výkon 239 kW a krútiaci moment 605 Nm. Táto konfigurácia pohonu dokáže vozidlo zrýchliť z 0 km/h na 100 km/h za 5,1 sekundy.

Ioniq 6 sa môže pochváliť pôsobivou spotrebou energie. Spotreba energie štandardnej batérie s kapacitou 53 kWh s 18-palcovými pneumatikami a pohonom zadných kolies sa podľa WLTP odhaduje na menej ako 14 kWh/100 km. Vďaka tomu je Ioniq 6 jedným z energeticky najefektívnejších vozidiel na trhu.

Ioniq 6 má rovnaký systém nabíjania ako Ioniq 5

Architektúra platformy E-GMP umožňuje modelu Ioniq 6 využívať 400 V aj 800 V nabíjaciu infraštruktúru, pričom 800 V nabíjanie je štandardné. S 350 kW nabíjačkou sa dokáže Ioniq 6 nabiť z 10 percent na 80 percent kapacity batérie len za 18 minút. Ioniq 6 neuvádza maximálnu rýchlosť nabíjania, ale ako vieme Ioniq 5  je schopný dosiahnuť približne 235 kW v krátkych dávkach.

Ioniq 6, podobne ako Ioniq 5, poskytuje inovatívnu funkciu Vehicle-to-Load (V2L), ktorá umožňuje zákazníkom nabíjať iné elektrické zariadenia, napr. pri výpadku prúdu, počas kempovania alebo outdoorových aktivitách. V2L sa aktivuje cez vonkajší nabíjací port, druhá zásuvka na nabíjanie napr. notebookov či smartfónov sa nachádza v kabíne vozidla pod zadným sedadlom.

hyundai ioniq 6-10

Moderný interiér

Pracovisku vodiča dominuje  12-palcový plne dotykový displej infotainmentu a 12-palcový digitálny prístrojový štít. Po oboch stranách palubnej dosky sú zakomponované obrazovky, na ktoré sa premieta obraz spätných kamier nahrádzajúcich – na trhoch, ktoré to umožňujú – vonkajšie spätné zrkadlá.

Informačno-zábavný systém Ioniq 6 poskytuje mapovanie cesty v reálnom čase na základe aktuálneho stavu nabitia. Prepojené služby systému tiež pomáhajú pri hľadaní a plánovaní najvhodnejšej trasy s ohľadom na dostupnosť nabíjacích staníc pozdĺž trasy.

Služby Apple CarPlay a Android Auto vyzerajú na tomto širokouhlom displeji skvele. K dispozícii je podpora viacnásobného pripojenia Bluetooth, takže je možné spárovať dve zariadenia súčasne – jedno na telefonovanie a druhé na streamovanie hudby. Osem reproduktorov prémiového zvukového systému Bose vrátane subwoofera je strategicky rozmiestnených po celom vozidle pre vysokokvalitný zážitok z počúvania. Navigačný systém sa dodáva s aktualizáciami Bluelink® Infotainment/Map.

Pokročilé asistenčné systémy

Ako väčšina ostatných nových Hyundai, aj Ioniq 6 bude k dispozícii s dlhým zoznamom pokročilých bezpečnostných a asistenčných systémov. Napríklad  bude súčasťou výbavy automatické núdzové brzdenie s detekciou chodcov, varovaním pred vybočením z jazdného pruhu a prevenciou pred kolíziou v mŕtvom uhle (s kamerou). K dispozícii bude aj funkcia Highway Driving Assist II (HDA II) od Hyundai, ktorá kombinuje adaptívny tempomat s rôznymi senzormi, aby udržala vozidlo v strede svojho jazdného pruhu a dištancovalo sa od ostatných prechádzajúcich vozidiel. Kľúčovým vylepšením HDA II oproti HDA I je to, že monitoruje aj polohu ostatných áut v jazdnom pruhu. V prípade, že iné vozidlo na boku ide veľmi blízko vás, asistent pomáha upraviť dráhu vozidla tak, aby ste neboli v nebezpečenstve. Ak prekročíte určitú rýchlosť, podržaním volantu a použitím prepínača smerových svetiel sa automaticky zmení jazdný pruh v naznačenom smere.

hyundai ioniq 6-5

Podrobnejší popis

Highway Driving Assist 2 (HDA 2), asistent pre jazdu na diaľnici 2, pomáha udržiavať nastavenú vzdialenosť a rýchlosť od vozidla idúceho vpredu pri jazde po diaľnici a zároveň pomáha držať vozidlo v strede jazdného pruhu aj počas jazdy v zákrutách. V prípade, že iné vozidlo na boku ide veľmi blízko vás, asistent pomáha upraviť dráhu vozidla tak, aby ste neboli v nebezpečenstve. Ak prekročíte určitú rýchlosť, podržaním volantu a použitím prepínača smerových svetiel sa automaticky zmení jazdný pruh v naznačenom smere.

Inteligentný tempomat (SCC) pomáha udržiavať vzdialenosť od vozidla pred vami a jazdiť rýchlosťou nastavenou vodičom tým, že odráža naučený štýl jazdy vodiča. Keď je SCC neaktívny, funkcia sa učí štýl jazdy vodiča. Keď sa SCC aktivuje, auto jazdí automaticky spôsobom, ktorý napodobňuje naučený štýl jazdy.

Asistent pre predchádzanie zrážkam (FCA) pomáha počas jazdy predchádzať kolíziám s predmetmi pred vozidlom. Ak vozidlo idúce pred vami náhle spomalí, alebo ak sa zistí riziko čelnej zrážky, ako je napríklad zastavené vozidlo alebo chodec, systém vydá varovanie. Po varovaní, ak riziko kolízie naďalej pretrváva, systém môže pomôcť pri núdzovom brzdení. Počas jazdy, ak hrozí kolízia s cyklistom vpredu alebo s protiidúcim vozidlom pri odbočovaní na križovatke, môže tiež pomôcť pri núdzovom brzdení.

Medzi ďalšie funkcie čiastočne autonómneho riadenia patrí inteligentný asistent rýchlosti (ISLA), ktorý prispôsobuje rýchlosť vozidla rýchlostnému limitu, a asistent diaľkových svetiel (HBA), ktorý pomáha zapínať a vypínať diaľkové svetlá v noci pre približujúce sa vozidlá v protismere.

Ioniq 6 má niekoľko funkcií súvisiacich s pozornosťou vodiča. Upozornenie na zníženú pozornosť vodiča (DAW) analyzuje pozornosť vodiča počas jazdy a v prípade potreby vyšle varovný signál. Výstraha sa aktivuje, keď systém zaznamená známky nepozornosti vodiča, a v prípade potreby odporučí odpočinok. Počas zastavenia je vodič upozornený na odchod vedúceho vozidla.

Niekoľko funkcií pracuje v tandeme a pomáha predchádzať kolíziám v rôznych jazdných situáciách. Asistent vyhýbania sa zrážke v mŕtvom uhle (BCA) pomáha predchádzať kolíziám pri zmene jazdného pruhu. Ak pri použití smerovky pri plánovanej zmene jazdného pruhu existuje riziko kolízie s iným vozidlom, systém poskytne vodičovi varovanie. Ak vozidlo opúšťa paralelné parkovacie miesto a existuje riziko kolízie s vozidlom idúcim zozadu, pomáha pri núdzovom brzdení.

hyundai ioniq 6-15

Ďalšia funkcia, Blind-Spot View Monitor (BVM), zobrazuje video z mŕtveho uhla pre bezpečnú zmenu jazdného pruhu.

Ioniq 6 tiež zaisťuje bezpečnosť pasažierov na zadných sedadlách pomocou varovania bezpečného odchodu (SEW), ktoré pri vystupovaní z vozidla upozorňuje, keď sa zozadu blíži vozidlo. Keď cestujúci po zastavení otvorí dvere, aby vystúpil z vozidla, ak je detekované blížiace sa vozidlo zo zadnej strany, systém vydá varovanie.

Rôzne funkcie uľahčujú parkovanie vozidla. Inteligentný parkovací asistent na diaľku 2 (RSPA 2) pomáha pri parkovaní alebo vyparkovaní vozidla pomocou diaľkového ovládania. Surround View Monitor (SVM) zobrazuje video s okolím vozidla pre bezpečné parkovanie. Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní vpred/bočne/späť (PCA) pomáha predchádzať kolíziám s chodcami a predmetmi v okolí vozidla pri parkovaní alebo vystupovaní. Ak pri parkovaní a vystupovaní hrozí kolízia s chodcami alebo predmetmi, vydá varovanie. Po upozornení, ak sa riziko kolízie zvýši, automaticky asistuje pri núdzovom brzdení.

Podobne aj asistent predchádzania kolíziám (RCCA) pomáha predchádzať zrážkam s protiidúcimi vozidlami na ľavej alebo pravej strane vozidla pri cúvaní. Ak pri cúvaní hrozí kolízia s protiidúcim vozidlom na ľavej alebo pravej strane, vydá varovanie. Po upozornení, ak sa riziko kolízie zvýši, automaticky asistuje pri núdzovom brzdení.

Aktualizácia softvéru OTA

Ioniq 6 je prvým modelom značky Hyundai, ktorý ponúka funkciu aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA). Táto technológia umožňuje vodičom vylepšiť ovládanie vozidla pre elektrické zariadenia, autonómne riadenie, batériu a ďalšie, aby poskytovali bezpečnejší a pohodlnejší zážitok z jazdy. Ovládače môžu tiež aktualizovať mapy a softvér médií pomocou funkcie OTA.

Ioniq 6 farebných možností

Ioniq 6 je k dispozícii s 12 farbami exteriéru – Gravity Gold Matte, Abyss Black Pearl, Serenity White Pearl, Curated Silver Metallic, Nocturne Grey Metallic, Nocturne Grey Matte, Transmission Blue Pearl, Biophilic Blue Pearl, Ultimate Red Metallic, Digital Green Pearl, Digital Green Matte a Byte Blue.!

Pre interiér sú k dispozícii štyri farby: kombinácia tmavosivej so svetlosivou, tmavo olivová zelená so svetlosivou, čierna s bledohnedou a čierna.

Výroba Ioniq 6

Ioniq 6 sa má začať vyrábať v treťom štvrťroku 2022. Harmonogram uvedenia na trh bude oznámený neskôr. Ďalšie informácie o Ioniq 6 nájdete na https://www.hyundai.sk/modely/ioniq-6 a video zo svetovej premiéry so slovenskými titulkami na https://youtu.be/-1CrvzeyWcM.

                                   Zdroj: Hyundai                                                Michal Pospíšil

Reklama